| alexalexandrusincerul a întrebat:

Vi s-a intamplat sa imprumutati cuiva telefonul pe strada sa sune la 112? Daca da, trebuie sa vb si tu intai sa specifici ca nu e telefonul lui? Adica in caz ca apar probleme cu persoana aia, poti fi sunat, desi nu ai nimic de a face cu persoana respectiva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu si nu este bine sa-l dai unui strain.
Daca te convingi ca este legal sa sune si vrei sa ajuti poti sa suni tu si sa explici situatia, respectiv ca este pentru alta persoana, precizand si numele acestuia.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Ioandelasal):

Si daca i l am dat ( zisese ca e urgent) si a vorbit doar el? Poti fi sunat? A venit si politia si salvarea dupa, nu au vb cu mine,.eu doar asteptam autobuzul, dar a vorbit urat la telefon si ma gandeam ce o fi cu el, si a dat numele sau in convorbire, eu nu am vb deloc.Banuiesc ca rezolva ei cu el si eu nu mai am nicio treaba.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

In cazul acesta nu vor avea nici o treaba cu tine.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Multumesc.

| anonimg a răspuns:

Este posibil să fi sunat înapoi, dar nu este obligatoriu.
Și nu este nimic ilegal dacă dai telefonul altuia să sune la 112 de pe el.
Dar cel mai bine suni tu. Nu recomand să dai telefonul din mână altei persoane, oricât de bine îmbrăcată ar fi. Zilnic se inventează noi înșelătorii.

| LordCristobal a răspuns:

Sa-ti povestesc o intamplare a unui prieten.
Odata, era prietenul meu in oras si un baiat i-a propus sa sune la 112 pe motiv ca i s-a furat bicicleta.
Prietenul meu fiind un bun samaritean a sunat dar baiatul respectiv plecase de acolo.
Eh si cand a venit politia prietenul a fost luat la cearta si mai avea putin si primea amenda fiind ca a facut o fapta foarte buna.