| Qasim a întrebat:

1) Pe ce texte sau pe care parte a Bibliei se bazeaza crestinii martori ai lui Iehova cand resping trinitatea, craciunul, pastele, duhul sfant si celelalte?
2) Pe ce texte sau pe care partea a Bibliei se bazeaza crestinii ortodoxi care sustin trinitatea, craciunul, pastele, duhul sfant si celelalte?

56 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Martorii lui Iehova inteleg ca Dumnezeu și Isus sunt 2 persoane distincte, iar spiritul sfânt este puterea lui Dumnezeu. Geneza17:1 arata ca Dumnezeu este Atotputernic, iar Isaia9:6,7 arata ca Isus e dumnezeu puternic. Deci clar e o diferenta. Apoi, Filipeni2:5-7 arata clar ca Isus nu s-a considerat egal cu Dumnezeu. Dar sunt foarte multe versete care arata diferenta dintre cei doi. Chiar Isus a spus că Dumezeu e mai mare ca el. Ioan14:28. Apoi spiritul sfant nu e o persoana conform Bibliei, ci forta activă a lui Dumnezeu cu care a creat totul. Geneza1:2,Ioan14:26,Fapte2:1-4,Galateni5:22,23.
Noi credem că spiritul sfânt este forta lui Dumnezeu care ne ajută să cultivam calitățile enumerate în Galateni5:22,23 și care ne ajută. Apoi termenul crăciun nu apare nici unde în Biblie, este o sărbătoare cu origini păgâne. Apoi, nici unde în Biblie nu spune dată nașterii sale și apostolii nu au sărbătorit nașterea sa, ci moartea.Luca22:19:21. Cat despre paște, aceasta a fost o sărbătoare pe care evreii au tinut-o încă de când au fost eliberați din Egipt și se referea la ieșirea evreilor din sclavie, nu la învierea lui Isus. Dumnezeu le-a spus evreilor să țină această sărbătoare. Exod12:1-14,42,43. Isus, fiind evreu a ținut paștele. Luca22:1,7-13. Isus a înlocuit această sărbătoare când ă
a murit cu cina domnului, sau comemorarea morții sale. De aceea a încheiat un legămînt cu discipolii pentru a o inlocui și să o țină în amintirea sa. Luca22:19-21,1Corinteni11:23-26,1Corinteni5:7,8.De aceea, noi ca martori ai lui Iehova comemoram in fiecare an moartea sa. Acum ti-am raspuns pe scurt, dar daca vrei mai multe versete biblice sau nu ai înțeles poti sa imi spui si iti arat si alte versete.

| Qasim explică (pentru danay72):

Stai un pic ca nu inteleg. Spui ca in Geneza 17:1 Dumnezeu este Atotputernic, si apoi spui ca in Isaia 9:6-7 Isus este este Dumnezeu Puternic. Dupa care spui ca este clar o diferenta. Imi poti explica? Iti las mai jos fragmentul scrii de tine.

"... Geneza17:1 arata ca Dumnezeu este Atotputernic, iar Isaia9:6,7 arata ca Isus e dumnezeu puternic. Deci clar e o diferenta... "

| danay72 a răspuns (pentru Qasim):

Cred ca intelegi ca Atotputernic inseamna putere absoluta, nu e nimeni mai puternic ca Dumnezeu.Iar puternic in cazul lui Isus, inseamna o putere limitata, nu e egala cu Dumnezeu. Acum ai inteles? Daca nu, cauta in dex diferenta dintre cei doi termeni.

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe DUMNEZEU FIUL:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Qasim explică (pentru milan9):

Imi pare rau, dar nici unul din versetele enumerate nu indica in mod clar ca este vorba despre dumnezeu fiul. Mai degraba lasa loc pentru presupuneri.

| milan9 a răspuns:

ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului sau Sfintelor Paşti…

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei mai putin conteaza.

Sărbătoarea instituie un timp sacru, dar nu prin coincidenta datei (nu miyam aici pe vreo numerologie pagana...), ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment...

