| Inferno a întrebat:

Adeptii "Designului Inteligent" sustin ca viata in a ei complexitate este o dovada a existentei lui Dumnezeu.

1.)Daca Dumnezeu este adevaratul designer din spatele faunei si florei terestre atunci cum poate fi el bun, avand in vedere ca aproape orice organism este perfect construit pentru a distruge tortura si manca alte fiinte? Adevarate masinarii de ucis.

Asta pare a fi mai degraba opera unui psihopat obsedat de durere si suferinta decat a unei entitati iubitoare.

Daca aduceti ca argument ca si satan a contribuit la creatie, iar aceste modificari sunt ale lui.
Atunci trebuie sa va intreb:
2.) In ce masura este Dumnezeu adevaratul creator?

Daca tot ce e "rau" e creat de satan, atunci Dumnezeu nu a contribuit nici cu 50% la crearea vietii, tinand cont ca majoritatea organismelor au caracteristici negative fiind dependente de suferinta altora.

3.) De ce il considerati pe Dumnezeu singurul creator cand Satan e un creator la fel de important, daca nu chiar cu o contributie mai bogata in ceea ce priveste viata?

46 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adeptii "Designului Inteligent" sustin ca viata in a ei complexitate este o dovada a existentei lui Dumnezeu.

adepti care habar nu au cum functioneaza evolutia, dovada pentru care zeitate? de ce tocmai pentru zeul lor? acest zeu cum a aparut din nimic? cum a creat totul din nimic?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nimicul ala e vidul care poseda energia vidului sau energia lui Dumnezeu care pe distante foarte mari e o forta colosala. Pamantul are o marime foarte mica in comparatie cu restul universului material si de aceea energia vidului este foarte greu de detectat sau chiar imposibil de detectat.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Materia e energie concentrata a vidului.

| anonimg a răspuns:

Lucrurile sunt simple: neascultarea de Dumnezeu duce la suferința, la moarte; chiar și la moarte veșnică.
Dumnezeu a promis că în curând lupul și leul vor paște iarbă că și mielul, și vor locui împreună. Că suferința și moartea nu vor mai exista.
Dumnezeu lasă răul să ajungă la cote inimaginabile; dar totul până la o limită. Altfel am distruge pământul și pe noi înșine.
Din pricina păcatului, dacă durerea nu ar fi existat noi am arăta că niște oameni care ar fi căzut carnea de pe ei.
Satana nu poate să creeze viață, și nici sănătate. El este o ființă creată, limitată, chiar dacă puterile lui sunt mai mari decât ale oamenilor.

| Steregoi a răspuns (pentru anonimg):

Lupul si leul vor paste iarba dupa o portie buna de carnita de mielusel mort. Lupul va astepta mielul si oaia ca sa moara si va paste langa el si mielul va crede ca lupul e oaie si cand oaia va muri lupul Hat! il va infuleca numai decat. Dumnezeu e coordonatorul stomacelului care poate digera chiar si metale daramite iarba.

| Inferno explică (pentru anonimg):

Esti pe langa intrebare.
"neascultarea de Dumnezeu duce la suferința, la moarte;"

Eu vorbesc de fauna si flora iar tu imi spui de neascultare. Cine sa asculte de cine, florile de Dumnezeu? Ce implicatii poate avea neascultarea in contextul in care vorbim de niste fiinte care nici macar nu inteleg conceptul de ascultare. Ce spui tu acum este ca Dumnezeu, pe langa psihopat mai este si idiot: pedepsind tigrultigrul si restul animalelor pentru ca nu asculta de poruncile lui.

"Dumnezeu a promis că în curând lupul și leul vor paște iarbă că și mielul, și vor locui împreună. "

Nu asta am intrebat. Intrebarea era de ce a creat o fiinta iubitoare o lume bazata pe suferinta.

"Dumnezeu lasă răul să ajungă la cote inimaginabile"
Nu e virba ca Dumnezeu lasa raul, e vorba ca Dumnezeu CREAZA ceva ce este rau.
Sau si raul e un designer si poate proiecta chestii complexe?

