Întrebare recomandată | Ionut2143 a întrebat:

Am 20 ani si as vrea sa imi iau un instrument din cele doua: vioara sau saxofon. Credeti ca as mai putea sa invat sa cant la una din astea doua? Multumesc!

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Repetiţia e mama învăţăturii. Eu aşa am învăţat să cânt la chitară în adolescenţă.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Dar tie iti plece sa canti la acele instrumente? este vointa ta ori este o vointa impusa?
Daca iti place, nimic nu este greu, iar cu un profesor bun, sigur se vor vedea si rezultatele.
Mai intai sa te testeze un profesor si inti va zice daca ai "stofa" ori ba.
Mult succes!

| MihaelaDart a răspuns:

Ia-ti ceea ce te caracterizeaza, nu lua de ceea ce iti spun prietenii. Gandeste-te mai intai ce poti face dupa ceea ce vei deveni autostiutor de acest instrument, ceea ce poti face si daca doresti o cariera din asta.
Personal saxofonul il vad ca un instrument serios, mintea mea ma duce spre jazz, in schimb vioara este delicata, o poti folosi atat in muzica clasica cat si combinata cu una rock, ambele se combina perfect.
Alege ce-ti dicteaza inima!

| ALGator a răspuns:

Vioara e mult mai dificila. Saxofonul e o alegere fireasca intre cele doua si in plus e ceva mai rar si foarte simpatic ca instrument. Bafta!
P.S. La 20 de ani... mai ai timp :-)

| Neo12 a răspuns:

Până murim putem învăţa, deci, de ce nu?
Te gândeşti bine ce sunete vrei să scoţi şi la care instrument îţi e mai uşor să cânţi.
Niciodată nu cred că-i prea târziu să înveţi, iar cum muzica e foarte ascultată din ce în ce mai mult, s-ar putea să ai şi succes pe mai departe dacă te descurci aşa cum trebuie.
Îţi urez mult succes, iar alegerea este a ta.

| OnTheTop a răspuns:

De ce sa nu poti, ai putea sa inveti sa canti la ambele! Daca iei lectii fiindca singur este foartttttte greu, si daca te ambitionezi poti sa inveti.

| stefaniastefi a răspuns:

Bineinteles ca poti sa inveti sa canti. Eu cred ca vioara ar fi mai frumos sa-ti iei dar si saxofonul.

| Louis04 a răspuns:

Niciodată nu este prea târziu sa iti imbogatesti cultura cu câte ceva.Nu vârsta din buletin contează, ci cea din suflet. Daca iti place jazz-ul si ești mai linistit si serios atunci cumara-ți un saxofon pe care îl poți folosi in mai multe genuri muzicale dar, dacă ești o fire mai conservatoare si it place muzica clasica sau artistic ei atunci cumpara-ți o vioara.(acestea sunt doar niște sfaturi, tu trebuie sa alegi). Sper ca te-am ajutat! happy

| Sânzyutstsa a răspuns:

Buna,eu am invatat acum doi ani sa cant la trompeta, e usor, doar trebuie sa exersezi mult. Parerea mea e ca oricine poate invata sa cante la un instrument. Apuca-te si n-o sa-ti para rau! Succes!

| CristiSlash a răspuns:

Normal ca poti sa inveti. Eu ti-as recomanda sa alegi saxofonul pentru ca e mai usor sa canti o melodii, sa prinzi acorduri pe el, pentru ca are taste, pe cand la vioara sunt corzi, arcus...e mai greu. Bafta!

| abzdfe a răspuns (pentru CristiSlash):

Am prieten saxofonist care mi a spus ca trebuie sa ai "vina" in tine ca sa sufli si sa apesi in acelasi timp si e ff greu mai ales la inceput si la varsta lui iar cu vioara. e mult mai usor si comod sa canti avand in vedere ca folosesti doar forta musculara pe cand la instrumentele de suflat iti trebuie ceva mai multa putere in plamani si sa apesi clapele in acelasi timp...e ceva mai greu saxofonul.

| abzdfe a răspuns:

Sigur ca poti invata sa canti singura problema a ta e ca trebuie sa platesti cursurile fiind major si la varsta asta e ceva mai greu sa inveti sa "prinzi" toate notele muzicale. dar asta nu inseamna ca e imposibil sa le inveti atata timp cat faci meditatii cu un profesor bun si prinzi repede din fire ..eu iti doresc succes pe viitor si cauta un profesor de muzica mai "cu vechime" sa faci meditatii in particular la tine acasa in fiecare zi. succes

| emila a răspuns:

Eu zici sa canti la ce iti place tie la ce ai visat tu daca ai un vis implinestel ca si eu am unul dar acum e prea tarziu

| Joined a răspuns:

Eu as alege vioara.Dar eu cum am 16 ani trebuie sa fi mai dezvoltat...deci ar trebui saxofonul...