| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Vi se pare democratic sa imi spuna un cetatean al Romaniei ca nu am voie sa ajut la interzicerea casatoriilor intre persoanele de acelasi sex? Adica, daca particip la un protest organizat si pasnic impotriva legalizarii casatoriilor intre persoanele de acelasi sex, care este legal, nu se poate spune ca am ajutat, indirect ce-i drept, la interzicerea acestei casatorii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte corect.
Chiar daca ma incadrez in LGBT, nici eu nu sunt de'acord cu :
Casatoria prin biserica pentru ca face blasfemie asupra religiei.
Paradele care se organizeaza in fiecare an in Mai sau Iunie happy

17 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Orice om are dreptul la propia opinie

| minrest a răspuns:

Ai dreptul legal sa participi la orice protest autorizat si pasnic.

| Dorugar a răspuns:

Nu este democratic ca cineva sa iti spuna ce sa faci tu sau cum sa gandesti tu.
Fiecare trebuie sa gandeasca si sa actioneze asa cum ii dicteaza CONSTIINTA, si nu cum le dicteaza altora interesele.
Democratic este sa traiesti conform constiintei tale si sa lasi si pe altii sa traiasca dupa aceeasi regula valabila si pentru tine.
Ti se pare democratic sa iesim pe strazi si sa cerem decapitarea popilor asa cum s-a procedat la revolutia din 1789 in Franta cand au fost ghilotinati zeci de mii de preoti pe motivul ca toti sunt excroci si sarlatani?
Eh daca nu ti se pare corecta aceasta atitudine civica din 1789 de intoleranta fata de sarlatania religioasa, de ce ar fi mai corecta pozitia ta bazata tot pe INTOLERANTA?

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Dorugar):

"Eh daca nu ti se pare corecta aceasta atitudine civica din 1789 de intoleranta fata de sarlatania religioasa, de ce ar fi mai corecta pozitia ta bazata tot pe INTOLERANTA?"-in caz ca ai vorbit serios, tin sa precizez ca atitudinea mea nu e mai intoleranta decat cea a statului, adica daca statul zice ca e bine sa aprobam casatoriile persoanelor LGBT si ii lasa sa o faca oriunde, in vazul tuturor, ba chiar sa si tipe ca e vorba de ceva "da bine", ca e vorba de emancipare, politically-corect si alte bla-bla-uri de acest gen, eu nu o sa ma apuc acum sa tai capul persoanelor LGBT sau a acelui sef de stat care a permis aceasta perversitate, dar eu voi continua sa protestez pasnic, pana cand imi voi primi dreptul la o lume morala si in spiritul tolerantei crestine, nu in celei diavolesti... ca diavolului ii plac astfel de perversitati sexuale, nu Lui Dumnezeu. Ca doar si bestiile alea din Vaslui, din moment ce au putut fi atat de orbi incat sa nu renunte la a practica acele scene de nedescris, nemaigandindu-se la repercusiunile astea de o asa mare amploare care au ajuns sa se intample, nu e clar ca a fost o forta necurata, impalpabila si invizibila, care i-a manat atat de tare de la spate in a face acest gest de le-a luat orice urma de ratiune, in caz ca o mai aveau? Poate o aveau pana atunci, din moment ce judecatoarea a zis ca nu au avut antecedente penale, deci "s-au tinut in ei" vreo 18, 19, 20... 28 de ani, adica pana atunci au mai avut o urma de ratiune cat sa nu dea in mintea animalelor, desi jignim si animalele la ce odiozitate au facut.

| Dorugar a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Pai daca vrei o lume morala, din ce cauza nu manifestezi impotriva sarlataniei religioase, adica lucratura Diavolului de distrugere a omenirii prezentata fraierilor ca fiind " sfanta dumnezeire"?
Pe tine ca membru constient al unei societati (retrograde) ce ti se pare mai periculos?
Faptul ca doua femei se mangaie in intimitate...sau faptul ca biserica prosteste, beleste si dezumanizeaza societatea care a devenit retrograda in primul rand datorita bisericii ortodoxe sau (neo) protestante?
Bestiile de la Vaslui sunt roadele educatiei cu doua masuri ale ortodoxiei, si ale unei religii diabolice bagate cu forta in capul necopt al copiilor in scoli care au ca scop prostirea in masan printr-o religie care il slaveste pe Lucifer cu numele de Dumnezeu.
Dupa cum vezi acele bestii ortodoxe nu erau nici homosexuali si nici lesbiene asa ca o lume morala nu se poate face prin prostirea maselor cu religia si nici prin micina religioasa si nici prin santajul cu Dumnezeu (care se uita nepasator cum niste bestii violeaza o fata)
O lume morala se face printr-o educatie corecta pe baze stiintifico pedagocice care are ca scop dezvoltarea CONSTIINTEI oamenilor si nu prin adormirea constiintei prin trabsformarea oamenilor in niste vite care se cred Oile lui Dumnezeu.
ASsa ca nu vorbi despre "toleranta crestina" in conditiile in care biserica crestina este campionul absolut in tot ce este mai negativ pe lumea aceasta, fapt confirmat in milioanele de crime prin care s-a impus, prin miliardele de bicisnicii executate cu aparate speciale de tortura, si prin faptul sa pina si in ziua de azi, ea "traieste" doar din minciuna si sarlatanie.
Cat despre animale, acestea sunt toate atee si in mod sigur le-ai jigni inteligenta daca le-ai descrie istoria crestinismului si motivele pentru care trebuie sa devii OAIE si nu un om cu CONSTIINTA dezvoltata

