| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare legata de boxe:
O boxa se aude bine daca mediile si bassul se aud de pe acelasi difuzor?
In cazul in care se aud si mediile si bassul pe un singur difuzor, daca dau volumul tare, membrana va vibra in momentul in care se vor auzii mediile?

2 răspunsuri:
| Nardy a răspuns:

Cel mai bine se aud cand bassul este separat de medii si inaltewinking

| SoulReaver a răspuns:

Principul pe care functioneaza difuzorul ( pe scurt) daca membrana nu se misca difuzorul nu se aude. deci daca auzi sunet venind din difuzor indiferenta daca tu vezi cu ochiul liber ca membrana se misca sau nu inseamna ca membrana vibreaza. DECI da membrana vibreaza in momentul in care dai tu volumul tare sa auzi bass-ul mediile sau chiar si inaltele. parerea mea e ca daca vrei sunet de calitate buna iti iei cate un difuzor pentru fiecare frecventa Tweeter pentru inalte, difuzor de medii pentru medii si difuzor de bass pentru bass si se vor auzi clar si frumos. bineinteles ca exista si difuzoare care redau fidel si frecventele medii si bass-ul dar daca vrei sa se auda bine trebuie sa iti iei ceva de firma. sper ca nu te-am bagat in ceata mai rau happy stima.