| Deea a întrebat:

Verisoara mea e cantareata si mi-a zis ca ea in fiecare dimineata mananca 2 oua crude pentru a avea voceam mai buna si mai puternica. Credeti ca e adevarat sau doar a vrut sa faca misto de mine?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Se practica, si inca demult. Desi doua ar fi cam mult si cred ca ficatul nu urla de bucurie. Dar unul e chiar ok, ramane pe gat, protejeaza si ajuta. Poate fi ok si un iaurt bun.

1 răspuns:
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Cred ca cea mai celebra utilizare a oului crud e pentru voce. Se stie ca pentru voce, pentru corzile vocale, oul crud face minuni... drege vocea, intretine sanatatea corzilor vocale.
E bun pentru creier si pentru sistemul imunitar.
E o sursa de proteine (lecitina, aminoacizi) si alte substante nutritive (in special galbenusul).
Cele mai bune sunt ouale de prepelita.
Insa trebuie evitat consumul mare, contine o substanta care impiedica retentia vitaminei B1.
In plus, in general sunt bune ouale ecologice... cele ale gainilor crescute ca la curte, la ferme... ouale pasarilor crescute pe 'banda', in stare cruda, contin multe substante toxice.