| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti sau ce ar trebui sa citesc ca sa pot scrie o poveste? Am atata imaginatie, atatea idei incat as putea scrie 10 carti incontinuu! Am scris in word o poveste de cc. 250 pagini dar parca ceva nu-mi place...am scris cum am vrut eu, n-am respectat niste reguli anume.Nu vreau neaparat sa scriu o carte, pentru moment vreau sa-mi pun macar 1 sfert din imaginatia imensa in cateva pagini sa vad ce-mi iese si daca se merita sa continui. Intrebarea e :Ce ar trebui sa stiu inainte sa incep sa scriu o "poveste" de succes?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa vorbesti cu cineva care se pricepe. Poti sa mergi la un cenaclu, poti sa vobresti cu un profesor sau daca ai vreun cunoscut cu experienta; poti, de asemenea, sa citesti despre scris in general (sunt multe carti, poti sa incerci la o biblioteca judeteana, daca nu vrei in engleza); poti lua un model - adica sa utilizezi o tehnica narativa consacrata etc. E bine sa ai cat de cat un model, de la care sa pleci si sa dezvolti un stil propriu.
250 de pagini e... mult! Am vazut romane mult mai scurte. Daca ai ideile si asa mai departe, poti incerca sa folosesti metoda asta http://www.advancedfictionwriting.com/articles/snowflake-method/ si sa vezi daca ti se preteaza.
Succesul vine de la sine sau nu; depinde intr-o masura mai mare sau mai mica de tine. Important e sa scrii ceva care sa iti placa - lucru mai dificil decat pare. Daca iti place tie, sansele sunt sa placa si altora. Daca nu - refa, schimba, incearca altfel, ia-o de la capat etc.
Nu e niciun mod specific in care poti sa faci asta. Totul tine de tine. Nu poti? Autodepaseste-te. - Daca exista vreun secret, asta e.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi trebuie sa respecti toate alea... Cum le zice? Adica sa ai foarte multa imaginatie, pentru inceput nu trebuie sa scrii corect, poti si prescurtari, trebuie sa ai si destul timp liber, si sa respecti expozitia, intriga, etc happy Sper ca te-am ajutat!winking

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, nu m-ai ajutat! Chestia cu intriga, expozitiunea* si bla bla bla deja le stiu. Nu prea ma intereseaza astea pentru ca inceputul trebuie sa fie foarte bun ca sa "iti prinzi cititorii" cum ar veni... Daca inceputul nu-ti inspira nimic, nu te face sa citesti in continuare si nu-ti place genul atunci degeaba continui sa scrii pentru ca nici cel ce citeste nu se oboseste sa vada ce urmeaza pentru ca ce nu l-a captivat la inceput nu-l intereseaza pe parcurs! Mie sincer nu mi-a placut cum am inceput ce-am scris..parca nu m-a captivat deloc cand am recitit. Citeam doar pentru ca stiam ce va urma. Punctul meu slab e inceputul, iar ce mi-ai spus tu sus nici macar nu are legatura cu "o poveste", e mai mult pentru o compunere. Apreciez efortul oricum...

| anonim_4396 explică (pentru AlissonPadalecki):

Ok laughing Nu trebuie sa fii rautacioasa happy Eu vreau doar sa ajut cu tot ce pot persoanele care au probleme ^_^ Nu te-am ajutat, nu te-am ajutat, asta este tongue Nu trebuie sa mi-o spui :o

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt rautacioasa, dar de obicei "persoanele" comenteaza la intrebari de dragul fundei, nu pentru a ajuta! Impresia asta mi-a dat-o comentariul tau, cel putin.Mersi oricum si scuze daca am prins mesajul gresit...

| AnneSiAtat a răspuns:

Salut (:.
am văzut că ai spus undeva că nu te pricepi la începuturi. dar începutul este cel care te face să vrei să citeşti acea care pe nerăsuflate, aşa că trebuie să faci ceva în privinţa asta. încercă să-l faci mai misterios, nu da toate detaliile din prima, pentru că ar ajunge să fie plictisitor. fă un început plin de mister, ceva de genul :
,, Alison s-a uitat adânc în ochii lui. nu avea de gând să dezvăluie secretul. cel puţin nu acum. va avea probleme. Ştia cum era Roy."
Înţelegi? cam aşa cred că ar trebui să fie. iar pe parcurs să faci cititorul să înţeleagă de unde a pornit toată chestia, şi să-l faci să vrea la nebunie să vadă ce se întâmplă. dar va trebui să foloseşti propoziţii clare, din care să se înţeleagă perfect. dar la început va trebui să uiţi de ele. repet:mister.
Baftă!

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru AnneSiAtat):

Multumesc! Deocamdata incerc sa scriu o poveste mai mica, ceva sf (mai mult de fapt) ca genul asta de carti/filme imi plac. Important e sa-mi placa mie ce scriu pentru ca nu fac asta pentru bani sau altceva. O fac pentru mine ca asa vreau eu...deci nu o sa fie perfecta dar sper sa iasa ceva bun. Si totusi daca reusesc o sa o postez undeva si iti las link sa-ti dai cu parerea. Repet: Multumesc :*

| AnneSiAtat a răspuns (pentru AlissonPadalecki):

Chiar aş fi curioasă. Şi cu plăcere. happy

| anonim_4396 explică (pentru AlissonPadalecki):

Se pare că am mai găsit un hobby-ist în scrieri. Și eu am multe idei de narațiuni și personaje. E de lucru într-adevăr dar știu cum pot gestiona. Am aflat și sfaturi de aici pentru scrierile mele(platforma TPU) acum restul e în mâinile mele.

| kata1998 a răspuns:

Te rog frumos fami si mie o descriere despre o padure fara intoarcere de 20 randuri

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru kata1998):

Adica sa-ti rezolv tema la scoala? Fa-mi* pe plac si nu mai comenta daca n-ai raspunsuri inteligente!