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Dorugar):

Amesteci mere cu pere. Din tot comentariul tau reiese ca Biserica Ortodoxa a "supravietuit" din crimele pe care le-a facut si "sarlatania financiara de astazi", nu prin sangele varsat de domnitorii nostri care si-au iubit cu adevarat neamul si prin nevoia oamenilor de un refugiu din calea tavalugului satanisto-pervers al strainilor(in special al Occidentului in ziua de azi), spre deosebire de bravii nostri politicieni de azi care se pretind mari iubitori de tara, dar care accepta cu atata seninatate sa vanda strainilor nu doar bogatiile naturale ale tarii si capetele luminate de la noi Occidentului, dar mai nou si sufletele oamenilor: https://saccsiv.wordpress.com/......rile-gay/. Tu, daca imi spui, fie si indirect, ca "din cauza ortodoxiei care le-a fost bagata cu forta in cap acelor bestii au putut rodi acea odiozitate", nu imi dai motiv decat sa cred ca ori esti postac, ori esti vreun frustrat de faptul ca prieteni, rude de-ale tale, sau chiar parintii tai cotizeaza SINCER si VOLUNTAR la Biserica si ca vezi oameni sarmani si ca pare "asa plina de dovezi" propaganda asta pro-tv-ista care iti spune acei nefericiti traiesc asa din cauza ca "e prea multe biserici poleite cu haur", nu din cauza rea-credintei politicienilor romani si a strainilor inflitrati in politica Rromaniei, dar care au nume romanesti si vorbesc romana si astfel le acorzi credibilitate... Tin sa precizez ca daca tu chiar crezi ca asta reprezinta Biserica Ortodoxa Romana, te afli in inselare. Sfanta Biserica Ortodoxa Romana Soborniceasca si Apostoleasca, aia care chiar e pe bune de partea romanilor adevarati, nu poate lucra decat tacit, atat timp cat in interiorul B.O.R. S.R.L. s-au inflitrat straini conspirati impotriva neamului romanesc, pentru a face lucrurile pe care le-ai enumerat, asa ca nu poti sa ii bagi pe toti preotii in aceeasi oala, pentru ca nu are cum sa fie vina preotilor de buna-credinta care nu ar incuraja niciodata ce au facut acei derbedei pentru faptul ca, din pacate, si in Biserica noastra stramoseasca s-au inflitrat niste oameni care nu au interese bazate pe principiile crestine, care condamna violul, crima si nu in ultimul rand hotia, care se intalneste si in B.O.R. S.R.L.(care, repet, este impotriva SFINTEI Biserici Ortodoxe Romane Apostolice si Sobonicesti), dupa cum spuneai si dumneata, stimate domn...

| Dorugar a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

1 Vad ca tu esti acela care amesteci merele cu perele, ortodoxia ca parte a religiei crestine, a fost impusa oamenilor inca de la inceputuri, adica inainte de schiasma, prin crime si amenintari cu moartea, ceea ce este diabolic si nu dumnezeiesc, si chiar astazi traieste tot din banii oamenilor= sarlatanie diabolica si nu din rasplata lui Dumnezeu
2) Intr-adevar, sangele varsat de domnitorii nostri NU a fost pentru dragostea de tara ci pentru dragostea de bani, si acesti domnitori NU si-au iubit NICIODATA cu adevarat neamul, dar au incurajat ortodoxia, ca model de prostire si furt al agoniselii celor nevoiasi, EXACT la fel ca bravii nostri politicieni de azi care si ei continua modelul ortodox de prostire si belire a neamului continuand munca ortodoxa de distrugere a neamului romanesc intr-o lume in care victorioase sunt doar neamurile care investesc iun inteligenta poporului si nu in prostirea lui.

