| CristinaDeux a întrebat:

Va salut!
Sunt pasionata de cunoastere. Iubesc sa stiu. Vreau sa stiu cat mai multe despre lumea in care traim. Vreau sa cunosc mai bine oamenii, sa ii pot clasifica mai bine, sa ii pot intelege mai usor.
Ce carti imi recomandati pentru autodezvoltare?
Va multumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa citesti tot ce-ti pica in mana, doar asa vei putea sa aflii tot ce te intereseaza!

| Violleta2022 a răspuns:

Internetul are nelimitat!
Poti citi de dimineata pana noaptea tot ce vrei, si tot nu vei termina intr-o viata de om!

| minrest a răspuns:

Cred ca foarte utila in directia asta este beletristica, citeste marile romane, canonul britanic si francez in primul rand, dar si scriitorii rusi si germani. Iei unul din marile romane, si incepi sa il citesti. Daca nu merge bine, il lasi si iei altul. Dar nu citesti deocamdata autori minori, doar cei din canonul literaturilor respective. Dupa care treci la stiintele sociale, istorie, psihologie, sociologie, chiar psihiatrie, care nu e stiinta sociala dar care pe mine unul ma lumineaza mult. Beletristica o citesti in traducere, iar stiintele sociale in engleza, pe care o inveti pana ajungi acolo. Succes!

| Legion7X a răspuns:

Cărțiile nu te vor ajuta să cunoști oamenii ci doar să-ți dezvolți anumite cunoștințe.
Poți cunoaște oamenii atunci când îți faci o experiență psihologică în contact cu oamenii care ține de comportament, falsității, necazuri din viețiile altora, laude mincinoase, tipuri de prieteni, tupeu, trădare, uneltiri, plăceri ascunse, onestitate falsă, etc toate acestea toate te vor forma pentru a analiza de ce este capabil un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa ii "clasifici" mai bine citeste Divina comedie de Dante Alighieri

| missfatadelatara a răspuns:

Tratat de psihiatrie.
Compendiu de psihologie.

| Ballazars a răspuns:

Nu știam până acum că trebuie să vezi cum e lumea de fapt, probabil stai închisă în casă 24/24, și stai calmă să cunoști oamenii mai bine ai nevoie de încă 2 vieți în +, și dacă cineva nu vrea să fie înțeles, degeaba încerci, ca sfat?
Ieși naibi pe afară, fă-ți prieteni și buni și răi, și după o să vezi diferențe.