| anonim_4396 a întrebat:

Hei!

Cum este cel mai bine să îi răspunzi copilului la întrebarea "De unde vin copiii?" Sau "Cum apar copiii?"...asta având în vedere că minciuna cu barza pică. Dar nici să i se ofere niște informații nepotrivite pentru vârsta lui...sau prea detaliate.

Așadar, voi cum i-ați răspunde unui copil la o întrebare de acest gen?

47 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 1man1):

Frumos spus, de acord.

| Emazio a răspuns:

Eu i-as spune adevarul, dar cumva simplificat

| Holiday a răspuns (pentru celTanar):

""Atunci cand un barbat si o femeie se iubesc, merg la biserica si se casatoresc. Astfel Dz are grija ca in ziua in care cei doi isi vor dori un copil, acesta sa creasca in burta femeii."

Adica sa inlocuiasca minciuna cu barza cu una la fel de gogonata?! Pff...

| Inferno a răspuns:

Eu sunt curios dupa cate intrebari cu "De ce?", ale copilului, ti-ai da seama ca nici tu nu stii raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca copilul respectiv are o mama gravida, este mult mai usor de explicat. Sau daca ii este cunoscuta notiunea/imaginea mamei cu burtica. Pornind de la asta poti spune ca atunci cand doua persoane se casatoresc si vor copii, burtica mamei incepe sa creasca, iar cand bebelusul este complet dezvoltat, mama merge la doctor iar acesta il scoate.

| BecSpart a răspuns:

Spune-i ca copii apar din iubire. Ca atunci când doi oameni se iubesc apare o lumină și se naște un copil.

| ania a răspuns:

Eu le-am explicat exact. Tata are în penis niște peștișori iar mama are aici niște ouă și cțnd se lipește un ou de un peștișor, se formează un copil. Mama are o gaură și pe acolo peștișorii ajung reușsesc să meargă să se lipească de ou.Bineînțeles că comentariul imediat a fost/Și cât timp trebuie să stai așa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Interesant...totuși, mi se pare puțin cam explicit pentru ei... Dar depinde de vârstă. Pe mine m-a luat în surprindere o fetiță de 5 ani cu o întrebare de genul. Bineînțeles, am trimis-o la mami. laughing

| DarthNiger a răspuns:

As astepta sa creasca mai mare mai intai, fiindca daca e prea mic, nu o sa inteleaga si decat sa ii spun o minciuna sau o inventie copilul o sa ramana cu ideea aceea pana cand o sa descopere singur adevarul, mai bine as astepta sa se mai maturizeze cat de cat.

| xXxXRazviXxXx a răspuns:

Copiii se fac prin dragoste, armonie si iubire

| Onisim10 a răspuns:

Poți să îi spui că a apărut în timp in burta lui mami, e și adevărat, că nu s-a format deodată, și când a crezut că e timpul să îl nască s-a dus la medic și a scos un bebe mic.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Depinde ce familie este(credincioasă sau sau nu).
În ambele cazuri spui copilului că atunci când doi oameni mari se iubesc foarte tare fac un copil, copilul iese din iubirea lor. Și așa scapi din a explica lucruri ciudate pentru el în ce înseamnă iubirea.
Nu numai că scapi de momentul cringe dar înveți copilul și ceva foarte important.

| IngerasulMicut a răspuns:

Îi spun ca se fac prin labă.

| IngerasulMicut a răspuns:

Ah da și... Îi arăți un conținut educativ de pe PornHub.

| Mosotti a răspuns:

Ii spui adevarul, ca parintii fac dragoste si iese copilul, nu e nimc rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă e prea mic, nu i se poate spune chiar așa...dar că el a apărut din iubire i se poate spune.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate spune ca din iubire a aparut, dar daca intreaba cum, poti sa-i zici, ca nu e o problema, ca doar nu ii zici de crime sau hotii, ci de dragoste si ssex. Te feresti sa nu ii zici chestii rele, dar nu chestii normale.