3 Indiferent de parerea ta despre mine, adevarul ramane neschimbat, si anume ca ortodoxia la fel ca tot crestinismul nu este altceva decat un instrument social de prostire manipulare, belire si amagire a maselor de prosti reduse la nivelul de oi din turma si nu la cel de oameni cu personalitate proeminenta cu constiinta, asa cum ar trebui sa fie tot poporul, asa ca ma simt frustrat atata timp cat excrocheria ortodoxa fura si prosteste masele si face ca poporul roman sa ramana ultimul si cel mai inapoiat popor din UE
4 Deja faptul ca cunostiintele mele cotizeaza la biserica este prima mare do´vada ca BOR nu are nicio legatura cu Dumnezeul cel Atotputernic, ca daca preotii l-ar sluji pe Dumnezeu si nu pe Dracu, Dumnezeu le-ar plati munca acestora depusa pentru El. Dar faptul ca de la Dumnezeu nu primiti nimic, este dovada ca voi nu pe Bunul si Dreptul Dumnezeu il slujiti ci pe Mamona, asa cum va acuiza si Isus acum 2000 de ani.
5 Nimeni nu este mai mare dusman al neamului romanesc decat biserica crestina de orice fel ar fi ea, care are ca scop distrugerea personalitatii romanilor si transformarea lor in oi proaste dntr-o turma,( ceea ce este impotriva naturii umane) si marea distrugere a poporului ortodox roman este aceea ca au ajuns dupa atatea secole de ortodoxie, ultimul si cel mai inapoiat dintre popoarele Europei, si o adevarata rusine pentru civilizatia europeana.
Nu exista nicio alta conspiratie mai dusmanoasa la adresa poporului roman decat ortodoxia, care face ca oamenii sa ramnana prosti si sa traiasca in vrajba si mizerie genaral ortodoxa, asa cum vedem la toti vecinii nostri ortodocsi

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Dorugar):

Ai dat un raspuns atat de gresit incat nici nu stiu ce sa iti zic... Adica, tu imi demonstrezi prin postul tau(daca mai era nevoie), doar ca urasti Biserica si chiar nu inteleg de ce trebuie sa te si lauzi cu asta pe TPU. Domnitorii aia care isi "urau" asa tare tara puteau foarte bine sa ii lase pe turcii musulmani sa ne ocupe, iar ei sa fuga frumusel prin imperiile mai indepartate de principatele romane si sa traiasca acolo numai in chefuri si voie buna, ca aveau bogatii, slava-Domnului, cat sa traiasca in huzur numai ei, ca pe vremea aia nu aveai de platit factura la gaze, apa, curent etc. si nici de prea multe boli nu prea aveau nevoie sa se trateze, dar, de tare ce si-au "urat" tara, i-au trecut prin spada lor pe dusmanii tarii si au ctitorit manastirile pe care si le dorea POPORUL, nu ei. Tu imi dovedesti clar ca nu numai ca urasti Biserica, dar chiar doresti sa si dispara din moment ce te plangi ca si "bravii politicieni de astazi continua linia ortodoxa a domnitorilor", ca si cum, de "rele ce e Bisericile", n-ar mai trebui sa tina cont de faptul ca poporul le doreste si astfel, sa le desfiinteze pe toate. Cu ce e rea Biserica? Ca face acte filantropice? Ca te indeamna sa nu pacatuiesti? Ca se opune anormalitatii: homosexualitate, viol, crima, pedofilie, patima(de care suferi si tu) etc? Ca strange bani ce vin VOLUNTAR de la oameni mai putin saraci pentru ca Biserica sa le dea celor si mai saraci si a face alte Biserici pe care POPORUL le vrea? Si da, Biserica te vrea "oaie", dar oaia Lui Dumnezeu, o oaie cu sufletul curat, nu oaia satanei, care e o oaie smerita doar in fata placerilor trupesti si materiale non-trupesti. Romania e "coada" UE pentru ca neo-sclavii din vest au parte de un trai mai bun ca asa vrea oculta. De ce vrea oculta ca cei din vest sa aiba un trai mai bun? Pentru ca acolo isi au ei "culcusul" si daca oamenii din vest nu ar fi multumiti de traiul lor atunci revoltele sociale cauzate de saracie s-ar rasfrange, mai mult sau mai putin voluntar, direct asupra celor care conduc lumea din umbra pentru ca le-ar fi afectate sediile comerciale care s-ar afla in centrul ipoteticilor revolte sociale... Si nu cred ca Iisus ne-a zis noua ca il slujim pe Mamona, ci tocmai evreilor care nu ascultau de El: "Iată, îţi dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei şi nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină şi să se închine înaintea picioarelor tale şi vor cunoaşte că te-am iubit." (Apocalipsa, cap. 3:9).