"Din pricina păcatului, dacă durerea nu ar fi existat noi am arăta că niște oameni care ar fi căzut carnea de pe ei. "

Nu am intrebat nimic de durerea. Durerea e unul dintre cele mai pasnice caracteristice ale acestei lumi.
Eu intrebam de ce a creat o entitate buna o lume plina de creaturi construite pentru a provoca durere?

| milan9 a răspuns:

Creatia s-a pervertit din momentul in care a intrat pacatul un lume prin Adam. Inainte de caderea in pacat nu exista agresiune violenta si moarte, nici in comunitatea umana si nici in cadrul creatiei in general. Caracteristicile fiziologice ale digestiei fiecarei specii in parte s-a modificat in timp. Au avut timp sa o faca...

| Inferno explică (pentru milan9):

Aici nu e vorba doar de sistemul digestiv, dar si de sistemul osos, muscular, chiar si nervos. E vorba de modul in care sunt pozitionate organele, pana si de culoarea pielii. Toate sunt menite pentru a facilita uciderea prazii.
Practic intregul organism e construit pentru a ucide.

Imi spui ca toate aceste modificari au aparut de la sine, natural, fara necesitatea unui inteligente superioare?

| Steregoi a răspuns (pentru milan9):

Cand murea un animal Dumnezeu il putea seda si murea fara sa simta vreo durere. Si cum animalul nu stia ce i se intampla sau nu stia ca murea toate erau bune si frumoase. happy

| Steregoi a răspuns (pentru Inferno):

Cand simteau ca un animal era pe moarte sau ii insufla Dumnezeu aceasta stire fugeau repede ca sa apuce sa manance carne proaspata moarta si neintrata in putrefactie.

| DeyCj a răspuns:

De unde știi tu că Satan există? Dar Dumnezeu?
De unde știi tu că Satan(a) a creat tot, că cică de Dumnezeu e scris în Bibilie.
Dacă real Satana este de fapt un cuvânt la fel de filozofic ca Dumnezeu, și dacă Satana înseamnă de fapt naștere-viață-moarte(a se vedea cele 3 cuvinte din sanscrită, cuvinte ce alcătuiesc acest cuvânt)

| Inferno explică (pentru DeyCj):

"De unde știi tu că Satan există? Dar Dumnezeu?
De unde știi tu că Satan(a) a creat tot"

Am scris undeva ca stiu lucrurile astea?

| Steregoi a răspuns:

Daca nu mai intretii o instalatie ea se va degrada. Tu confunzi principiul doi al termodinamicii cu crearea si intretinerea. Daca intretii instalatia la minim atunci ea va functiona la minim sau de multe ori nu va functiona. Daca nu mai ai chef sa intretii o instalatie atunci nu o mai intretii. Aici intervin anumite parti din instalatie pe care le-ai inzestrat cu libertate de alegere sau cu un anumit grad de libertate de alegere si daca nu te mai asculta atunci iti cam piere cheful sa intretii acea instalatie la potentialul ei maxim.

| Steregoi a răspuns:

Unei instalatii este necesar "sa-i dai totul la nas" ca sa functioneze la parametrii optimi asa cum ai proiectat-o sa functioneze.

| 6684464 a răspuns:

1.) Recunosc ca nu m-a interesat asa ceva, dar pentru ca mi-ai amintit si de Geneza 1:30 acum ma intereseaza. Deci practic Dumnezeu a facut animalele ierbivore. Interesant... Ma gandesc ca ele ar fi evoluat asa din cauza lipsei de hrana si a luptelor pe teritoriu, dar asta e o ipoteza de moment, am sa mai ma interesez.

2.) si 3. ) Pana sa ajungem la concluzia ca satan ar avea un impact major asupra alegerilor noastre personale ce fac rau sa raspundem mai intai la: "De ce a facut Dumnezeu omul?".
Chiar El a spus ca ii pare rau ca l-a facut pe om dar pana atunci deja avea un plan de mantuire. Deci ce rost are omul in existenta Sa?
Spun ca ar trebui sa raspundem la asta mai intai pentru ca Dumnezeu a facut mai intai, apoi si-a bagat satan nasul.

