| Sag_Simi_1998 a întrebat:

Am un sistem 5.1 de cativa ani si acum ceva timp i-am schimbat difuzorul de bass pentru ca se rupsese membrana. Problema e ca atunci cand dau bassul mai tare, se aude foarte urât... bârâie. Am incercat sa pun un difuzor mai mare...mai puternic si tot degeaba, parca imi da prea multă putere in el si nu face față. Care ar putea fi problema? straight face

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai pus un difuzor cu aceleasi caracteristici? Daca ai pus unul mai puternic, amplificatorul nu face fata si produce distorsiuni.

| Sag_Simi_1998 explică (pentru Frank51):

Nu chiar...cel original avea un diameteu de 13 cm, avea impredanta de 4 ohm si cam 30w, cel cu care l am inlocuit era de aceeas marime dar avea impedanta de 8 ohm. Si ma gandeam ca depinde calitatea sau marimea si acum am unul de 16 cm, are impedanta de 4 ohm dar este de 80w. Deci e posibil sa fie de la asta?

| Frank51 a răspuns (pentru Sag_Simi_1998):

Categoric. Daca vrei sa se auda exact ca inainte, trebuie sa respecti puterea amplificatorului, cel mai probabil Xx30W.

Tu trebuie sa folosesti un difuzor de 30W la 4ohm. La 8ohm rezistenta este dubla, difuzorul opunand rezistenta mai mare, amplificatorul nu-l poate misca ca pe cel de 4ohm, rezultand distorsiuni. Verifica ce scrie pe spatele amplificatorului.

| Sag_Simi_1998 explică (pentru Frank51):

Da dar problema este ca mi l miscă prea rău, membrana oscileaza la maxim cand il dau mai tare.
Iar amplificatorul este inauntru ....numai plăcuțe cu circuite.