| LDCCristi a întrebat:

De ce prin anii 90 toata lumea asculta MANELE nu era o rusine, toata lumea mergea la discoteca si cand baga manele la toti le placeau.Acum e o rusine sa zici ca asculti manele.Acum daca esti manelist esti cocalar nu stiu cum...Dc inainte toti ascultau si acum nu?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Care ascultau toti inainte... Tot cocalarii le ascultau, numai ca pe atunci nu aveau acest nume. Acum toti prostii asculta manele. Daca nu am dreptate, te rog sa imi demonstrezi cum un om intreg la minte asculta asa ceva. In manele nu gasesti talent, nu gasesti decat niste urati fara voce, fara talent, care se stramba acolo, isi pun aurul la vedere, si te sfideaza in orice fel. Pentru cei care asculta manele, pentru mine, sunt oameni cu care nu am ce sa discut.

| RAY a răspuns:

Manelele din ziua de azi sunt o catasrofa, prin ani 90/2000 erau diferite fata de astea de azi,eu personal am o adirmatie fata de cineva care prin propile puteri s-a ridicat indiferent de rasa, sex etc cocalar a aparut ca o invidie, gelozie fata de tiganii care au banii si ei nu au, fiecare sa asculte ce vrea, sa se exprime cum vrea, eu ascult dar vechi nu noi ca sunt foarte proaste

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda. in anii 90 erau cateva manele, si erau decente... canta LA, Costi Ionita...

acum toti jegosii canta manele, isi arata lanturile de aur si masinile de cocalari. Inainte era bun simt, era doar un gen muzical nu genera un comportament de maimuta agramata

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca ei zic ca acuma doar analfabeti canta manele.au auzit ei o manea care nu prea suna bine si asa le-au catalogat pe toate. oricum toti se dau mari ca nu asculta dar daca merg la u local nu cred ca ies afara pentru ca is manele sau sunt uni care zic ca nu asculta dar daca ii intrebi le stiu versurile la toate.nu trebuie sa iti fie rusine cu gusturile tale la cine nu ii convine nu asculte ca nu-s obligati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelele le canta tiganii, nu sunt rasist dar mi se pare aiurea, ca tu, persoana decenta sa asculti muzica preferata de persoane fara cultura, cocalari si tarfe, si n-am nimic cu faptul de a fi altfel, manelele sunt un gen de muzica ratat, orice afon poate sa cante manele, orice manelist se lauda ca are valoare, e bogat, are noroc, in anii 1990-2004 toate genurile de muzica erau chiar bune, apoi s-au impartit in foarte bune si super proaste, manelele facand parte din ultima categoriie. frate tu ca om daca preferi manelele esti in pierdere, uita-te-n jur si vezi cine le canta si cine asculta, cocalarii, cei care n-au ce face cu viata lor, betivii etc. daca un non-cocalar asculta manele clar e catalogat drept unul dintre ei...

| Raydar a răspuns:

Pentru ca atunci,manelele erau altfel,acum au devenit o porcarie, abia daca mai gasesti ceva ce sa nu duhneasca a incultura, serios, fara gluma, ti se pare normal sa iei o melodie de succces si sa faci o manea dupa ea? iti zic pentru ca am fost intru-un cerc care agrea maneaua(aia veche+eu ma excludeam din cerc-rock 4 ever)Dar am observat decaderea genului de muzica specifica tarii noastre... Sper ca te-am lamurit big grin