| AndreeaP99 a întrebat:

De ce credeti ca este educatia muzicala inportanta in scoli?

fundita:d

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Pentru a recunoaşte o piesă bună şi a forma nişte gusturi. „Muzica ţine de gusturi" e un clişeu în spatele căruia se ascund mulţi şi noţiunea asta e o cretinitate. Reprezentăm suma a ce gândim, cum gândim şi cum simţim.
Educaţia muzicală e necesară în formarea noastră ca oameni, e necesară pentru profunzimea noastră şi pentru a evita superficialitatea.
Românul de azi habar nu are ce e aia muzică, mai ales puştii. Toţi se limitează la papagali gen Bieber, house, manele sau rap de 3 lei.
Simţiţi muzica bună şi învătaţi să fiţi oameni, nu nişte roboţei îndoctrinaţi şi înjugaţi.

Ţi-am citit şi cealaltă întrebare. De ce neapărat muzică nouă? Ai ascultat toate melodiile apărute până acum? Noutatea nu are nicio relevanţă în muzică, dimpotrivă, se pare că muzica devine din ce în ce mai tembelă. Muzica bună e ca vinul, cu cât e mai veche cu atât e mai valoroasă şi anul apariţiei nu contează deloc.

Educatia muzicală e la fel de importantă ca gramatica(să ştii că înainte de p şi b se pune m nu n cum ai pus tu) sau literatura. E la fel de importantă ca istoria sau geografia. Toate astea servesc scopului de a avea habar ce se întâmplă în jur şi de a nu trece prin viaţă ca musca prin lapte. Asta e părerea unui umanist convins.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Educatia muzicala este o parte componenta a educatiei estetice pe care scoala trebuie sa o asigure elevilor.Prin ea se largeste orizontul cultural, se imbogateste registrul afectiv al individului.

| NinaWoolf a răspuns:

In cazul meu este cea mai importanta happy ca dau la arte so...trebuie sa stiu teorie rolling eyes

| Minnie a răspuns:

Sincer? Dupa 19 ani de scoala? As oscila intre doua raspunsuri:unul, ar fi ca nu este necesara absolut deloc in sensul in care te pun sa inveti cantece si sa le canti in clasa ceea ce mi se pare penibil, in schimb educatie muzicala in sensul de "istorie" si de oamenii importanti, cu aia sunt de acord iar al doilea raspuns ar fi acela ca poate asa se descopera vreo noua Madonna sau MJ in tine de care habar nu aveai!

| denysse_5976 a răspuns:

Educatia muzicala, educatia plastica si educatia fizica sunt orele introduse in programa scolara cu scopul de a relaxa elevul.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Este importanta fiindca ajuta la marirea mediei generale. Adica o medie de 10 in plus la media generala arata bine, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa mai stai 1 ora pe saptamana la scoala degeaba

| CataAndreea99 a răspuns:

Aicia faci tu tema la muzica laughing...trebuia sa imi spui si mie.dc vezi raspunsul meulaughing