| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca ar trebui introduse ore de educatia alimentara / de nutritie in scoli?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| doctorandus a răspuns:

Nutritia este o disciplina grea. Probabilitatea ca un profesor de liceu sa se priceapa la nutritie este foarte mica.

Profesori care sa predea stiinta mainstream si nu elucubratii cu "deveniti ierbivori" sau contra E-urilor din alimente.

| Drimmero a răspuns:

Pff, daca s-ar introduce acum si s-ar da mancare chiar m-as oftica, noi mancam laptele si cornul, eventual si niste parizer pe paine, aia da sanatate curata...

Nu ar trebui, si asa sunt materii inutile de umplutura, inca una in plus nu-si are rostul, fiecare mananca ceva, alimentatia e fix pix in declansarea bolilor, e un risc dar doar atat, cantitatile fac rau.

| Curious2 explică (pentru Drimmero):

Buna Drimmero, da, asa e. Eu mancam lapte si corn + un mar.
Marul era romanesc, nu era importat.
Eu am suferit de obezitate si de hemoroizi, pentru ca am consumat cele de mai sus + alimente procesate.
Parizerul nu este sanatos, este un tip de carne de cea mai prosta calitate.
Care crezi ca sunt materiile de umplutura?
Eu am facut/studiate : istorie, geografie, religie, limba franceza, limba engleza, limba si literatura romana, economie, matematica, fizica, biologie, chimie si restul. Ma rog, le stii tu.
Am auzit, de la facultatea de drept, ca juristii vor ca ministerul educatiei sa introduca o disciplina numita "educatie juridica".
De ce "educatie juridica"?
Pentru ca fiecare cetatean trebuie sa stie ca tara, in care traieste, are o constituie si are legi.
Ii vor invata pe copii sa respecte regulile de circulatie, sa citeasca si sa inteleaga Constitutia tarii si, probabil, si alte detalii ce tin de domeniul juridic.

| Freya1 a răspuns:

Nu,pentru ca deja copii din ziua de azi sunt suficient de paranoici incat nu le mai trebuie si o alta autoritate care sa le imbuibe capul cu câte calori, câte e -uri are mâncarea x sau y.
Asta ar trebui să fie datoria părinților, sa isi hrănească copii cat mai sănătos si sa nu ii mai critice (mai ales pe fete) cat de grași sau slabi sunt.Pentru ca azi au exagerat cu alimentația si alte nebunii pentru un corp perfect încă de la 11, 12 ani si au ajuns nici pe la 14 sa arate ca una de 30.
Chiar azi am vazut o fata de nici 14 ani ce ținea cura de slăbire, dar in acelaș timp făcea ea nu stiu ce ca sa aiba fundul mare (cei drept il avea) si mi se pare o exagerare sincer.Acei copii pe la 20, 20 si un pic o sa fie niște mutați scăpați pe porcărie din cauza foamei rabdate de mici ca sa arate într-un fel.
Într-adevăr, trebuie sa manânci sănătos, sa nu deci obez dar sa nu ne mai c...am pe noi cu atata strictețe si perfecțiune ca ne îmbolnăvi psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Aprob. Cum ar fi trebuit să fi fost introdusă şi educaţia sexuală de multă vreme.