| Vasi367 a întrebat:

Vreau sa merg zilele următoare până în Ungaria cu mașina dar am o problema, nu știu dacă am nevoie de împuternicire pe mașină, mașina find pe tata vreau sa mă reîntorc tot în aceeași zi în România.

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

În interiorul UE nu le pasa pe ce nume e mașina atât timp cât ai actele ei

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dă-o jos de pe tata.

| goguPatent a răspuns (pentru darrio2007):

He he

| cristi202 a răspuns (pentru darrio2007):

Pe cine? Pe amanta? happy

| halogen001 a răspuns:

Pentru Extraterestru happy Văd că nu m-ai așteptat să citesc cele câteva mii de cărți, că le citeam repede în câteva minute și mai discutam happy Nu trebuie să fii supărat. Dacă nu poți citi tot o dată, citești și tu când poți sau când vrei pentru că văd că știi să citești, deci dacă vrei poți. E nevoie doar de mai multă voință și de mai puțină pălincă.

| RxTx a răspuns:

Trebue la notar
pentru că tu oricum va trebui sa cumperi vinietă
in mod normal este poosibil sa te opresca la vama sa nu te lase sa treci si gata.
asa ca mai bine făți tu toate actele necesare

Hai să iți zic una tare unde vei invața cu siguranță toată legislația incercă să treci cu mașina fără împuternicire in Republica Moldova să vezi ce se întâmplă
si asta o să îți fie învățare de minte pentru tot restul vieții să treci pe la notar inainte să ai toate actele în regulă

| goguPatent a răspuns (pentru RxTx):

1. Vignieta nu e nominala
2. Republica Moldova nu e in UE
3. In UE nu le pasa a cui este masina daca ai actele in regula.

| RxTx a răspuns (pentru goguPatent):

ÎȚI ZIC UN LUCRU FOARTE DEȘTEPT!: La vama granița cu orice stat care nu face parte din Uniunea Europeană îțî controlează foarte serios actele
tot seriile de pe mașină
când treci prima dată cu acea mașină
Altfel în pe aici prin UE te lasă să mergi cu orice mașină a oricui oriunde!
De exemplu am un prieten care a luat o mașină cu actele cuiva doar cu o copie de buletin fără nici o împuternicire și ne-au lăsat pe la toate vămile în pace am mers până în Grecia am mers în Austria Ungaria fără nici o problemă chiar dacă nu avea acte de închiriere pe mașina respectivă sau vreun fel de act înafară de o copie de buletin a propietarului care o vânduse la alta care aia își schimbase numele pentru că se măritase si aia o vânduse la alt cineva care nu făcuse de cât act de vânzare cumpărare dar mașina era îmatriculată pe primul proipetar.
Era o abrambureală în hârtiile de la mașina respectivă în cât timp de 5 ani a făcut pe detectivul particular ca să mai găsescă câte un fost propietar să îl convingă să îsi scoată nuștiu ce certificat fiscal de la primărie că nu este dator.

Dar eu am intrat in Republica Moldova cu mai mulți prieteni cu mai multe mașini
SI ACOLO LA VAMA CU REPUBLICA MOLDOVA CÂND TE DUCI PRIMA DATĂ
ACOLO ÎȚI VERIFICĂ TOATE ACTELE DE LA MAȘINĂ și seriile de la caroserie seriile de la motor
TU ȘTII că există multe alte serii despre care doar vameșii stiu pe unde se află
și despre care oamenii obiștnuiți nici nu știu că ele există

Dacă vrei o verificare adevărată ieftină rapidă a unui aututurism mergi cu el până în Republica Moldova
pentru că vameșii Români și cei din Republica Moldova chiar își fac datoria atunci când treci prima dată cu un aututurism în țara lor.
Cei din Republica Moldova o verifică la sânge pentru că mulți abandonează aututurismele în țara lor este o poveste mai lungă nu mai stau să îți explic.
Dar asta este cea mai bună verificare pentru că este plătită printr-un program de colaburare a poliției din România cu poliția din Elveția, am văzut eu afișe pe la ei pe acolo si am aflat de ce își dau așa de tare interesul. pentru că sunt plătiți bine pentru acestă manoperă.

| goguPatent a răspuns (pentru RxTx):

Ce rost are tot pomelnicul asta scris aici?
A întrebat cineva undeva de Republica Moldova sau doar vrei atenție?

| RxTx a răspuns (pentru goguPatent):

Eu ziceam ca sa isi verifice masina respectiva daca este furata sau daca are vreo problemă cu actele
este cel mai interesant loc sa mergă la vama cu moldova sa ii verifice acolo actele masinii si va afla totul despre ea

Trebuia sa fi pus eu o intrebare noua
imi dau seama s-au apucat degetele mele sa scrie mult prost si fara rost

Oricum eu caut acum sa cumpar o masina si nu electrica
de preferat cu carburator si mi-as dori ceva recomandare
sa consume putin si sa se rabateze bancheta pentru ca de multe ori am de bagat in masina ceva obiecte mai mari cum ar fi un frigider...
sau imi place să mă întid de la volan sau de pe scaunul din dreapta sa umblu direct in porbagaj in timpul mersului