| Andrəi a întrebat:

Vecina de la bloc creste pisicii în boxa,la început nu era cine știe ce,pisicile mănâncă șobolani/șoarecii dacă sunt toată lumea e fericita, și nu ma deranja pe mine sau pe alții cu ceva, dar de o saptamana au început sa apară cate 30-40 de purecii pe noapte în cada,înainte de la câinele meu găseam dar nu în baie,acum găsesc în toată baia,am anunțat primăria dar dansa avea pe cineva și a rămas ca în pom și pomul în aer,nu am nimic cu pisicile dar am ajuns în stadiul în care dacă le vad,le rup blana de pe ele,i-am spus ca dacă da cu soluții poate sa le tina,dar da vina pe familia mea care avem un câine, și cică de-asta ar fi apărut vecinului de la parter de lângă mine purici, culmea tot în baie sad
O deratizare costa 310 lei, dar ea nici 100 nu cred ca ar da,e în nu stiu ce firma de protecție a animalelor, dar data viitoare ii trag de mana și pe aia care vin cu pachete "Cumetre,adu și tu niște insecticide ca ne omoară purecii ăștia"
Nu știu de ce dar cred ca doar cu politie sau cu mutarea acestei vecine vom putea scăpa, repet câinele meu are purecii, dar în ăștia 7 ani nu am văzut niciunul în baie, și culmea la vecin în baie laughing
Credeți ca merge o declarație făcută de parintii mei la politie cu titlul "Pisicile lu' Maricica?" ????????????

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am râs de m-am prăpădit.
Am mai auzit de deratizare, dar de dezinsecție la purici în bloc, de invazie în baie nu am mai auzit.
Puricii sunt și stau pe animalele cu sânge cald.
Să se plimbe prin canalizare în baie, din boxă, prin bloc?
O dezinsecție la tine în apartament și în baie poți face cu un spray care costă puțin.
Iar atât timp cât câinele tău are, vorba lui Isus, să te ocupi intâi de puricii de pe câinele tău și doar apoi de puricii de pe pisicile lui Maricica.

| Andrəi explică (pentru sadrian46):

Sa dea domnu' sa te prepadestii în continuare, dacă de fiecare data când merg la boxa am pe picioare 10-20 de purici, în fata blocului purici, în scara purici, la vecinul care nu are câine purici, tu ce crezi? Nu ajung pe țeavă? Deratizare nu dezinsecție sorry

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrəi):

Asta știi cu ce seamănă.
Zi-sa mama că mi-a da,
Zestre când m-oi mărita,
Două zeci de perne mici,
Toate pline cu purici.
(Maria Tănase).
Păi să chemați Sanepidul atunci.
Să îl cheme Asociația de locatari.
Să faceți ședință de bloc având această temă.
Să despăduchiți mâțele!
Pe tanti Maricica nu o pișcă și pe ea?

| Andrəi explică (pentru sadrian46):

Atât de nesimțită e cred, sau poate s-a obișnuit, aștept sa urce acești purici nesuferiți și la etajele superioare, poate aud atunci ca de la câinele meu a început infestarea

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrəi):

Ca să te relaxez un pic.
Poveste reală din Cluj. A fost o dată ca niciodată.
Erau la un cămin studențesc purici. Se mai întâmplă.
Un student s-a distrat să facă o colecție într-o cutie de chibrite.
Mai mulți.
Apoi i-a lăsat să flămânzească.
În clădirea de la Casa Armatei este un cinema cu balcon.
Rula filmul Am văzut țigani fericiți.
A cumpărat bilet la balcon în primul rând.
Sub el era sala cinema de jos.
În timpul filmului, pe la jumătate, a deschis cutia de chibrite cu capacul în jos și le-a dat drumul în sală.
Asta ar fi o idee pentru Maricica, să o faci fericită.

| Catrice a răspuns:

Du-te la politie și dovedește ca puricii sunt de la pisici și au călătorit câțiva metri pe țeavă ca sa ajungă la tine în cada.

| Petripetri a răspuns:

Plangere la administratia blocului pentru masuri imediate. la acea plangere solicita si numar de intrare cu stampila abia dupa daca nu s au luat masuri urmatorul pas politia locala

| Andrəi explică (pentru Petripetri):

Sunt mana în mana persoanele bătrâne (administratorea și femeia cu pisici astea fiind la etajele superioare nu cred ca au ele grija mea și a vecinilor de la parter) cred ca doar cu Politia poți rezolva ceva