| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU ^^. M-a luat marfa, si vreau sa imi cumpar o chitara bass laughing. Aceasta este o intrebare pentru cei ce le au cu chitarile big grin. Ok, pai vreau sa stiu daca e vreo diferenta intre 4 corzi si/sau 6 corzi... (Tin sa precizez ca nu stiu absolut nimic despre chitari ) Orice informatie este bine primita. Ce ar trebui sa aiba o chitara bass buna?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă o ai și nu ai amplificator, o cam ai degeaba. IAr la bass nu prea poți cânta la subwoofer-ul de la bozele pc-ului.

Dacă vrei ceva fără pretenții: http://magazinuldemuzica.ro/Epiphone-Toby-Standard-IV-Bass-EB-_-60222.html

Dacă vrei ceva mai decent: http://www.guitarshop.ro/chitara-bass-ltd-ec-54-bass_p1287.html

5 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Pff...N-am inteles nimic, tu vrei chitara sau bas? Vrei chitara electrica sau acustica, sau bas electric ori acustic?

| SookiexD a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ceva de genul asta : http://www.youtube.com/watch?v=2moVVErUrFg. Acolo scrie Chitara Bas :)) ma gandeam ca e un fel de chitara. :)) si am vazut ca are 4 corzi, e mai ok cu 5 sau cu 6? Sau nu e nici o diferenta?

| Thunderstruck a răspuns (pentru SookiexD):

Sincer, nu vreau sa fiu "rau", dar ar trebui si tu sa incepi sa citesti putin si sa gandesti.Aia din video e o chitara bas, cum a zis si woodenpints, e tot o chitara, care in general are 4 sau 5 corzi, si este acordat cu o octava mai jos. Din asta rezulta ca basul are un sunet mai gros.Basul, in general, are un rol complet diferit fata de chitara intr-o melodie.Basul, dupa legiile armoniei, e al 2-lea care da ritmul, dupa toba, iar chitara lead e ultima in lant. Daca vrei sa fii basist trebuie sa ai un ritm innascut, sa lucrezi cu metronomul foarte mult etc.La chitara lead iti trebuie mult mai multa tehnica.Nu stiu, e greu sa-ti explicam noi toata teoria chitarei si a basului.

| Wøodenpints a răspuns:

Bass-urile au de obidei 4 sau 5 corzi. Da, sunt și cu 6 și cu 8 și cu 12... dar asta e altă chestie.
Cu 6 corzi sunt majoritatea chitărilor obișnuite, nu bass.
Dacă îți iei chitară bass, trebuie să-ți iei și un amplificator de chitară bass.
Ce buget ai pentru scule?

| SookiexD a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai nici eu nu stiu. O sa incep sa adun bani. Dar o sa imi iau si amplificator dupa ce imi iau chitara, dar sa stiu ca o am laughing

| Wøodenpints a răspuns (pentru SookiexD):

Dacă o ai și nu ai amplificator, o cam ai degeaba. IAr la bass nu prea poți cânta la subwoofer-ul de la bozele pc-ului.

Dacă vrei ceva fără pretenții: http://magazinuldemuzica.ro/Epiphone-Toby-Standard-IV-Bass-EB-_-60222.html

Dacă vrei ceva mai decent: http://www.guitarshop.ro/chitara-bass-ltd-ec-54-bass_p1287.html