P.S.[Ce vrea cu adevarat satan nu este ca omul sa faca rau(asta e un bonus binevenit pentru el) ci sa-l indeparteze de Dumnezeu, sa-l faca sa uite de El]

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

"1.) Recunosc ca nu m-a interesat asa ceva, dar pentru ca mi-ai amintit si de Geneza 1:30 acum ma intereseaza. Deci practic Dumnezeu a facut animalele ierbivore. Interesant... Ma gandesc ca ele ar fi evoluat asa din cauza lipsei de hrana si a luptelor pe teritoriu, dar asta e o ipoteza de moment, am sa mai ma interesez.

2.) si 3. ) Pana sa ajungem la concluzia ca satan ar avea un impact major asupra alegerilor noastre personale ce fac rau sa raspundem mai intai la: "De ce a facut Dumnezeu omul?".
Chiar El a spus ca ii pare rau ca l-a facut pe om dar pana atunci deja avea un plan de mantuire. Deci ce rost are omul in existenta Sa?
Spun ca ar trebui sa raspundem la asta mai intai pentru ca Dumnezeu a facut mai intai, apoi si-a bagat satan nasul.

P.S.[Ce vrea cu adevarat satan nu este ca omul sa faca rau(asta e un bonus binevenit pentru el) ci sa-l indeparteze de Dumnezeu, sa-l faca sa uite de El]" - INTERESANT raspuns si citat. happy

Lui Dumnezeu i-a părut rău dar faptul ca nu a distrus complet umanitatea înseamnă ca planul de mântuire a rămas in vigoare.

| Inferno explică (pentru 6684464):

Ideea ce baza Designului Inteligent este ca ceva atat de complicat cum e viata nu poate sa se dezvolte natural si drept urmare are nevoie de un creator.
Cand scrii "Ma gandesc ca ele ar fi evoluat..." deja afirmi ca nu este neaparat nevoie de un creator pentru ca ceva complex precum organismele din prezent sa apara. Ipoteza centrala a designulu inteligent pica tragand dupa ea intreaga teorie.

" Pana sa ajungem la concluzia ca satan ar avea un impact major asupra alegerilor noastre personale"

Ce legatura are asta cu ce am intrebat eu? Nici macar nu am pomenit oamenii in intrebare.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Eu afirm că a fost nevoie de un creator pentru a crea și "planta sămânța evoluției".
Referitor la partea cu satan; nu ai pomenit oamenii în întrebare însă nu cred că o mâță a dat definiția răului.
Si inca ceva. Tu ce ai scris la 1). crezi ca este rau? Este vegetarian?

| SandraEve a răspuns:

Dumnezeu a oferit la inceput totul pe tava
Odata cu caderea in pacat, ne-a lasat sa ne purtam singuri de grija asa cum stim. Asa ca e logic ca pentru a supravietui animalele isi vaneaza prada si ce ai mai zis tu acolo

| Inferno explică (pentru SandraEve):

Nu ai raspuns la nici macar una din cele trei intrebari.
Stiu si eu ca animalele isi vaneaza hrana, nu asta intrebasem.

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Am zis, deci, mai explicit: Dumnezeu e adevaratul Creator. Satana doar iai baga coada unde ii este permis
Si din momentul caderii in pacat, Dumnezeu nu i-a mai dat omului totul la nas ca inainte si l a lasat sa isi aiba singur de grija. De aici a aparut vanatul, animalele ce se hranesc uns cu alta
Nu e Dumnezeu niciun ucigas

| Inferno explică (pentru SandraEve):

Ok, deci afirmi ca Dumnezeu e unicul creator.
Intrebarea mea este:
1.) Daca Dumnezeu este adevaratul designer din spatele faunei si florei terestre atunci cum poate fi el bun, avand in vedere ca aproape orice organism este perfect construit pentru a distruge tortura si manca alte fiinte? Adevarate masinarii de ucis.

Ce raspunzi?

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Serios, nu ai inteles? Repet a treia oara...el ne-a dat la inceput totul "de-a gata", fara sa miscam un deget. Dar din momentul caderii in pacat, a trebuit sa invatam sa ne purtam singuri de grija, inclusiv sa ne hranim. Si pe langa cultivatul pamantului, oamenii mai si vanau
La fel si animalele, vaneaza ca sa se hraneasca. Deci El este un Creator bun, dar nu prost
Ne-a oferit totul, nu am stiut sa apreciem, Satanica si-a bagat codica si uite s-a ajuns la situatia asta.
Si cu toate astea si-a trimis unicul fiu ca sa ne mantuiasca sa fim iertati pentru acea greseala. Nu ti se pare destula iubire?