Incă de la începutul creştinismului, primii episcopi ai Bisericii au continuat modelul Apostolic al cinstirii Paştelui creştin la o data diferita de cel al evreilor. S-a propus a se calcula după un anumit algoritm (deci nu s-a ţinut la "coincidenţa de dată"). Nici evreii nu respectau intocmai corespondenta unui anumit evenimentului istoric.

| milan9 a răspuns:

De departe una din cele mai dificile lucruri de înţeles despre Dumnezeu este smerenia Sa, Întruparea Sa într-un om umil. Acest lucru nu l-au înţeles nici evreii toţi şi nu e de mirare că el şi astăzi creează dificultăţi de înţelegere.
Nu putem să nu ne întrebăm: Care a fost rolul acestei "umilinţe voluntare"?

Ei bine, Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
Dar, în "rolul" asumat de bunăvoie prin întrupare (în acelaşi timp păstrând şi Natura sau Firea Divină), El S-a jertfit şi S-a smerit în faţa tuturor oamenilor, DAR ÎN SPECIAL ÎN RAPORT CU TATĂL, pentru a duce până la capăt „rolul" ASUMĂRII ÎNTREGII UMANITĂŢI ASUPRA LUI.

De ce această asumare? Pentru că un om a greşit (Adam) şi tot un om trebuia să răscumpere greşeala, să facă actul de "mea culpa". Dar nici un om nu avea nevinovăţia şi puterea de a răscupăra greşeala pentru toţi ceilalţi deodată!

NICI UN OM, şi de aceea prin "sfatul Treimic" Fiul lui Dumnezeu Şi-a asumat de bunăvoie "rolul" asumării întregii umanităţi atunici când El (Cel prin Care şi pentru Care au fost create toate) S-a întrupat prin Fecioara Maria! thinking

| Qasim explică (pentru milan9):

Tu pe ce te bazezi cand afirmi ca Fiul este egal cu Tatal, cand Isus spune ca Tatal este mai mare decat mine? Daca Isus era Dumnezeu atunci ar fi trebuit sa stie multe lucruri, printre care si ca smochinul nu face fructe oricand si etc. Mai mult decat atat, la cine se ruga Isus atunci cand se ruga daca el era Dumnezeu?

| milan9 a răspuns (pentru Qasim):

Fiul a acceptat de bunavoie sa primeasca pe langa firea divina pe care o avea (,, Dumnezeu fiind în chip") si pe cea umana.

El este Cel care "a facut şi veacurile"(Fiul), Cel Care a creat totul- Creatorul tuturor. Intruparea Sa nu a fost decat un eveniment, o incursiune in istorie, o KENOZA (act de smerire asumat din IUBIRE)... thinking

,, Ci S-a deşertat pe Sine, chip de rob luand, facandu-Se asemenea oamenilor, si la infatisare aflandu-Se ca un om,"

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De departe una din cele mai dificile lucruri de înţeles despre Dumnezeu este smerenia Sa, Întruparea Sa într-un om umil. Acest lucru nu l-au înţeles nici evreii toţi şi nu e de mirare că el şi astăzi creează dificultăţi de înţelegere.
Nu putem să nu ne întrebăm: Care a fost rolul acestei "umilinţe voluntare"?

Ei bine, Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
Dar, în "rolul" asumat de bunăvoie prin întrupare (în acelaşi timp păstrând şi Natura sau Firea Divină), El S-a jertfit şi S-a smerit în faţa tuturor oamenilor, DAR ÎN SPECIAL ÎN RAPORT CU TATĂL, pentru a duce până la capăt „rolul" ASUMĂRII ÎNTREGII UMANITĂŢI ASUPRA LUI.

De ce această asumare? Pentru că un om a greşit (Adam) şi tot un om trebuia să răscumpere greşeala, să facă actul de "mea culpa". Dar nici un om nu avea nevinovăţia şi puterea de a răscupăra greşeala pentru toţi ceilalţi deodată!

