| mihaa a întrebat:

Un verisor de-a meu a facut un accident azi, a lovit un om,
nu sa asigurat cand a trecut strada si si respectivul era si beat, dar nu mai beat decat varu meu
ce pedeapsa minima ar putea primi, avind in vedere ca varul avea si permisul suspendat pentru alcool si era si baut la volan?
avocatul face eforturii sa-l cerceteze in libertate
dar nu stiu daca il va putea scoate fara anii de puscarie
cati ani ar putea primi, cea mai mica pedeapsa?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, art. 184, pentru fapta expusa de tine si daca vindecarea va depasi 60 zile pedeapsa este inchisoare de la 1 la 5 ani.La pedeapsa pentru vatamare corporala se va mai adauga un spor pentru conducerea fara permis, asa ca o sa primeasca cca 3 ani.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mihaa, nu puteai sa spui de la inceput ca accidentatul a murit? Fapta este cu mult mai grava, este ucidere din culpa si se incadreaza la art. 178, alin. 3 Cod penal, pedeapsa de la 5 la 15 ani. Sa fie foarte multumit daca scapa cu pedeapsa minima de 5 ani, daca ar fi dupa mine pedeapsa ar fi mai mare.

| Hombre a răspuns:

Oricum a mai scapat lumea de doi idioti.

| mihaa explică:

Respectivul, adica pietonul a murit, varul este inca la politie, da pe declaratii, e si avocatul, deci e naspa rau de tot, imi pare rau si de varul si de tipul pe care il omorise,, a iesit din spatele unui camion, direct in fata masinii, era si beat, era cu sticla de bautura in mana, dar ghinion si varul era beat si ca permisul suspendat tot pentru alcoool

| GabiArian22 a răspuns:

' dar nu mai beat decat varu meu'
de aici sa inteleg ca si varu tau era beat thinking daca da... a dat de belea nu conteaza cat de beat a fost pietonul, daca varu tau era beat nu avea ce sa caute la volan! poate primi daca are noroc in jur de 3-6 luni + plata unor daune morale si fizice sau in cel mai rau caz de la 1 la 3 ani, sau chiar mai mult tinanand cont de faptul ca avea permisul susupendat tot pentru alcool
Deci ar avea cam 3 capete de acuzare
1) baut la volan
2)vatamare corporala
3)conducea chiar daca permisul era suspendat
eu cred ca va lua macar 6 luni depinde si de judecator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era beat trebuia sa il omoram?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta inseamna bautura si va primi o pedeapsa pe masura.
Daca nu era beat si cu actele ok, chiar daca il omora in conditiile descrise, nu numai ca nu patea nimic dar putea sa ceara si despagubiri urmasilor.
Un betiv care mai mult ca sigur facea umbra degeaba, s-a dus...
Un betiv inconstient va fi pus la pastrare departe de societate, unde nu poate deranja oamenii normali.
Ce frumos se aranjeaza lucrurile si cum se face ordine sociala! mai ca-mi vine sa zic ca exista un Dumnezeu! ( adolf )

| Viviannnnnna a răspuns:

Scz ca te intristez... da 18 ani crying((

nashpaa...asa e cauta peste tot big grinbig grin:imi pare rau.sadsadsadsad

primesc fundabatting eyelashes?

| SăcsyLlamă a răspuns:

1.Verisorul tau e idiot.
2. Ureazai succes in cei aprox. 10 ani de inchisoare.