| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Ma gandeam sa ma apuc de fantasy, dar nu stiu cu ce sa incep dintre ''Un vrajitor din pamant si mare'' si''Numele vantului''.

7 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu stiu seriile/cartile acestea, dar in afara de acestea mai recomand Harry Potter(pe care avand in vedere numele tau, probabil l-ai citit)Stapanul Inelelor, The Witcher, Cantec de Gheata si Foc, Six of Crows, Fapturile Vazduhului.

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
Hmm... Dă-mi voie să văd ce cărți fantasy am prin colecție sau pe care doresc să le cumpăr. Lista mea e cam așa.
1. Seria „Turnul întunecat" de Stephen King
2. Seria „Cântec de gheață și foc" de George R. R. Martin
3. Seria „The Witcher" de Andrzej Sapkowski
4. Seria „Stăpânul inelelor" de J. R. R. Tolkien
5. Seria „Dune" de Frank Herbert
6. Seria „Outlander" de Diana Gabaldon
Cam astea ar fi pur fantasy.
Dar, dacă vrei și niște cărți cu un nivel de fantasy mai scăzut sunt:
1. „Cartea pierdută a vrăjitoarelor" de Deborah Harkness
2. „Metro 2033" de Dmitry Glukhovsky
3. „Labirintul" de James Dashner
Îți urez numai bine!

| xenon01 a răspuns:

Decat sa citesti povesti puerile, fanteziste si primitive mai bine citesti Biblia!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xenon01):

Corect,meriti 2 funde, serios.

| CelCareRamaneInUrma explică (pentru xenon01):

Nu vreau sa citesc Biblia, nu ma intereseaza ce se intampla acolo, am vrut parerea unor persoane in legatura cu aceste 2 carti, ma intereseaza care din ele are o poveste mai buna si personaje mai complexe si bine ''construite'' ca sa decid pe care s-o citesc prima. Fantezist nu inseamna neaparat pueril

| Zuzu1991 a răspuns (pentru xenon01):

Pueril e mai naspa si mai primitiv decat tampenii cu incest, viol, homucidere, chiar si de frate, genocid, furt, etc.etc.etc?
esti tare, si mie imi plac filmele de groza, deci... o ai si animata cu scene explicite?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru xenon01):

Raspunsul tau nu-si are rostul!