NICI UN OM, şi de aceea prin "sfatul Treimic" Fiul lui Dumnezeu Şi-a asumat de bunăvoie "rolul" asumării întregii umanităţi atunici când El (Cel prin Care şi pentru Care au fost create toate) S-a întrupat prin Fecioara Maria!

| Qasim explică (pentru milan9):

Daca Dumnezeu fiul este egal cu tatal, atunci de ce Isus spunea ca Tatal este mai mare ca el?

| milan9 a răspuns (pentru Qasim):

In acel context, Dumnezeu Fiul isi asumase kenoza, sau umilinta Intruparii in lume (asumandu-si alaturi de natura Divina si pe cea umana). Purtand pe umerii sau ca pe o scena rolul umanului, pentru a-i elibera pe oameni din robia pacatului (un om a adus caderea si tot un om trebuia sa rascumpere printr-un proces de "mea culpa"), El Si-a asumat de bunavoie o SMERENIE, o MODESTIE...

| milan9 a răspuns:

Aşa se face că:

- Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-şi divinitatea, şi asumându-şi şi firea umană, El şi-a asumat şi "slăbiciunea" acestei firi în relaţia cu oamenii dar şi cu Tatăl.

- Jertfa Sa după Întrupare, a fost adusă de El în relaţie cu Tatăl, ca jertfă a naturii umane, asumate în mod voluntar (deşi era Dumnezeu), şi atunci, în mod absolut logic, termenii care exprimă o aparentă inferioritate în relaţie cu Dumnezeu Tatăl, de fapt se referă la „partea umanităţii" (pe care El şi-a asumat-o în mod liber în relaţie cu Tatăl, din cauza Întrupării, deşi Fiul este egal cu Tatăl).

- Dumnezeu Fiul, egal şi deofiinţă (! termen consacrat, în mod special scris legat) cu Tatăl, şi-a asumat supunerea faţă de Tatăl doar pentru că liber, şi-a asumat şi rolul de „mijlocitor", intermediar, pentru oameni.

| milan9 a răspuns:

Biblia este mai densa in figuri de stil si exprimari metaforice decat o carte de beletristica... Ori tocmai acest lucru nu pot sa-l priceapa asa zisii "martori", motiv pentru care mintea lor nu poate sa inteleaga o exprimare metaforica de genul "s-a umplut de duh sfant". Expresia nu exprima decat LUCRAREA sau interferenta cu lucrarea lui Dumnezeu.

Inventarea de catre ei de cuvinte care nu apar in Biblie este de-a dreptul aberanta (asa zisa "forta activa") thinking

| Qasim explică (pentru milan9):

Salut,

Cum se poate dovedi faptul ca Martorii au schimbat cuvinte din Biblie si au modificat-o? Imi poti spune?

| SG1995 a răspuns:

Pai dogma trinitati apare doar inNT, si asta apare in versiune ca o incursiune si confirmare a doctrinei Biserici, care la vremea respectiva inainte de schisma avea doctrina semi-unitara. Craciunul nu are baza Biblica, de fapt nu.se stie cand s-a nascut Iisus, Pastele crestin a fost si el modificat ca sa cada tot timpul Duminica, dar nu numai, stabilirea oficiala a Pastelui se face dupa Pastele evreiesc, dupa solstitiu de primavara, si dupa luna noua, evident, toate adaugiri, deoarece in Europa non-crestina exista sarbatori care se sarbatoreau dupa solstitiu de primavara si luna noua, cand culturiile respective au fost crestinate s-au preluat si anumite obiceiuri.

| Qasim explică (pentru SG1995):

Eu am inteles, insa intreb care este textul prin care unii justifica un lucru iar altii il resping.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sectele nu au ca scop religia.Ele cauta fraieri pe care sa-i convinga de scopurile lor materiale care trebuie urmarite! Chiar Biblia a fost modificata in acest scop macabru.
Au alte OBIECTIVE!
Daca te intereseaza, baga-te!
Poti trai 'decent', dar nu in Numele Lui Dumnezeu!
Ce ai de pierdut!?
O sa ai bani, SEFI, Indicatii?
E frumos de tot!
Baga-te!
Si multi 'prieteni'care te controleaza!

