| Octavian199 a întrebat:

1)Din ce era facuta arca lui Noe?
2)Timp de aproape 19 luni nu a dat peste nici un iceberg sa se ingaureasca, sau Noe avea detector?
3) De ce nu s-a gaurit arca pe muntele ararat?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum de au supravetuit cei din Australia sau america de nord, sud? vorbesc de nativi

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Chiar asa.Eu daca imi iau o nevasta europeana, nu pot face copii asiatici rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Pacat de tara asta frumoasa

| DeyCj a răspuns:

Din titan și avea și sisteme de navigație ca GPS radar și senzori IR.
Cică arca lui Noe era făcută din lemn de fag.Sigur s-a găurit dar cum apele s-au retras încet procesul a fost lent.

| xerxes1 a răspuns:

Mancarea pentru animale pentru un an de zile nu ar fi incaput nici in 100 de corabii.

| Nilsson a răspuns:

Numai intrebari puerile pui.
Ce s-a intamplat cu vechiul cont, ti l-ai sters?

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

Nu.Mi-am uitat parola la E-mail si nu puteam sa sterg intrebarile gresite.Dar M-ati mai vazut pe ala?

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Nu te-am mai vazut si ma ingrijoram ca ai fi patit ceva.
E un semn de la Dumnezeu ca ti-ai uitat parola ca sa nu mai postezi intrebari stupide laughing

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

La -Email, nu la cont. Stai calm ca m-a ajutat 'satenel ' rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

Stupide? rolling on the floor

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Dap, foarte stupide, daca pana si ateii spun asta ar trebui sa iti dea de gandit

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

Care dintre ei?

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

Crezi ca imi pasa ce zic altii?

| Octavian199 explică:

Ingaurit*.Urasc cand nu am lumina noapte, fara becul aprins rolling on the floor

| DeyCj a răspuns (pentru Octavian199):

Îți dau eu un bec de 200W.Cu ăla o să-ți faci ziuă-n casă laughing

| Octavian199 explică (pentru DeyCj):

rolling on the floor

| Octavian199 explică:

Mititelul de 6684464, crede ca imi pasa ignorul lui.El m-a bagat in seama, nu eu.Dar asa sunt copiii rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Dar el il crede pe altul prost, dar nu se vede pe el. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Mai adaug ceva.Ce 'prost sunt'. 6684464 este steregoi. Aceasi replica jalnica pentru isi justifica 'ignorul rolling on the floor

| 6684464 a răspuns:

Pui intrebari prostesi, avand in vedere ca te consider un om prost... ignore big grin

| BogdantheDreamer a răspuns:

1)" A fost construită probabil din chiparos, un arbore rășinos, deci rezistent la apă, fiind etanșată pe interior și exterior cu un strat de catran (Geneza 6:14–16). Nu se spune cum a îmbinat Noe bârnele. Însă, înainte de relatarea despre Potop, Biblia vorbește despre făuritori de unelte de aramă și de fier (Geneza 4:22). În orice caz, și în prezent se folosesc cuie de lemn la construirea unor ambarcațiuni de lemn. "

2) Nu se relateaza nimic despre vreo paguba adusa arcei de un iceberg.

3) "Se spune că potopul a durat 365 de zile, alții spun că au trecut 371 de zile până când arca a eșuat pe vârful muntelui Ararat" - posibil sa se fi "gaurit"

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Alte aberatii in biblie.Si fereastra din ce a fost facuta? rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Sigur nu avea termopane? Mai bine isi lua iaht ca Abramovici! Cam ce iQ trebuie sa ai sa crezi o asemenea aberatie? Cand ai 7 ani mai merge, dar dupa varsta asta?

| Saiko10 a răspuns:

1.Din lemn.
2.Pai de ce ar fi fost iceberg pentru ca a fost decat apa si un iceberg de marimi mai mari nu se poate forma in doar 19 luni.
3.Pt ca apa era deasupra muntelui deci arca era de asemenea deasupra muntelui si cand s-a retras apa incet a coborat si arca.