| Inferno a întrebat:

1.)Fie Dumnezeu a creat Pamantul si viata, iar atunci acesta este extrem de sadic, deoarece fiecare organism e construit pentru a ucide si manca altul in cel mai diabolic mod cu putinta.

2.) Fie aceste modificari au fost adaugate ulterior de Lucifer, iar atunci acesta a creat peste 80% din fauna si flora Terrestra. In cazul asta ar trebui sa ne intrebam cine e creatorul.

Deci cum este? 1 sau 2?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

3,nu exista zeii

| mentholinks a răspuns:

Esti cumva vegetarian? Daca crezi ca e atat de diabolic ar trebui sa fii.

| Inferno explică (pentru mentholinks):

Era doar un exemplu.

In regnul animal intalnim si canibalism, homosexualitate, violuri, relatii sexuale in intre membrii apartinand unor specii distincte (ceea ce la noi se numeste zoofilie) si multe alte lucruri pe care Biblia le identifica ca fiind rele.

De ce toate astea?

| mentholinks a răspuns (pentru Inferno):

Intreaba-l pe Dumnezeu, doar El stie exact ce si cum.

| Inferno explică (pentru mentholinks):

Mai bine spuneai ca ai ramas in criza de argumente.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna din cele doua, clar big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cei care cred in zei? Ei ce părere au? Spun ca zeul nu stiu care a creat pământul etc. Pana la urma, e doar o credinta. O forta căreia ii suntem credinciosi. Nu sunt in masura sa zic ca nu exista sau ca exista, dar mai bine ne luam si dupa stiinta.
Sa o luam asa, o fetita are o boala grava, parintii nu au bani pentru tratament, fata moare. Unde e Dumnezeu? Unde? Uneori apar niste dubii la mijloc. Dac stai sa analizezi totul. Nu stiu ce sa zic despre credinta.

| aabaaab3278 a răspuns:

Si tu cine esti sa spui despre altul ca e "ratat" din cauza ca are alta convingere fata de a ta? Ratat in cazul asta esti tu

| aabaaab3278 a răspuns:

Pai din ce ai spus prima oara se intelegea ca esti ateu si urasti religiosii

| aabaaab3278 a răspuns:

Si eu eram la fel, pana la un moment dat.

| aabaaab3278 a răspuns:

M-am referit ca eu eram in ceata, dar am revenit la normal.

| CinevaNou a răspuns (pentru aabaaab3278):

Adica te-ai lasat de fumat?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru CinevaNou):

Adica nu

| Oxymorone a răspuns:

3. Nici 1, nici 2.

| DanielCotabita a răspuns:

Mă amuza cei care neaga ambele variante, propunând ferm varianta 3, varianta 3 fiind de fapt "Nu stiu, adevărul e ca nici nu am prea înțeles intrebarea".

| Dunamis a răspuns:

De ce puneti semnul egal intre credinciosi si ratati?

| Dunamis a răspuns:

„nu se gandeste la asa ceva" – de ce?

| Dunamis a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta? Cum defintesti "normalitatea", "sanatatea" si "implinirea"?

| Dunamis a răspuns:

Sa inteleg ca cei cu dantura nesanatoasa sunt mai religiosi? happy

Si tot mi se pare greu de acceptat faptul ca daca cineva are nevoie de medic este considerat "ratat". Apropo, marea majoritate dintre noi are nevoie de medic...

| Dunamis a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar:

1. Nu exista oameni perfecti.

2. Oamenii bolnavi, care au nevoie de medic sau au dintii stricati NU sunt pedofili, nici impuri, nici ratati.

3. Ca o regula generala, nu poti pune automat semnul egal intre "batjocoritor" si "religios".

Cred ca ai scaldat-o rau... happy

| corinelmik a răspuns:

Nici unul nici altul, poate ca era sadic daca ar fi creat un animal care sa manance oameni, in special pe aia rai.Animalele se mananca intre ele pentru ca trebuie mentinuta o anumita balanta intre vietuitoare.Tu cum ai fi facut in locul lui?