| ILikeToKnow a întrebat:

Ce carti merita citite? Ce carti ati citit si v-au placut? Vreau sa citesc ceva interesant, captivant, genu de carte pe care sa nu o poti lasa din mana.Am citit toate cartile din seria Twilight...si acum vreau alte carti care sa fie la fel de bune.

Răspuns Câştigător
| Giuly_3112 a răspuns:

Daca ai citit cartile Twilight nu-i nici o carte mai buna decat ele big grin

15 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Carti care merita citite... n-am suficient timp sa le enumar pe toate... daca insa Twilight e genul tau si-ti plac povestile cu vampiri, poti incerca seria Vampirii Sudului de Charlaine Harris, seria Vampiratii de Justin Somper, Ucenicul Vampirului de Darren Shan sau seria Anita Blake de Laurell K Hamilton

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cartile scrise de sciitorul Karl May.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anne rice cronicile vampirilor (interviu cu un vampir, vampirul lestat, regina damnatilor, diavolul Memnoch, povestea hotului de trupuri, vampirul armand, vampirul vittorio )

anne rice - cronicile vrajitoarelor (ora vrajitoarelor, lasher, taltos, si mai urmeaza sa apara din cate stiu )

john saul (creatura, casa la rascruce, umbra, focul iadului )

paulo coelho (11 minute, alchimistul )

roderick gordon si brian williams - tunele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry Potter:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am citit twilight si dupa ce le-am terminat am crezut ca nu o sa mai gasesc o carte mai buna. Dar marturisesc ca am gasit chiar mai bune care m-au facut sa citesc non stop 10 ore. Iti recomand seria de carti casa noptii de P. C. Cast & Kristin Cast. Pana acum au aparut la noi 3 volume, al treilea apare in cateva saptamani (Semnul vol 1 Tradarea vol 2 Aleasa vol 3 )in total cred ca vor fi 12 volume asa am citit si sunt superbe. In mare e vb despre o adolescenta Zoey care e insemnata si devine vampir.Pentru a supravietuii trebuie sa se mute unde se duc totii vampirii insemnati adica la Casa Noptii un fel se scoala de vampirii unde stau 4 ani pentru as termina studiile si pentru a deveni vampirii adulti (uni mor in timpul transformarii). Evident povestea nu va fi asa plictisitoare ba din contra : acolo va da peste o gramada de tipi super draguti (la un moment dat se va trezi cu 3 tipi unu din ei om)va descoperii ca are puteri speciale. Nu o sa iti dezvalui nimic ca sa nu stric surpriza dar pot sa zic ca e o carte de care eu personal m-am indragostit si o recomand pentru adolescenti.
De asemenea mi-a placut la nebunie academia vampiriilor de richelle mead (din pacate la noi a aparut numai volumul 1) si jurnalele vampirilor care sunt mai slabute adica nu le recomand decat daca chiar iti plac cartile cu vampiri mult. Mie miau placut pentru ca ma dau in vand dupa idilele dintre vampiri si muritoare. Oricum cel mai mult mi-a placut casa noptii si de abia astept volumul 3 in romana :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carti care m-au captivat foarte mult... hmmm greu... Trilogia Bartimaeus= Ämuleta din Samarkand", Öchiul Golemului,"Poarta lui Ptolemeu" si o alta carte ar fi Eragon(toate 3 si urmeaza sa se lanseze si a 4-a) sunt foarte bine scrise si captivante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu recomand Eragon (e trilogie. de fapt trebuia sa fie dar o sa apara a 4-a carte [nu i-au ajuns autorului 3 carti]in 2011 ). Alte carti... Cele de Kelly Armstrong ca de exemplu. trilogia Darkest Powers. ORicum sunt foarte multe carti mai bune decat twilight [cel putin mie a 2-a si a 4-a carte mi s-au parut plictisitoare].

| Marii a răspuns:

Pe mine m-a fascinat foarte mult Misery de Stephen King. happy

| Marii a răspuns:

Giuly te contrazic, exista carti mult mai bune decat Twilight, nu zic ca nu-s carti frumoase, sunt, dar nu cele mai bune. happy

| ioana181 a răspuns:

Blestemul vraciului, batalia vraciului...toatea astea cu vraciul dar am uitat cum se numeau cronicile.

| sy46 a răspuns:

Colectionarul, Magicianul (John Fowles)

| mirunaioana a răspuns:

Cei cinci purcelusi, o crima anuntata, ucigasul A. B. C de Agatha Christie

| Deea dYdY a răspuns:

Vrei ceva misterios si foarte interesant, iti recomand Codul lui Da Vinci, daca nu ai citi-o!

| Karen a răspuns:

Eu iti recomand cele 3 volume din seria Lupii din Mercy Falls, de Maggie Stiefvater-Shiver, Linger, Forefer(ale naibii de captivante)
*Cartile din seria The Vampire Diaries
*Nu plange sub clar de luna; Uneori, sub clar de luna-Heather Davis
*Umbra Noptii; Blestemul Lupiilor-Andrea Cremer.