| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să mă mărit în ascuns fără ca părinții mei să știe, (momentan).

POVESTE LUNGĂ ȘI ÎNCÂLCITĂ.

O să mai locuiesc la ei o perioadă după căsătorie, singură, fără iubitul meu (viitorul soț).

O să afle părinții mei cumva despre căsătorie cât timp voi mai sta la ei după ce se va întâmpla asta? Cum pot afla? În afara faptului că îmi pot vedea actele de identitate, că voi avea alt nume.

Aștept răspunsuri sincere și serioase. Mă poate ajuta cineva cu un răspuns? Fără a devia de la subiect!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai.
Sunt mai multe situatii: pana la 16 ani nu te poti casatori legal, de la 16 ani numai cu acordul parintilor, abia de la 18 ani te poti casatori singura.
Si este greu sa nu afle parintii, avand in vedere ca declaratia de casatorie se afiseaza atat pe site-ul primariei, cat si la avizierul acesteia. Chiar daca te-ai casatori in alta localitate (acolo unde domiciliaza viitorul sot) tot se trimite declaratia la primaria ta de domiciliu.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu sunt minoră, nu este vârsta o problemă. O să mă căsătoresc la el în localitate. Am înțeles. Deci o să se afle, oricum aș da-o

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți cere să îți păstrezi numele.
Căsătoria este un act public. Este suficient ca cineva să vă vadă și să nu mai fie un secret.
Apoi, comportamentul tău față de ei se va schimba, proști să fie să nu vadă că ceva s-a întâmplat.
Așa că, șansele să fie o căsătorie secretă ca la operetă sunt mici.