| HazelEyes77 a răspuns:

Crestinii martori ai lui Iehova se bazeaza pe Vechiul Testament pe cand ceilalti urmeaza Noul Testament care contine scrieri inspirate din invataturile Mantuitorului IIsus Hristos. Primii resping invataturile lui IIsus si se ghideaza pe acelea aparute anterior nasterii Mantuitorului care au in prim plan pe Iehova ca Dumnezeu unic atotputernic. Iisus a pus bazele unei noi religii, cea a iubirii si iertarii, a sperantei pentru cei pacatosi pe cand Legile lui Iehova erau vazute ca fiind aspre chiar lipsite de compasiune si faptele gresite n aveau alta urmare decat pedeapsa.

| xerxes1 a răspuns (pentru HazelEyes77):

Ai scris doar tampenii.

| Qasim explică (pentru HazelEyes77):

Bun, eu intreb care sunt textele prin care unii sustin, iar altii resping un lucru. De exemplu pe ce se bazeaza ortodoxii cand sustin trinitatea si pe ce se bazeaza sectantii cand o resping?

| SG1995 a răspuns (pentru Qasim):

Pai de exemplu ortodocsi se bazeaza pe faptul ca in Ioan apare 2 lucruri: La botezul lui Iisus, Dumnezeu a zis ca El e Fiul Sau, si Spiritul Sacru si-a facut aparitia in forma de porumbel, iar al doilea episod e cand Iisus ii trimite pe ucenici sa boteze in numele Tatalui, al Fiului, si al Sfantului Duh. Totusi anumite culte/Secte precum JW sau unitarieni resping episodul botezului trinitar pe baza faptului ca in evanghelile sinoptice Iisus le cere uceniciilor sa boteze in numele Sau. Iar cat despre textul botezului lui Iisus si asta este intepretativ doctrinal. In fact ortodocsi judeca prinsma culturala dubla greco-ebraica, iar catolici romano-ebraica, iar sectele mai noi incearca sa se agate de originiile "pure" ale crestinismului, tragand doar versiunea gandiri ebraice, una destul de americanizata desigur. Pe scurt Iisus este vazut de anumite miscari religioase ca fiul Divinitati, dar nu ii acorda acel credit "de-o fiinta cu Tatal" pe care crezul roman o face. Dar de luat in seama e ca pana la Niceea si sinodul cletical chestiuniile precum trinitatea sau natura umabo-divina al lui Iisus au fost amplu discutate, pana si de pagani, iar trinitatea a fost acordul doctrinal la care s-a ajuns, chiar daca in realitate cam subrezeste conceptul de monoteism. De luat in seama e ca Iisus era evreu deci El nu se facea egal cu Divinitatea, ci spunea despre sine ca e o reflectie a Divinitati, pentru evrei conceptul trinitar ar fi o erezie. De exemplu evrei considera Duhul Sfant o alta fata a aceleeasi Persoane Divine, nu o alta Persoana a aceleeasi Divinitati.

| VelaJohnny a răspuns:

laughing prezent!

Trinitate

https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1101989276

Craciun

https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102010442

Paște (dau copy&paste)

