| Aur8999 a întrebat:

Vă salut,intrebare,am terminat de curând un leasing la o mașina, firma de leasing respectivă, mi-a trimis tot ce-mi trebuie pentru a o inmatricula, intrebarea este, o pot inmatricula pe numele altcuiva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti inmatricula direct pe numele altei persoane, o poate inmatricula alta persoana doar daca o vinzi acesteia sau i-o donezi.
In scchimb, la inmatricularea pe tine, poti trece si alta persoana pe certificatul de inmatriculare.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca masina se transmite prin contract de vanzare-cumparare sau de donatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea este deja vândută ție prin procedura de leasing. Nu o poți înmatricula pe numele altcuiva doar după ce o vinzi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba i pe ei, tu ai achitat toata suma sau mai de dat bani? Daca ai terminat leasingul practic masina este a ta, cred ca o poti si vinde nu doar da o transcrii pe numele altcuiva, desii aici este o smecherie tu o inscrii pe numele unui pensionar ca sa platesti mai putin, dar de folosit o vei folosi tu am dreptate? De ce nu esti cinstit? Ai vrut masină inmatriculeaza o pe numele tau plateste impozitele si taxele catre stat nu fenta statul ca o faci in paguba ta, daca faci accident si masina nu este pe numele tau implici oameni nevinovati sa dea declaratii la politie mintind ca masina ar fi a lor.