| lucilkhhhkml a întrebat:

TPU, am o problema taica-miu e betiv si cand el da in mine sau cand vrea sau cand ma enerveaza adica ma injura, eu ma apar si cateodata s-a ajuns rau. Ce o sa se intample? Am 13 ani

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| GPA a răspuns:

Tatăl tău are o problemă foarte gravă în ceea ce privește răspunderea față de familie, iar băutura amplifică stările de nervozitate și mai mult, îi tulbură judecata și nu mai conștientizează ce face și cum face, tu ii cazi doar "victimă" sau "pradă". Altă soluție nu ai cu un astfel de tutore, decât să-l eviți în momentele în care nu este lucid, în momentele în care consumă alcool, pentru că poate fi violent și pot apărea evenimente mult mai neplăcute decât injuriile. El poate căuta motive de ceartă în mod intenționat, tocmai pentru a-și exterioriza toată tensiunea asupra cuiva. Nu este normal să faci așa ceva, este un comportament sălbatic, nu suntem animale, suntem oameni cu capete pe umeri, ar trebui să știm să ne judecăm înainte faptele, chiar dacă bei foarte mult, trebuie să existe o limită la un moment dat, încât să realizezi că ceea ce faci este total greșit, mai devreme sau mai târziu...
Discută cu el doar atunci când își limpezește mintea.
Uite, pare riscant uneori să i te adresezi dacă este vorba despre un părinte extrem de agresiv, însă o vizită la un psiholog, alături de tatăl tău, poate rezolva această dispută. Se pot dezbate mai ușor aceste probleme familiale, nefiindu-ți frică că va trebui să-l înfrunți de unul singur. Psihologul va știi exact cum să se adapteze pentru această problemă. De asemenea, cere ajutorul unei rude, unui vecin de încredere, vorbește-le despre situația prin care treci. Te vor înțelege și vor încerca să ia măsuri, adică să discute cu tatăl tău despre aceste lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| nonepasa a răspuns:

Spune-i ca Mihaela e la 3 km de el si e fierbinte. pace in lume

| ionescuvasile007 a răspuns:

Fugi de acasa.

| ejnfjesus a răspuns:

Lupta te cu el sa vezi care e mai smecher