PAŞTELE: NUMELE SUB CARE SE ASCUNDE CULTUL FERTILITĂŢII

Deşi în creştinătate Paştele este cunoscut ca sărbătoare a învierii lui Cristos, acesta îşi are de fapt originea în religia falsă. Dar de ce se folosesc de Paşte iepuri şi ouă? Ouăle „erau simboluri bine-cunoscute ale unei vieţi noi şi ale învierii", se spune în Encyclopædia Britannica, în timp ce iepurele a fost considerat mult timp simbolul fertilităţii. Aşadar, Paştele este, de fapt, un ritual al fertilităţii ascuns cu stângăcie sub numele de sărbătoare a învierii lui Cristos.
Ar aproba Iehova folosirea dezgustătorului ritual al fertilităţii pentru sărbătorirea învierii Fiului său? În niciun caz! (2 Corinteni 6:17, 18) De fapt, Scripturile nici nu poruncesc, nici nu aprobă sărbătorirea învierii lui Isus. Prin urmare, a sărbători de Paşte învierea lui Isus şi a o asocia cu un ritual al fertilităţii trădează o şi mai mare lipsă de loialitate.
Este interesant că echivalentul cuvântului Paşte în alte limbi (de exemplu, „Easter" în engleză) are legătură cu Eostre, sau Ostara, zeiţa anglo-saxonă a dimineţii şi a primăverii. Eostre (sau Eastre) era şi zeiţă a fertilităţii. Potrivit cu The Dictionary of Mythology, „avea pe lună un iepure căruia îi plăceau ouăle, iar uneori este înfăţişată cu cap de iepure".

Duhul sfant - nu-l „respingem". Nu-l consideram o fiinta divina, atata tot, ci forta activa.

| VelaJohnny a răspuns:

Qasim, dupa ce ai citit informatiile prezentate de mine si apoi cele „prezentate" de restul, zi-mi si mie concluziile, in privat sau ca raspuns la intrebarea ta. Vad ca, in loc sa raspunda frumos la intrebarile tale, s-au pus pe calomnii cu scopul de a injosi, si argumente 0. Uite ce spune un site care nu are legatura cu noi, despre subiectul asta si noi.

http://www.lovendal.ro/......-partea-3/

| Qasim explică (pentru VelaJohnny):

Atuni cand Isus se face referire la Dumnezeu Tatal, sau ma duc la Tatal, sau Tatal este mai mare decat mine, se refera el la faptul ca este fiul nascut al lui Dumnezeu, sau ca este un fiu al lui Dumnezeu asa cum am putea fi fiii lui Dumnezeu toti cei pe care ne-a creat?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Qasim):

Nascut echivalent cu a da viata conform dictionarului. Este un fiu al lui Dumnezeu cum suntem cu totii, doar ca el e mai special sa zic asa. Conform Bibliei, Isus a fost prima fiinta creata de Iehova (Coloseni 1:15, 16), si a contribuit la lucrarea de creare. A fost intai fiinta spirituala in cer, apoi viata i-a fost transferata in pantecele Mariei. Este numit „Cuvantul", probabil cu referire la faptul ca detine titlul de purtator de cuvant al lui Dumnezeu. Este numit „Chipul lui Dumnezeu" deoarece l-a oglindit pe Iehova, lasandu-ne un model pe care sa il urmam.

1 Petru 2:21 „De fapt, la această cale aţi fost chemaţi, fiindcă şi Cristos a suferit pentru voi, lăsându-vă un model, ca să călcaţi cât mai exact pe urmele lui. "

Efeseni 5:1 „Fiţi deci imitatori ai lui Dumnezeu" - evident, in modul de gandire, in actiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este IDENTIFICAT IN MOD DIRECT cu YAHVE (vezi in acest sens cartea Apocalipsei, cartea profetului Isaia si toate versetele care Il identifica cu UNICUL Mantuitor si Creator thinking thinking ).

In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi "Atotţiitorul":
- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinete departe de manipularile sectei asa zisilor "martori" cum tot la fel ai dori sa te tii departe de pierderea propriei tale mantuiri sad
De ce sa iti pierzi tu mantuirea sufletului pentru straniile teorii inventate in scopul dezbinarii crestinismului de catre un practicant al satanismului, Charles Rusell? sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la Duhul Sfant, iata doar cateva din versetele care ii indica in mod evident caracterul de PERSOANA distincta: thinking

