| Cocîrlăndosu a întrebat:

1. Ce ar trebui sa facă preoţii din fiecare parohie pentru a face şi mai mulţi tineri să vină la biserică decât vin acum? Se înţelege, preoţii ortodocşi.

2. Pentru tinerii ortodocşi care cred în Dumnezeu, dar nu sunt practicanţi. Ce v-ar determina să mergeţi mai des la biserică? Ce anume ar putea sa facă biserica mai atractivă pentru voi?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Nu pentru afacerea ta, ci pentru sufletul tau, care este mai important decat afacerea.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Dacă ar fi ca şi eu să mă rog pentru tine, pentru ce ai vrea să mă rog?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Vezi ca daca faci o promisiune, trebuie sa o implinesti!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Nu am promis nimic, am folosit condiţionalul, în viitor! Dar, dacă nu ai un lucru anume pentru care ai vrea să mă rog, în cazul în care mi-aş pune în gând acest lucru, nu insist!

În rest ce mai faci? Cum a fost acest week-end pentru tine?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cea mai mare dorinta a mea este ca si fiul meu cel mare sa se intoarca la Dumnezeu.
A fost un week-end minunat, am fost la Biserica unde m-am umplut d.p.d.v. spiritual. Dar, tu?!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Ce s-a întîmplat cu baiatul cel mare, nu crede în Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Crede, dar nu traieste in conformitate cu voia Lui.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Păi dacă zici că crede, e de ajuns! Ce vrei mai mult de atât? Regreţi că, aşa cum ar spune unii de pe aici, nu este îndoctrinat destul? Lasă-l să-şi trăiască viaţa, pentru că prin experienţa proprie va înţelege cel mai bine diferenţa dintre rău şi bun, şi care este valoarea mântuirii la finalul drumului!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Partea proastă e că nu a fost botezat!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Este botezat la ortodocsi, dar nu este suficient. Nu cine zice: Doamne, Doamne, va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia lui Dumnezeu.Rom.12:2,, Vă îndemn, dar, fraţilor, pentru îndurarea lui Dumnezeu, să aduceţi trupurile voastre ca o jertfă vie, sfântă, plăcută lui Dumnezeu: aceasta va fi din partea voastră o slujbă duhovnicească.
2Cor 10.1; 1Pet 2.5; Ps 50.13-14; Rom 6.13-19; 1Cor 6.13-20; Evr 10.20;
2 Să nu vă potriviţi chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceţi, prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută şi desăvârşită. ''http://www.youtube.com/watch?v=CslFUeWCi6w

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Ba este suficient! Şi este un lucru minunat! Mai rămâne, aşa cum ai zis şi tu să aibă o viaţă creştină autentică, şi să se pocăiască prin Sfinta Taină a Mărturisirii păcatelor. Este aşa de bine să-ţi mărturiseşti păcatele şi să începi o viaţă nouă hotarât fiind să nu mai repeţi acele păcate!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pai acest lucru mi-l doresc si eu, dar nu este deloc usor!

Răspuns utilizator avertizat