| Dorugar a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

1 Eu urasc orice excrocherie, si ii urasc si crima si criminalii, iar biserica crestina a comis milioane de crime dar nicio fapta buna pentru omenireasa cum au facut de exemplu cercetatorii care au descoperit un vaccin care vindeca bolnavii de Ebola 100%.
2 Domnitorii aia de care vorbesti NU aveau tara ci o inchiriau de la turci pe durata scurta, din cauza asta romanii nu au avut cultura si arta in timpul acestor domnitori si nici cetati de aparare de ex. in Oltenia sau Muntenia ca sa se apere de turcii, care erau atat de puternici incat au ocupat cea mai mare cetate a Europei, Constantinopolul.
3 Cu ce e rea biserica? Prin aceia ca traieste din sarlatanie si excrocherie mintind si amagind lumea si pentru ca da romanilor un exemplu de comportament imoral.
4 Banii bisericii vin de la saraci si NU de la Dumnezeul pe cvare pretindeti ca-l SLUJITI! Pai daca il slujiti pe Dumnezeu de ce sa nu va plateasca EL?
5 Omul s-a nascut OM tocmai ca sa nu devina oaie, mai ales ca Dumnezeul crestinilor se lauda in Biblie ca este Lucifer si seful cheilor Iadului, si pentru orice om normal seful Iadului? Lucifer este DRACU si nu Dumnnezeu Creatorul, asta chiar daca voi il recunoasteti pe Satana ca Dumnezeul vostru!
6 Neo sclavii din Vest va asigura stabilitatea si apararea, pentru ca fara VEST Romania era doar o pata stearsa de pe harta tocmai din cauza "modelului ortodox" de profunda si periculoasa imoralitate model ortodox aplicat si de politicienii romani care fura, mint si prostesc lumea exact ca fiercare preot care traieste din sarlatanie si nu din munca lui.

| Jardelin a răspuns:

Nu este deloc normal ca cineva sa te impiedice sa actionezi propriei constiinte, adica sa te impotrivesti casatoriei dintre homosexuali. Asa dupa cum homosexualii au o opinie si sunt lasati sa si-o exprime liber, tot asa trebuie ca si ceilalti care sunt de alta opinie sa fie lasati sa si-o exprime liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm...ai voie sa faci ce fel de protest doresti(Unul autorizat) si nu, nu este democratic daca ti se interzice asta.
Este dreptul tau.
Dar numai nu instiga oamenii sa faca acelasi lucru.
Am mai vazut o intrebare pusa de tine, ceva cu crestinism... De ce esti impotriva comunitatii MINORITARE LGBT?
De ce noi nu putem avea aceleasi drepturi ca si ceilalti?
Cu ce te afecteaza pe tine, este doar o minoritate, nimic GRAV?

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca as fi de acord cu o astfel de "casatorie" daca ar fi doar civila si ar avea ca invitati doar persoane din cadrul LGBT si daca nu ar avea dreptul sa adopte copii si nici sa prezinte societatii ca pe ceva benefic acest tip de "casatorie". E doar parerea mea si nu are niciun substrat rautacios...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Dar, deoarece presupun ca unii dintre voi nu se vor multumi doar cu ceea ce am zis eu, prefer deloc...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru anonim_4396):

Ca sa fii corect/a pana la capat, ar trebui sa recunosti ca ar fi normal sa fie cat mai intima, ca sa nu mai faca deloc blasfemie, cel putin fata de oamenii crestini, ca Dumnezeu vede oricum. Oricum, apreciez felul in care gandesti, mai ales ca esti din cadrul comunitatii LGBT... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Multumesc pentru funda happy
Noi nu suntem toti la fel ...si nu gandim la fel.
Da, probabil ar trebui sa ramana intima aceasta ''chestie'', dar nu consider ca atunci cand te identifici ca fiind LGBT sa fi luat la misto sau discriminat sau defavorizat pentru ca nu apartii majoritatii.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru anonim_4396):

Nu sunteti discriminati pentru ca nu apartineti majoritatii, ci pentru ca practicati un lucru neconstructiv si imoral, chiar daca unii or sa spuna ca e ceva natural...

P.S. Cu placere. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Foarte corect.
Chiar daca ma incadrez in LGBT, nici eu nu sunt de'acord cu :
Casatoria prin biserica pentru ca face blasfemie asupra religiei.
Paradele care se organizeaza in fiecare an in Mai sau Iunie happy

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Ai dreptul sa participi la orice proteste, indiferent care.