| Depoka a întrebat:

Intrebare pentru iubitorii de cărți; îmi puteti recomanda cărți ce au lăsat o amprentă asupra voastră, care v-au acaparat și merită citite?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Cărțile lui F.Scott Fitzgerald m-au impresionat deoarece te introduc excelent în atmosfera Americii anilor 20, sunt foarte interesante și se citesc ușor, iar dacă ești interesat de acea perioadă ca și mine te vor impresiona cu atât mai mult. Dacă dorești și citești acest autor recomand sa începi cu Marele Gatsby, este o carte perfectă pentru a te introduce in lumea Americii acelor timpuri.

8 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Am uitat sa zic că mai sunt autori americani excepționali care au cărți fascinante: Ernest Hemingway și Truman Capote, de la ei poți citi orice mai ales că majoritatea cărților sunt de ficțiune inspirată din viața reală, Capote are o carte polițistă inspirata dintr-un caz real numită "Cu sânge rece" de le editura ART. happy

| romeo78 a răspuns:

Cărțile lui Alexandre Dumas, Jules Verne, Constantin Chiriță - Cireșarii, Sadoveanu, I. L. Caragiale, Ion Creangă, Mihai Eminescu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru romeo78):

Romeo78 imi cer scuze ca te deranjez dar poti sa ma ajuti si pe mine cu un raspuns la o intrebare https://www.tpu.ro/......nav-boala/

| Sonia822 a răspuns:

``Numai cu fiica mea`` O poveste reala despre mama Bety Mahmood si fiica ei (4 ani) care pleaca intr-o scurta vacanta in Teheran impreuna cu sotul ei de origine iraniana. De acolo nu i se mai da voie sa plece si cartea prezinta aventurile prin care trece pana la reintoarcerea ei in Statele Unite. Afli si despre traditiile din zona, eu am citit-o cu sufletul la gura, am terminat-o in 3 zile, stiu ca nici nu m-am mai dus la scoala la vremea respectiva, atat de captivanta a fost happy

| Foame a răspuns:

Omul în căutarea sensului vieţii de Viktor Frankl.Sunt multe altele dar consider ca aceasta este una care iti schimba perspectiva despre viata.

| Ioanagrrrr a răspuns:

Crimă și pedeapsa

| Robeeert1 a răspuns:

Hoțul de cărți este fenomenală. Am plâns în hohote la sfârșit. Sper că nu ai văzut filmul, îți strică perspectiva asupra cărții.

| StanX a răspuns:

Puterea prezentului eckhart tolle