| Jojo1769 a întrebat:

Va salut! Stiu ca am gresit, nu ma judecati, multumesc!
Vreau va rog niste sfaturi, daca se poate, bineinteles!
Am facut o prostie azi care pur si simplu m-a nenorocit o buna bucata de timp. Astazi am condus cu permisul susupendat si am dat nas in nas cu politia. Ma deplasam pe drum si am dat peste niste gropi si mi-a aparut in bord ca am portbagajul deschis, fapt pentru care m-am oprit pe linie continua cu avarii ca sa inchid portbagajul. Politia s-a intalnit cu mine si mi-a cerut actele la control pentru ca am oprit pe linie continua. Eu nu aveam permis deoarece mi-a fost retinut pe baza unui accident.Sunt sofer, fac curse Romania-Viena pe ansamblu C+E, iar evenimentul neplacut din trecut a fost ca am dat cu spatele iar in spatele camionului statea o doamna in varsta pe o galeata de la Kober, nu m-am gandit nici o clipa ca cineva s-ar odihni in asa mod, asa ca am atins-o, dar nu am ranit-o. In clipa de fata, dosarul este inrem si azi la ora 10:00 am fost la parchet ca sa prelungesc dovada, numai ca nu primesc pe loc acea dovada, ci prin email. Politia m-a oprit la 11:56 si dovada nu era trimisa, deci am intrat la art. 335, conducere fara permis.

Pe mine ma intereseaza care poate fi verdictul final. Am inteles ca nu pot ispasi pedeapsa de 1-5 ani de inchisoare deoarece am condus cu permisul suspendat, nu-i acelasi lucru cu cel de a conduce fara a detine deloc permis. Momentan nu mai am nici un drept de a conduce pe tot parcursul cercetarii. Dupa ce se claseaza dosarul in viitor, mai pot primi iar suspendarea permisului? Adica, daca dureaza 6 luni aceste cercetari, mai pot primi de exemplu dupa clasare inca 3 luni?
Are cu ce ma ajuta un avocat in cazul de fata in cazul de fata sau as arunca bani aiurea?
Sunt sofer de curse luni de luni pana joi, iar sambata si duminica am evenimente, fiind si fotograf cu acte in regula unde trebuie sa ajung la anumite nunti deci, m-a nenorocit...
Daca ma puteti ajuta cu un sfat m-ar ajuta extrem de mult...

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti in eroare.
Pentru conducerea in perioada de suspendare a dreptului de a conduce pedeapsa este inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Incheie un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul si pedeapsa se va reduce cu o treime si posibil sa primesti doar amenda si se va termina mai repede.
Problema mai grava este ca, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine alt permis abia dupa 6 luni de la data executarii amenzii sau 1 an de la data ramanerii definitive a condamnarii, daca pedeapsa va fi inchisoare cu suspendarea executarii.

| Sophieka a răspuns:

Te-ai nenorocit singur... Singuri ni le facem.

Nu ai ce face cu avocat...Iti marturisesti greselile si vezi ce pedeapsa primesti.
Poti intreba pe avocat.ro sau pe un grup de avocati de pe Facebook sa vezi ce se intampla etc... La deplasari vei merge cu trenul / autobuzul / blabla car sau vei platii persoane care sa te duca.

| anonim3247 a răspuns:

O să dureze cam mult până când vei putea conduce din nou.

| Jojo1769 explică (pentru anonim3247):

Va mulțumesc pentru un răspuns! Ați enumerate multe lucruri pe care am vrut sa le aflu!
Din agitație și din dorința de a explica cât mai multe, posibil m-am făcut neînțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un avocat te-ar putea ajuta sa scapi cu suspendare, însă va costa de la mult la foarte mult. În general instanța e foarte aspră când vine vorba de astfel de fapte. Ma rog "aspră", realitatea era 25 ani la pușcărie. Însă ma refeream ca nu sunt îngăduitori și cel mai probabil vei face pușcărie. Iar cercetarea poate sa dureze și ani, un dosar nu se clasează atât de repede. Apoi mai poate sa dureze încă alți câțiva ani pana ajunge în instanțele de judecată. Depinde de procuror. Tot el poate renunța și la urmărirea penală.

| Jojo1769 explică (pentru anonim_4396):

Fix de închisoare îmi era cel mai frica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jojo1769):

Nu o să faci închisoare.

| Sistemulxxl a răspuns:

Art 335 ali.2 :
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
E posibil si putina puscarie sau amenda.
Nu puteai lua un taxi?

| Jamiraese a răspuns:

Depinde de gravitatea situației, mai exact de cât de grav vad ei situația, poate a dureze și un an și doi pana se hotărăsc (știu cazuri ), un caz pe care îl știu e ceva asemanator și după 2-3 ani de hotărâri și procese și tot felul a făcut 2 ani închisoare, nu știu ce sa spun, ia un avocat bun.