| TheStrategist a întrebat:

Ce părere aveți despre citit? Credeți că dacă românii ar citi mai mult s-ar schimba ceva în bine în țară?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca se pun sa citeasca carti de psihanaliza sau filozofie, iti dai seama ca se pun pe Facebook sa se dea mari psihanalisti. In primul rand romanii trebuie ajutati sa aiba o sanatate mentala si fizica mai buna, si evident educatia in scoli sa fie mao buna si profesorii sa fie profesori mai buni si nu niste frustrati complexati

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Dupa ce vor muri toti romanii cocalari nascuti pana in anul 2030 va fi mai bine. Deci undeva prin 2100 va fi si Romania o tara cat de cat civilizata.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Este un pic mai complicat de atat. Fa un mic exercitiu de imaginatie: 1000 de oameni fara multe cunostinte despre istorie, sociologie, politica, economie etc si fara exercitiu gandirii critice si filtrarii informatiei... si le dai sa citeasca 3 carti: "Mein Kampf" ( A. Hitler), "Manifestul Comunist" ( K. Marx) si "The Art of the Deal" (D. Trump). Cam care crezi ca este rezultatul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eireann):

Chiar daca se pun sa citeasca carti de psihanaliza sau filozofie, iti dai seama ca se pun pe Facebook sa se dea mari psihanalisti. In primul rand romanii trebuie ajutati sa aiba o sanatate mentala si fizica mai buna, si evident educatia in scoli sa fie mao buna si profesorii sa fie profesori mai buni si nu niste frustrati complexati

| FreddieM a răspuns:

Punctul pe care vrei să-l atingi este EDUCAȚIA.
Si da, romanii au nevoie sa fie educați, instruiți, să-și deschidă orizontul mental dacă vor progres și realizări.
Cheers

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Cititul ar trebui sa fie o activitate pe care o practici din placere, nu ca sa se imbunatateasca tara! Nu, nu cred ca s-ar schimba mare lucru!

| TheStrategist explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Eu cred că totuși ar fi mai bine dacă am fi mai educați.

| Cristina12387 a răspuns (pentru TheStrategist):

Daca oamenii ar fi constransi sa citeasca, lucrul asta ar crea mai multi oameni frustrati si complexati. Poate fi foarte frustrant ca in cazul in care nu te atrage o activitate sa fii comparat cu un altul care o practica de placere. Gandeste-te ca in tarile nordice, unde sunt cele mai performante sisteme de educatie din lume, este de datoria profesorilor sa ii atraga pe elevi sa invete, iar, elevii isi axeaza atentia pe materiile si activitatile care ii atrag. Exista si cateva materii de baza. Dar si acolo este treaba profesorilor sa faca in asa fel incat sa inteleaga toata lumea, ca nu este niciun fel de graba. La ei elevii nu primesc deloc note pana la liceu. Asta pentru a fi educati ca fiecare individ este unic si ca nu trebuie sa se compare cu celalalt sau sa se desconsidere.