| GeorgeEnescu22 a întrebat:

Ajutor! Nu-mi mai suport parintii! Nu ma lasa sa folosesc calculatorul decat pentru scoala, iar la televizor nu ma lasa sa ma uit decat o ora pe saptamana (asta daca iau note bune). La ora 9 trebuie sa fiu in pat si nu se fac exceptii nici macar in weekend-uri sau vacante, iar daca in jumatate de ora nu am adormit sunt pedepsit o saptamana. Nu am voie sa iau note mai mici de 8. Ce sa fac?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ascultă-i că-ți vor binele

| anonima188888 a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu daca prin bine, e sa pui copilul sa învețe de frica, cand de fapt trebuie sa il faci sa invete de placere pentru viitorul lui

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

"Nu stiu daca prin bine, e sa pui copilul sa învețe de frica"

cred că alte metode n-au ținut la tine

| anonima188888 a răspuns (pentru sierra1):

La mine a mers de minune invatatul prin proprie initiativa, fara pedepse, fara restrictii si notele mele sunt doar de 10 asa ca, sa vedem, care mod e mai bun? cel de a iti traumatiza copilul, astfel încât sa ceara ajutorul pe TPU sau cel in care ii explici de ce trebuie sa invete si il faci sa înțeleagă ca învățatul este un lucru bun, care îl va ajuta mai departe?

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Asta spuneam: la intrebătorul George Enescu, n-a mers din proprie conșiință

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Cât despre "trauma" intrebătorululi, dă-mi voie să NU CRED o iotă

"GeorgeEnescu22: la televizor nu ma lasa sa ma uit decat o ora pe saptamana" - adică opt minute pe zi?

| Mosotti a răspuns:

N-ai ce face, cand vei face 18 ani, pleci de acasa, iti faci viata ta si da-i naibi de dereglati de parinti.

| Sofer a răspuns:

Învață că ajungi bine în viața.

| al0o0o0 a răspuns:

Inteleg faptul ca vor sa inveti ca sa-ti asiguri un viitor stralucit, dar nu am inteles si nu am fost niciodata de acord cu aceste interdictii.Eu,personal,consider ca cel mai bine era sa iti explice cu frumosul cum sta treaba, iar daca ei chiar vedeau ca nu iti dai interesul si treci peste sfaturile lor atunci puteau sa pune niste interdictii pentru binele tau, dar nu asa drastice.Iti taie efectiv aripile.Nu prea ai ce sa faci, decat sa te supui, sa le demonstrezi ca poti si poate sa incerci sa discuti cu ei pe aceasta tema.

| anonima188888 a răspuns:

Doamne fereste, am auzit de parinti stricti, dar asta e abuz deja. bunici, alte rude, ai? daca nu, spune unui profesor. nu e in regula deloc. problema unor parinti e ca cred ca doar notele contează cand de fapt conteaza sa te alegi cu cultura generala si experienta de viata... repet, părinții tai chiar au o problema GRAVA

| Catalinselix a răspuns:

Da mi numarul lor de telefon promit ca nu o sa afle ca ai facut ceva