"ROMANI 8,
26. Si tot astfel si Duhul ne ajutã în slãbiciunea noastrã: cãci nu stim cum trebuie sã ne rugãm. Dar însusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negrãite.
27. Si Cel ce cerceteazã inimile, stie care este nãzuinta Duhului; pentru cã El mijloceste pentru sfinti dupã voia lui Dumnezeu.
1 Duhul, ajuta.
2 Duhul MIJLOCESTE cu SUSPINE NEGRAITE. (oare o energie suspina?)
3 Cerceteaza inimile.
4 Duhul ARE NAZUINTE.
5 Duhul MIJLOCESTE pentru sfinti."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii se bazează pe texte scoase din context și interpretate în mod subiectiv!

| wpetterssone a răspuns:

Martorii lui Iehova se bazează pe Biblie. Trinitatea este dogma prin care Isus, Dumnezeu și Spiritul lui Dumnezeu sunt 3 persoane, dar reprezintă același Dumnezeu.
Isus este Fiul lui Dumnezeu, nu poate fi însuși Dumnezeu.
Crăciunul este o sărbătoare păgână. Noi suntem creștini și respectăm Biblia. Din acest motiv nu credem în sărbătorile păgâne.
Paștele îl comemorăm în fiecare an.
Noi nu respingem spiritul sfânt.
Ortodocșii se bazează pe Sfânta Scriptură și pe Sfânta Tradiție (scrisă de sfinții părinți; cu ce putere sunt ei sfinți, fiindcă doar Dumnezeu are putearea de a sfinții.)

| Qasim explică (pentru wpetterssone):

Care Biblie? Aceea crestin-ortodoxa, aceea editata si modificata de martorii lui Iehova sau aceea a adventistilor, penticostalilor sau mai stiu eu a carei secte?

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Traducerea lumii noi. Este o ediție a Bibliei tradusă în limbajul contemporan de către Martorii lui Iehova.

| Qasim explică (pentru wpetterssone):

Nu stiu ce intelegi tu prin limbaj contemporan. Asta inseamna inlocuirea numelui lui Dumnezeu ori de cate ori apare, cu numele de Iehova?

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Iehova sau YHWH sau Iahve este numele lui Dumnezeu. În fiecare limbă, numele este influențat de citirea literelor din acea limbă.

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Limbajul contemporan este cel pe care îl folosim uzual, nu cel din anii 1940. Care este numele lui Dumnezeu? (Citat: Asta inseamna inlocuirea numelui lui Dumnezeu.)

| Qasim explică (pentru wpetterssone):

YHWH, Iahve da, dar Iehova nu apare nicaieri in Biblie. Martorii lui Iehova l-au introdus pe acesta in versiune lor de Biblie. Tot Martorii au mai prezis si sfarsitul lumii pentru anumite date, care nu s-a intamplat.

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Iehova este versiunea românească a citirii YHWH, cum ar fi Ioan, John și Jan. Toate formele fac referire la același nume, citit și scris diferit în fiecare limbă, în funcție de inflexiunile limbii respective.
Este adevărat. Știai că noi sărbătoream la 25 decembrie Nașterea lui Isus. După ce au studiat mai intens Biblia, au descoperit că această sărbătoare nu există. Isus s-a nascut, dar nu se cunoaște data.
Asemănător, Martorii au prezis sfârșitul lumii, însă după un studiu mai exact am înțeles că nu există o dată cunoscută de oameni sau care să fie scrisă în Biblie care să ne spună exact când va fi acea zi. Avem dovezi solide că sfârșitul acestui sistem va fi în curând deoarece avem versete care descriu zilele din urmă.

| Mașka98 a răspuns:

