| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Am o intrebare despre pilda slabanogului, eu din cate am inteles e ca barbatul era slabanog din cauza ca era bolnav (boala era ca o pedeapsa pentru pacatele lui) dar mai era ceva tin bine minte ca preotul a spus ca slabanogul nu era doar bolnav dar era si RAU (periculos, viclean si foarte previzibil + prostia pe care o avea in el). Si ca pentru a se vindeca de slabanogire trebuia sa scape de ura si rautatea interioara, sa se impace cu el insusi numai asa se putea vindeca. O alta varianta e ca la scaldatorea Vitezda un inger mai trecea din cand in cand si mai tulbura apa si slabanogul a asteptat si tot a asteptat sa vina cineva si sa il arunce si pe el in scaldatore pentru a se putea vindeca dar timp de 38 de ani nu a venit nimeni, asta e tot ce am retinut.
Ofer funda celui care imi povesteste in detaliu cum sta treaba cu slabanogirea si mai ales cum s-a terminat povestea.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Sunt 2 variante, una este descrisa de intrarea Domnului Iisus in capernaum unde vindeca un slabanog, dar ai precizat de un inger care tulbura apa, deci te referi la cealalta relatare biblica din Evanghelia dupa Ioan capitolul 5, slabanogul bolnav de 38 de ani. Hai sa vedem contextul.
Vindecarea slăbănogului de 38 de ani
1 După aceea* era un praznic al iudeilor; şi Isus S-a suit la Ierusalim.
2 În Ierusalim, lângă Poarta Oilor, este o scăldătoare*, numită în evreieşte Betesda, care are cinci pridvoare.
3 În pridvoarele acestea zăceau o mulţime de bolnavi, orbi, şchiopi, uscaţi, care aşteptau mişcarea apei.
4 Căci un înger al Domnului se cobora, din când în când, în scăldătoare şi tulbura apa. Şi cel dintâi care se cobora în ea, după tulburarea apei, se făcea sănătos, orice boală ar fi avut.
5 Acolo se afla un om bolnav de treizeci şi opt de ani.
6 Isus, când l-a văzut zăcând şi fiindcă ştia că este bolnav de multă vreme, i-a zis: „Vrei să te faci sănătos?"
7 „Doamne", I-a răspuns bolnavul, „n-am pe nimeni să mă bage în scăldătoare când se tulbură apa şi, până să mă duc eu, se coboară altul înaintea mea."
8 „Scoală-te* ", i-a zis Isus, „ridică-ţi patul şi umblă."
9 Îndată omul acela s-a făcut sănătos, şi-a luat patul şi umbla. Ziua aceea era* o zi de Sabat.

In primul rand acel slabanog nu putea sa se miste, era fara putere. Iisus i-a vazut durerea si s-a oprit, si s-a dus la el. Acolo erau multi oameni din ce ne spune biblia, dar Iisus se duce intotdeauna la cel fara ajutorare. Desigur sunt cazuri multe cand i-a videcat pe foarte multi, poti cerceta noul testament.
Ai spus ca ai auzit ca si cum boala ar fi o pedeapsa pentru pacatele lui. Nu o sa iti raspund eu la asta, o sa IL las pe Domnul Iisus sa o faca, hai sa vedem ce spune El in Ioan 9.

Vindecarea unui orb din naştere
1 Când trecea, Isus a văzut un orb din naştere.
2 Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine* a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?"
Ioan 9:34;
3 Isus a răspuns: „N-a păcătuit nici omul acesta, nici părinţii lui, ci* s-a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.

