| anonim_4396 a întrebat:

Hei. happy

Deci eu chiar nu înțeleg straight face, de ce dacă asculți manele ești cocalar\pițipoancă? Până la urma urmei toți ascultă manele, doar că nu recunosc. oh go on

Și de ce faceți atâtea diferențe între țigani și români?
Și ei sunt tot oameni, mulți nu îi suportă, de ce? Adevărat sunt și țigani, insuportabili, care nici nu merită să trăiască, dar în fine, revin la întrebare, de ce este rușine să asculți manele? raised eyebrows

Pun pariu că 90 %, de pe TPU, toți ascultă manele, doar că nu recunosc.winking

Fundă. ^.^

Bye, bye. happy

Răspuns Câştigător
| Fabulistul a răspuns:

Asculta ce vrei TU. Ce conteaza ce spun altii? Daca te bazezi pe gusturile altora sa le influenteze pe ale tale, imi pare rau pentru tine, vei avea o viata searbada si nefericita.
http://www.youtube.com/watch?v=a8Yj1jo-f6Q
Se pare ca polonezii stiu sa scoata ceva bun dintr-o manea. Presimt un flame war din partea metalistilor. Keep it comin' boys!

19 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

"toți ascultă manele"
Nu mai spune.Nici nu stii cati suntem cei ce facem diferenta intre jeg si muzica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acest gen de muzica este aparut pe fundalul lipsei de cultura a poporului roman. Mai este un popor in Europa care si-a tradat cultura proprie si a luat un gen ce nu-i apartine? Si dupa versurile cu agramatisme se vede ca sunt melodii facute de idioti. Nu este nici macar muzica tiganeasca. Muzica tiganeasca este frumoasa. Uite doua exemple:
muzica tiganeasca: http://www.youtube.com/watch?v=Rk56iBjyBKE
manea: http://www.youtube.com/watch?v=vQVBYDivpWg
Ascultandu-le o sa-ti dai seama ca e diferenta intre muzica tiganeasca si manele.

| FadetoBlack a răspuns:

Sunt printre cei 10% care nu ascultă manele.
Şi fac diferenţe între ţigani şi români şi mi-e lene să scriu de ce fac diferenţe.

| RockNbeer a răspuns:

Nu ascult manele,niciodata.
Iar de tigani,da...fac diferenta intre romani si tigani,pentru ca un procent extrem de mare sunt extrem... extrem! de batuti in cap.
Si ca sa iti raspund la intrebarea principala,ar trebui sa iti fie rusine(si iti este) daca asculti manele si nu recunosti.
Dar daca te intreaba cineva "hei,asculti manele?" "Da, sunt extrem de prost si n-am nici o treaba cu muzica, normal ca ascult", atunci mi se pare ok, macar nu esti un ipocrit.

| Sase a răspuns (pentru RockNbeer):

Nu te inflama atat, femeia are dreptate: toata lumea asculta manele! Hai sa-ti mai spun un secret, fiinta neinitiata: toata lumea asculta Mozart, dar le e rusine sa recunoasca. Dar o stim cu totii, nu va puteti ascunde!

| RockNbeer a răspuns (pentru Sase):

Sigur ca da, o dovedeste industria muzicala romaneasca, se observa clar ca principalele influente muzicale vin din partea lu' Mozart si nu...stiu si eu, Guta si alti asemenea lui.
Ascultatorul cere, artistul ofera, exact ce i se cere...

| Mădă0611 a răspuns:

Stiu ca e greu de crezut, dar unii chiar nu asculta manele. Apoi, nu neaparat muzica e cea impotriva careia suntem multi, ci "cultura" promovata de manelisti: bautura, femei, lauda/etalarea bogatiilor (aici a nu se intelege ca "ma roade invidia", nici gand, doar ca sunt persoane care n-au ce sa manance, dar au masini scumpe, bijuterii scumpe, haine scumpe, multe si fara rost, asa...de prost gust, doar ca sa arate ca au), instigare la violenta, instigare la infractiuni, si ce o mai canta ei.

| simina36 a răspuns:

Sunt destule persoane in Ro care asculta muzica de calitate si nu le plac manele printre care si eu! Pentru mine majoritatea persoanelor care asculta numai manele sunt persoane inculte si da cei care asculta manele sunt cocalari....nu cred ca o sa vad vreodata om care asculta punk, metal etc sa isi puna poze pe fb in nu stiu ce masina sau cu banii la vedere, lant de nu stiu cate grame si exemplele continua!

| Fiction a răspuns:

Gresesti.Nu toti asculta manele, eu de exemplu.Ma rog, ma doare in cot daca ma crezi sau nu.
Fiecare asculta ce vrea.Eu ascult un gen de muzica asiatica, kpop, si sunt considerata ciudata din cauza asta.Dar mie nu imi pasa, pentru ca asta e ceea ce imi place mie.

| simina36 a răspuns (pentru Fiction):

Si eu ascult kpop, jrock! am o pasiune pentru cultura asiatica big grin

| Vans a răspuns:

Nu ascult manele.Nici măcar pop.
Deci fac parte din acel 10% de pe TPU care nu ascultă manele.
Şi da, fac diferenţe între ţigani şi oameni.Şi ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eşti cam bătută în cap.
Nu ascult manele şi nu o să ascult niciodată gunoiul ăla.

| VladGH a răspuns:

Tu, cind asculti o mania la ce tragi atentia? La melodie sau la cuvinte?

| Salontanul a răspuns (pentru VladGH):

Ce este aceea "mania"?

| VladGH a răspuns (pentru Salontanul):

Manela, o mania __ asa ii zic eu laughing

| Salontanul a răspuns (pentru VladGH):

Ok. Se scrie "manea".

| Tєqυιℓα a răspuns:

Mulțumesc pentru răspunsuri. happy

Mie nu îmi pasă ce cred alții despre mine, dar vorbesc în general. -.-"

Și aici nu era vorba de muzică țigănească, pentru că știu să fac diferența dintre muzică țigănească, și o manea. ^.^
Nu ascult muzică țigănească, și manele ascult foarte, foarte rar. Deci, aici nu era vorba de mine, dar văd cum își bat joc unii de alți, un ascultător de hip-hop, îl văd cum își bate joc de un manelist, și nu pricep de ce. straight face Adică, e tot un om și acel „ manelist ", are un suflet, și nu cred că e nevoie, ca un ascultător de hip - hop, sau un rocker', să își bată joc de un manelist. happy

| Tєqυιℓα a răspuns:

Aici, nu e chat, și nici o pagină pentru certuri.winking Și cam toți ați înțeles greșit.winking Eu am zis 90 %, nu TOȚI. Și pe mine la fel mă doare-n, cot de ce cred alții. ^.^

| Nina10b a răspuns:

Eu nu ascult!happy