| KaPy2 a întrebat:

dacă la țară ma musca câinele vecinului și eu ma duc sa-i fac plângere la politie ca nu își tine câinele legat, ce pățește vecinul pentru câinele nelegat?, iar aceasta întâmplare sa se întâmple după ora 20:00?,am auzit ca după ora 20:00 nu am ce cauta pe drumuri
încă ceva dacă-i omor câinele eu pățesc ceva?, o amenda ceva iau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce caine este si unde te musca, in functie de aceasta poate sa nu fie nimic (daca intri fara voie in curtea lui), poate fi infractiune sau contraventie daca te musca pe ulita sau in curtea ta (daca este caine periculos) sau contraventie. Nu are importanta ora cand te musca si nu este interzis sa iesi pe ulita la o anumita ora.
Tot in functie de situatiile descrise fapta ta poate sa nu fie nimic, daca te-ai aparat sau sa fie infractiune, pedepsita cu inchisoare sau amenda, conform L.205/2004, privind protectia animalelor, cu md. ulterioare.

| KaPy2 explică (pentru Ioandelasal):

Maidanezi sunt câini și are 7-8 bucăți se intartau uni pe alți și era sa ma facă praf straight face, aia 7-8 sunt mari mai are și deia mici, mi-a spus cineva ca după ora 20:000 nu am voie sa mai stau pe drum, sunt minor am 17 ani :d, și câini vecinului era sa ma muște pe strada nu în curtea lui, eu veneam de la magazin acasă, și nu e prima data care era sa ma muște, m-am gândit eu sa-i omor

| Ioandelasal a răspuns (pentru KaPy2):

Nu te sfatuiesc sa-i omori pe toti, este infractiune. Pe cel care te ataca poti sa-l omori, nu vei pati nimic.
Daca vecinul nu are grija de cainii lui si ii lasa afara din curte poate fi sanctionat cu amenda.

| KaPy2 explică (pentru Ioandelasal):

Am zis sa le dau otrava într-o bucata de carne 3-4 bucăți care le manca norocu lor

| anna2013 a răspuns (pentru KaPy2):

Nici sa nu faci asa ceva ..sunt si ele fiinte, nu incerca sa fugi si vorbestele, este pacat...sad

| KaPy2 explică (pentru anna2013):

Cred ca dacă erai tu te făceau praf, am înțeles ca sunt și ele ființe dar de ce fac rău?, eu ce le-am făcut?, trec liniștit pe drum și ma musca?, tu dacă ai trece pe lângă mine sa-ți dau în cap? și sa nu-mi faci nimic?

| anna2013 a răspuns (pentru KaPy2):

Niciodata! si trec pe langa ei pe strada poate fii si 20 de caini, nu are treaba cu mine fiindca le vorbesc si ma simte ca nu imi este frica si in plus de asta am si un labrador cu car ema plimb cu el..depinde acum si de sufletul persoanei...

| KaPy2 explică (pentru anna2013):

Mie unul nu îmi este frica de ei, se intarta unu pe celalalt...

8 răspunsuri:
| xDr0gs a răspuns:

Daca ii omori cainele poti palti cu inchisoare sau cu o amenda.Pai fa-i plangere.Ce are daca era ora 20:00? E loc public.De ce isi lasa cainele dezlegat daca stie ca musca?