| Kornuletz540 a întrebat:

Voi ce credeți, vara asta sau în perioada următoare, vor mai avea loc greve la fel de mari sau chiar mai mari, care să paralizeze sistemul, asemănătoare cu cele din învățământ?

Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Și dacă ar mai avea, oricum nu se schimbă nimic. happy Fiți liniștiți. Și nu mă refer doar la salariile noastre, însă mă refer la tot ce se întâmplă în culisele învățământului. Eu de când lucrez acolo, am văzut exact aceleași lucruri pe care le bănuiam de pe vremea când eram elev (și eu nu am fost elev în comunism ci tot în sistemul actual, în care profii nu m-au atins cu o palmă, dar colegii cu pumni) pentru că ăsta este sistemul actual. Dar evident că se fac mult mai multe în spate, notele se dau din burtă mai mult decât pe teste și aparent pe (performanța elevului-care de cele mai multe ori este subiectivă sau ok, ăia slabi nici în teste nu știu, dar sigur este un sistem nici prea obiectiv, acum, sincer vorbind).

Apoi o teorie cunoscută în psihologie, am cunoscut-o pe viu de când lucru în învățământ. Ăia buni, pot avea și momente proaste că vor fi văzuți ca perfecți, pe când ăia răi, pot și excela pe alte planuri că vor fi văzuți tot ca răi. Aceste lucruri le spunea psihologia. Am observat asta pe viu, când eu am predat la cea mai gălăgioasă clasă și care da, aveau probleme cu comportamentul și educația, dar sincer, ăia de la A au venit o dată la clasa mea și băteau ca disperații la ușă, ținând cont și că proful era în clasă, la oră, iar în pauză, tot ai mei au fost certați că le-au bătut celor de la III A în ușă, în pauză. Și când i-am spus doamnei (colegei mele) că dar, da, dar în oră, ai dv băteau la noi la ușă, și bla, bla, a strâmbat din sprânceană și i s-a părut suspect. Pe bune?! :/ Și eu am fost certată tot anul că nu îi stăpânesc pe 3B și că vai ce răi sunt 3B, dar sincer, eu am fost martoră la cum se comportă toți cu 3B-ul. Faptul că erau și de etnie rromă, nu ușura cu nimic situația, ura și repulsia unora.
Sad. Dar da, fraților, ăsta e sistemul actual de învățământ cu care ne confruntăm în învățământ și cam astea se întâmplă în culisele învățământului. Evident că și eu altă oaie rătăcită (nu susțin că aș fi perfectă) mi s-a dat să fiu într-un alt sistem rătăcit și mătrășit. straight face

Deci greva, zic eu e apă de ploaie, pe lângă ce se întâmplă în culisele învățământului. :/ Oricum nu se schimbă nimic. Nimic!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| blackann a răspuns:

Posibil, nu-mi pasa.

| Parakeets a răspuns (pentru blackann):

Nici când copiii tăi vor învăța în sistemul ăsta? Nici chiar când copiii tăi vor deveni poate profesori sau la rândul lor alți angajați pe un post, care nu îi va ajuta deloc. Pentru că școala nu le-a oferit ceea de ceea ce aveau elevii, adică ai tăi copii nevoie?

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Reciteste intrebarea, patricia.

| vladmariusbogdan a răspuns:

Vara asta cu siguranta nu, lumea e plecata in concedii, ca asa-i romanul happy normal greve si proteste in Romania ar trebui sa fie zilnic de 32 de ani incoa de cand pur si simplu isi bat joc de noi.
Romania cred ca e cel mai tolerant popor cand vine vorba de coruptie si hotie, dar in schimb nu toleram persoanale cu alte orientari sexuale si alte "rahaturi"care nu ne afecteaza.
Raspuns final : NU happy

| Euestefoarteboss a răspuns:

Eu personal nu cred.