Poti vedea foarte clar ca, NIMENI nu va fi judecat pentru faptele parintilor lui, si iar, nu toate bolile si neputintele sunt rezultatul pacatului.
Unele boli vin din cauza noastra, fumat (cancer la plamani), alcool excesiv (ficat distrus), cascadorii (200km la ora pe autostrada, cu motocicleta, pe o singura roata, filmand pentru Facebook, apoi paralizat). Dar desigur, unele lucruri nu se intampla pentru ca noi am facut ceva, dar uite ce spune Dumnezeu draga Marius. ''Toate lucrurile le lucreaza Dumnezeu spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu'' Dumnezeu lucreaza lucrurile in asa fel incat si cele bune, si cele rele, sa fie doar si doar spre binele nostru, este un subiect foarte sensibil si delicat, unii oameni se nasc cu probleme. Dar Dumnezeu promite, ca odata cu neputinta, El va avea grija si va fi langa noi si ne va da putere sa infruntam acel lucru, nu stim draga prietene de ce unele lucruri se intampla, dar stim ca Dumnezeu este infinit in intelepciune si indurare, plin de dragoste si credinciosie, El stie mai bine de ce se intampla unele lucruri. El spune ca atunci cand vom fi inaintea Lui, ne va da explicatii, de ce si cum a procedat El intr-o situatie, si biblia spune ca fiecare va lauda pe Domnul pentru ca a fost drept si a stiut ce face. Biblia spune ca El este de partea noastra, ne iubeste, ne intareste, si spune ''Intr-o zi, voi sterge orice lacrima din ochii tai'' si Iisus spune ''In lume veti avea necazuri, incercari, dar indrazniti, Eu am biruit lumea, Eu sunt cu voi, Eu sunt langa voi'' Duhul Sfant traieste in noi si ne da putere din interior sa trecem cu bine peste orice, de aceea unii oameni se intreaba ''Cum de a facut fata unei asemenea situatii? Cum a reusit sa iasa nevatamat din asa ceva?'' Pentru ca Duhul Sfant, mangaietorul, traieste in noi si ne intareste, si ne spune ''Eu sunt cu tine, te poti baza pe mine, voi fi aici langa tine, nu te voi parasi si nu te voi lasa singur, voi fi mereu de partea ta, indiferent de ce s-ar intampla''
Sfantul apostol Pavel spune ''Nu sunt vredince suferintele de acum, sa fie puse la un loc cu bucuria si rasplata viitoare'' Dumnezeu nu ramane datori nimanui, va rasplati si onora pe fiecare om care si-a pus increderea in El, Pavel spune ca asa mare va fi rasplata, ca nici nu merita suferintele pamantesti sa fie comparate macar cu rasplata care va veni/
Iti recomand un video prieten drag ca sa intelegi mai bine grija pe care o are Dumnezeu pentru noi, te rog fierbinte sa il urmaresti. O seara frumoasa in continuare.

https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=167s

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Iti multumesc pentru explicatie si pentru vorbele bune, Dumnezeu sa aiba grija de tine si de sufletul tau.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu mare placere, Marius. Imi poti scrie oricand ai o nelamurire, ori aici, ori in privat. Poate nu voi sti toate raspunsurile, dar voi incerca sa raspund pe baza cuvantului Lui Dumnezeu. O seara frumoasa in continuare, multumesc pentru intrebarea ta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Ok, numa bine.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Viciile noastre ne aduc pe patul de suferinta, deoarece este scris:
"Dupa aceea Isus l-a gasit in Templu si i-a zis: "Iata ca te-ai facut sanatos; de acum sa nu mai pacatuiesti, ca sa nu ti se intample ceva mai rau."" (Ioan.5:14)

| chuckmanson a răspuns:

Atunci când s-a dus în Capernaum, Iisus a văzut un slăbănog care zăcea în pat. Atunci cand Iisus l-a văzut i-a spus că păcatele îi sunt iertate. Anumiți cărturari care erau acolo l-au acuzat de blasfemie pentru faptul că a spus că poate ierta păcatele. Cumva Iisus le-a citit gândurile și le-a spus că el, fiind Fiul Omului poate ierta păcatele și i-a spus slăbănogului să se ridice. Și așa a făcut. Povestea asta, împreună cu toate celelalte vindecări demonstrează cunoașterea limitată în domeniul medical la vremea respectivă, având în vedere că astăzi știm că bolile sunt cauzate de agenți patogeni, nu de demoni, blesteme, spirite necurate, sau neascultare față de creaturi mitologice.