| aimullah123 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre Klaus Iohannis?
Merita sa castige si anul acesta alegerile?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce conteaza,Romania este dependenta de UE,in lipsa la UE Romania ar fi praf si pulbere,eu recomand sa vina straini sa conduca tara asta si asa e colonie macar sa o conduca ei, poate va fi mai bine, Klaus Iohannis va fi ales din nou, cred ca si Dragnea stie asta, presupun ca a facut pariu deja cu tariceanu in patul lor matrimonial, va castiga ca nu avem de ales, pe cine sa votezi, pe mine, nu candidez desi vezi nu ai pe cine

suntserios
| suntserios a răspuns:

E complicat.
A fost un președinte corect, poate prea corect. Ar fi putut sa găsească destule modalități sa mai fenteze anumite proceduri pe care le-a adoptat ca mămăligă. În fine, nu vad un contracandidat serios la postul lui. PSD nu are pe nimeni, Ponta nu mai are puterea de acum 5 ani iar Cioloș nu prea are ce cauta la președenție. Nu e pentru el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici părerea mea și nici a ta, nu contează.
Alegerile nu vor avea loc anul acesta ci în 2020.
Alegerile nu se câștigă pe merit ci pe interese politice.
Dacă scena politică din România nu se schimbă până la alegerile prezidențiale ( vor unii asta, dar cu motive slabe și mijloace neadecvate erei și generației online), atunci Klaus câștigă cu un scor relaxat de 55, 5% ca să acopere bine sposorizările din războiul hibrid din zonă, să se vadă clar, că e vocea boborului și a canaliei de uliți zisă și REZIST, cu tag sau fără.

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Alegerile prezidențiale sunt în toamna lui 2019

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Mersi. atunci o să avem o lungă vară fierbinte cu tot felul de vuvuzele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am votat cu el, nu o mai fac si a doua oara. A fost molusca in mult prea multe situatii ca sa votez din nou cu el. Cei care il considera corect ar trebui sa tina cont de un singur lucru - presedintele e INCA considerat si comandantul suprem al armatei. Jandarmeria e forta militara. In 10 august daca Iohannis le ordona juandarmilor sa opreasca ostilitatile si sa se duca draq in unitati, in secunda doi tot ce mai misca pe acolo contrar ordinului lui era caz penal fara urme de hai sa vedem dovezile unde-s dovezile, ordine contradictorii, si alte alea. Pe linga asta mai sunt multe situatii unde putea juca altfel, dar a preferat sa stea cu capul la cutie si sa fie cu&va pesedeilor.

| Frank51 a răspuns:

Asa cum am mai spus, parerile despre politica nu trebuie spuse public pentru ca oamenii inca traiesc in pesteri si te judeca pentru parerea ta, fiind prost informati.

Esti cu informatiile la picioare, poti sa aflii orice, despre orice politician, orice om normal care gandeste logic vede faptele si tot.

Parerea mea strict personala si obiectiva este ca NU conteaza cine este la presedintie atata timp cat nu este din PSD.

| Plato a răspuns:

Da, merita si o va face.

| AC4S4 a răspuns:

Dintre numele vehiculate in presa, el este cel care ar merita cel mai mult sa castige. Mi se pare ca nu e manipulator. Cand a fost vorba de referendumul din octombrie 2018 a spus ca nu il sustine, dar nu a indemnat oamenii sa stea acasa, pur si simplu nu s-a bagat. A procedat corect in acea perioada. Politicienii erau impartiti in doua extreme, ambele manipuland (unii manipulau ca daca nu votam "da" se vor legaliza casatoriile homosexuale, altii manipulau ca daca votam "da" suntem de-acord cu legile lui Dragnea). El nu s-a aliniat cu nicio tabara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Unde a spus că nu susține?laughing a tăcut de frică să nu-și supere electoratul #rezist și s-a dus la vot cu 30 de minute înainte de închiderea urnelor ca să dea bine la imagine.
A avut un mandat în care n-a facut nimic din proprie inițiativă, toate acțiunile lui au fost întotdeauna gândite electoral, s-a văzut de multe ori dubla măsura și părerea mea: un candidat carismatic USR-PLUS, dacă ajunge cu el în turul 2 deși e cam complicat, îl bate la pas. În schimb, dacă ajunge el în turul 2 cu un candidat PSD-ALDE, câștigă la pas.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

"E gresit sa mergem pe calea fanatismului religios", "trebuie să revenim la ce se numește toleranță și acceptarea celuilalt" - Spunea Iohannis in 2016.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

în preajma referendumului a tăcut. Și aia oricum e o tâmpenie de declarație. Vrei să spui că tu fiindcă ai susținut referendumul ești fanatic religios?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Va câștiga pas cu pas.
Candidat carismatic USR-plus? USR-minus, vrei să spui.
Nu mă lasă roboțelul cu prea multe majuscule.

| FaraNume1245 a răspuns:

Http://www.jandarmeriaromana.ro/organizarea-jandarmeriei
"Brigada Specială de Intervenţie a Jandarmeriei Române este subordonată nemijlocit Inspectoratului General şi are competenţă teritorială generală, destinată executării misiunilor de asigurare şi restabilire a ordinii publice, asigurării protecţiei instituţiilor fundamentale ale statului şi neutralizării ameninţărilor grave la adresa acestora, independent sau în cooperare cu alte structuri ale M.A.I. şi cu ale celorlalte instituţii din sistemul de apărare şi securitate naţională."

"Direcţia Generală de Jandarmi a Municipiului Bucureşti este subordonată nemijlocit Inspectoratului General şi este destinată planificării, organizării, conducerii şi executării misiunilor specifice şi îndeplinirii atribuţiilor ce revin Jandarmeriei în municipiul Bucureşti."

"Inspectoratul General este unitatea centrală a Jandarmeriei Romane, cu personalitate juridică şi competenţă teritorială generală, care planifică, organizează, conduce, coordonează şi controlează activitatea structurilor din subordine, asigură colaborarea cu celelalte instituţii ale statului, organizaţii guvernamentale şi neguvernamentale din ţară şi din străinătate.

Inspectoratul General este condus de un inspector general, numit în această funcţie de ministrul afacerilor interne.

Inspectorul general al Jandarmeriei Române este ajutat în îndeplinirea atribuţiilor sale de un prim-adjunct şi şef al statului major şi de adjuncţi numiţi în funcţie, la propunerea sa, de către ministrul afacerilor interne."

Nu văd ce treabă are președintele. Pe lângă faptul că e evident că jandarmii nu-s armată.

| minrest a răspuns (pentru FaraNume1245):

Perfect punctat, FaraNume! Presedintele este in fruntea fortelor armate, dar nu le conduce. Presedintele are atributii foarte limitate, iar presedintele actual le-a folosit la maximum. Puterea apartine Parlamentului.