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Unde scrie in biblie ca satana face ce vrea? habar nu ai de biblie

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca face ce vrea, fi tu destept si lasa-ma pe mine

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Satanica si-a bagat codica si uite s-a ajuns la situatia asta.
satana nu face nimic fara voia lui Dumnezeu crestino cu numele, asta aflam direct din bibllie

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ignora-ma, ai devenit un stres si eu chiar nu vreau sa imi mai bat capul cu tine

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Crestino fugi si citeste biblie, sa isi iubesti aproapele ca pe tine insuti

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Noapte buna

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Crestino a isi trimite aproapele la somn e pacat

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Il trimit cand vad ca incepe sa abereze si nici sa formuleze o propozitie corecta nu mai e in stare. E spre binele luiwinking si chiar daca ar fi, imi asum acest pacat

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

„te voi judeca după cuvintele tale" (Luca 19, 22).

| Inferno explică (pentru SandraEve):

Care parte a raspunsului tause vrea a fi raspuns la intrebarea mea?
Eu nu am intrebat de ce oamenij vaneaza ci de ce orice organism este perfect construit pentru a distruge tortura si manca alte fiinte?
Eu vorbesc de fauna si flora iar tu o arzi cu oamenii in general. Ai cumva probleme de intelegere?

| Steregoi a răspuns (pentru Inferno):

O oala lasata de capul ei pe aragaz sau o instalatie nucleara neintretinuta si necontrolata poate ucide si chiar ucide de nu mai ramane nimic viu si am aratat cum mai inainte. Soarele e o instalatie nucleara.

Libertatea de alegere in creatie a aparut tocmai datorita iubirii lui Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Satan face ce vrea asa cum tu poti scrie ce vrei pe TPU.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Satan nu face nimic fara permisiunea lui Dumnezeu.

Unui motor cu benzina daca ii bagi motorina face urat. Multi fac urat si se enerveaza pe aici daca nu li se raspunde corect pe tava asa cum au fost proiectati de Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru Inferno):

Hienele mancau la cadavre de animale la greu in gradina Edenului. De aceea au acei canini. Leii alergau ca sa se simta si ei bine ca puteau alerga.

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Partea aia pe care se pare ca nu o intelegi. Normal ca orice organism are in el instinctul de aparare si cel de supravietuire. Daca nu le avea, mai putea supravietui ceva? Ne duceam cu totii

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Citeste biblia omule, satana a cerut voie lui Dumnezeu sa il testeze pe iov http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/42/Iov
Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"
9. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?
11. Dar ia întinde mâna Ta şi atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
12. Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru SandraEve):

Intrebarea este extrem de simpla. Este o fraza formata din 35 de cuvinte care scoate in evidenta contradictia dintre un creator iubitor si creatia sa menita sa provoace suferinta.
Cu toate acestea pari sa ai dificultati in a o intelege.

Nicaieri in intrebare nu am adus vorba de instinct, ci doar de design.
Cuvantul cheie al intregii postari e DESIGN.

Nu stiu daca intelegi, dar instinctul de supravietuire nu este miezul problemei. Designul este cel care face organismele dependente de a ucide alte organisme, ceea ce inseamna ca si instinctul de supravietuire va lucra in acest sens.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

A cerut permisiunea cu o provocare.

| Steregoi a răspuns (pentru Inferno):

Fundita? happy

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Da mai, bine. Cum spui tu big grin

| BlackOldSun a răspuns (pentru Steregoi):

Bai...strigoi/moroi tu te fortezi prea mult sa iti impui punctul de vedere...penibil, dar ai un punct de la mine ca incerci! Viata e scurta asa ca zeul Cthulhu sa te aibe in paza!

| BlackOldSun a răspuns:

Omul l-a creat pe dumnezeu dupa chipul si infatisarea sa:
intolerant, sexist, homofob si violent.

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

O instalatie daca nu mai ai grija ei se comporta violent si necontrolat. Daca un vas cu apa il lasi de capul lui pe foc atunci va emana aburi si picaturi de apa va stinge focul aragazului si apoi gazul emanat va exploda.