| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa raspunda cineva care e in domeniu sau care se pricepe si nu cu mesaje de genul stai in casa.Bun eu stau cu parintii,iubita mea are o garsoniera in Bucuresti pe numele ei,acum e la parintii ei in Targoviste,dar am vbit cu ai mei carantina asta sa ma mut cu ea in garsoniera,ea pe declaratie va scrie ca are domiciliul in Bucuresti la garsoniera respectiva si ca a fost la bunicii ei in Targoviste sa le cumpere de mancare,deci ea e scapata,eu ce as putea sa scriu? Locuiesc si cu bunicii in aceeasi curte,pot spune ca am domiciliul acolo ca locuiesc cu ea,dar nu stiu, daca zic ca am venit la parintii mei sa-i ajut cu ceva, e ok? Sau primesc amenda

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu te incadrezi la urgente. Poti primi amenda
Daca minti in declaratie si esti prins cu minciuna e caz penal.
Adica ajungi la puscarie.

| Anonim5647 a răspuns (pentru danbnz):

Dar nu mint, scrie ca imi pot alege unde sa imi petrec autoizolarea, dar efectiv nu stiu ce sa scriu, cu ce motiv vin de la ai mei, eu am cerut un ajutor si o parere

| danbnz a răspuns (pentru Anonim5647):

Unde scrie ca poti alege locul autoizolarii dupa ce s-a instaurat carantina?
Daca ar fi asa toata lumea s-ar plimba de colo colo or tocmai asta vor sa evite autoritatile.

https://formular.sts.ro/
Trebuie sa te incadrezi intr-una din categoriile mentionate in declaratie.
Ce nu intelegi?
Doar motivele alea si atat!
Zici ca stai cu parintii... te-a prins carantina acolo pai acolo trebuie sa ramai.
Asta e legea.

| oz_1736 a răspuns:

Un pusti a scris ca se duce la bunica, politistii au controlat si bunica era moarta de cativa ani si a luat 5000. Cauta un motiv credibil

Răspuns utilizator avertizat