| mihailautaru a întrebat:

cum pot sa imi fac voce de cantat eu cred ca am putina voce mai cant pe la scoala si copii de la mine din clasa spun ca le place cum cant dar eu vreau sa se auda o adevarata voce

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Adevarata voce este cea lucrata, cea studiata!
Nu poti avea rezultate de nivel profesionist decat daca vei urma cursuri de canto.
Exista un capitol foarte important in acest domeniu, care se numeste TEHNICA RESPIRATIEI, si de care multi nu au auzit, sau o subestimeaza.
Astfel ca, un profesor de canto te va invata cum sa-ti dozezi respiratia, pentru ca vocea sa capete forta si claritate maxima, respective, cum sa canti pe "voce de cap" si "voce de piept".
Bineinteles, ca mai sunt si alte lucruri de invatat, alte secrete, pe care doar cu ajutorul unui profesor le poti afla.
Si daca ai talent, ar fi pacat sa nu il valorifici!

| mihailautaru explică (pentru foxsilver):

Deci fara canto nu pot sa imi fac voce?

| foxsilver a răspuns (pentru mihailautaru):

Categoric, nu!
Bine, poate vei spune ca manelistii nu au facut scoala de canto, si au voci bune.
Destul de falsa chestia asta, pentru ca e de ajuns sa fi facut cativa, si pe urma invata unii de la altii, dar tot INVATA, si STUDIAZA.
Pana la urma, e ca si cum ai juca fotbal doar pe maidan, fara sa te duci la un club, unde antrenorul iti arata o serie de exercitii si antrenamente, fara de care nu poti face sport de performanta.
Si cu cat este profesorul mai bun, cu atat se vor vedea rezultatele mai repede, si mai bine.
Chiar daca poate costa mai scump, dar merita.
Sa stii ca marii interpreti, indiferent de stilul de muzica abordat, au invatat de la mari profesori.
Tine minte de la mine un lucru: AS DIN AS IESE!