Sunt o Martora a lui Iehova.
Daca vine vorba de trinitate, atunci Isus niciodata nu a afirmat ca este egal cu Dumnezeu. Dincontra, in Ioan 14:28 el spune: ''Mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine''.
In plus, spiritul sfânt nu este o persoană. Creştinii din secolul I „s-au umplut de spirit sfânt", iar Iehova a spus: „Voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne" (Faptele 2:1–4, 17). Spiritul sfânt nu face parte dintr-o Treime, ci este forţa activă a lui Dumnezeu.
Cat despre Craciun, e mult de vorbit, dar Biblia nu precizeaza data nasterii lui Isus. Si nici nu spune ca parintii lui Isus sau apostoluii ar fi sarbatorit-o vriodata. In plus, are origini pagane. Pe 25 decembrie romanii sarbatoreau solstitiul de iarna. Ei aveau diferite ritualuri dedicate soarelui si zeului agriculturii.
Pastele- noi sarbatorim pastele, dar pentru a ne aminti nu de invierea lui Isus, ci de moartea sa. De fapt, Isus a sarbatorit ultimul paste, inainte de a muri, tot atunci instituind comemorarea mortii lui. El a spus '' sa faceti aceasta in amintirea mea''.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Deci tu ce crezi despre Isus, cine este Isus de fapt?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Fiul lui Dumnezeu.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Cum adica Fiul lui Dumnezeu? Asa cum este si Adam fiul lui Dumnezeu s-au mai mult de atat? Este Fiul nascut de Dumnezeu? Imi poti explica te rog?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

La fel ca Adam si Isus a fost creat de Dumnezeu. Doar ca Isus, e prima creatie. De asta si i se spune Fiul intai-nascut. Nu este in mod direct nascut de Dumnezeu. Chiar si oamenii sau ingerii sunt numiti in Biblie fii lui Dumnezeu...

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Dar mai sunt si alti intai nascuti in Biblie, cum vine asta?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

1. Procesul conceperii e specific doar creaturilor fizice, cum ar fi oamenii, Dumnezeu e o creatura spirituala, nu are corp fizic, chiar si ingerii rai au trebuit sa se materializeze ca sa poata avea relatii cu femeile.
2. Dumnezeu a stabilit procesul conceperii pentru ca rasa umana sa nu moara, dar el ca fiinta spirituala e vesnic si nu are nevoie de asa ceva.
Deci, Dumnezu nu putea sa-l nasca pe Isus, ci l-a creat. Prima lui creatie.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Atunci cum i-a nascut pe ceilalti primi nascuti din Biblie, imi poti explica?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Ceilalti intai-nascuti mentionati in Biblie au tati pamantesti.
De exemplu, Esau este fiul întai-nascut al lui Isaac.
In timp ce ceilalti sunt chiar nascuti, Isus nu era literalmente nascut, ci este pentru Dumnezeu Ca un fiu intai-nascut, pentru ca l-a creat primul pe el.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Eu vorbesc despre intai nascutii fii ai lui Dumnezeu dupa cum spune Biblia. Explica-mi te rog cum pot fi mai multi intai nascuti ale unei singure fiinte?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Arata-mi un exemplu. Unde in Biblie se vorbeste ca Dumnezeu mai are intai-nascuti? Eu nu am gasit aşa ceva.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Uite aici de exemplu:

"Tu vei zice lui faraon: "Aşa vorbeşte Domnul: "Israel este fiul Meu, întâiul Meu născut. " Exodul 4:22

"... Căci Eu sunt Tatăl lui Israel, şi Efraim este întâiul Meu născut." Ieremia 31:9

Cauta in Biblia ta acum si vezi daca gasesti si spune-mi cu este posibil asa ceva?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Pai aici se vorbeste de Israel ca popor, si iarasi se spune in mod figurat ca e fiul lui Dumnezeu. Cum poate un popor sa fie nasccut de Dumnezu, adica trebuie de gandit logic.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

De unde ai dedus tu ca se vorbeste de Israel ca si popor? Poate ca se vorbeste de Iacob care mai apoi si-a schimbat numele in Israel. In afara de asta, si Efraim este tot intaiul nascut dupa cum ai vazut in Ieremia 31:9. Daca tu spui ca Isus a fost fiul intai nascut al lui Dumnezeu, atunci cum poate fi si Efraim tot intai nascut?

Exact acelasi lucru iti spun si eu, ca trebuie sa gandesti logic si nu orbeste.

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

De Israel la sigur e vorba de popor, asta se vede din context. Iar Efraim e la fel cu referire la popor. Facand cercetari am gasit ca Regatul de nord al lui Israel, format din cele zece triburi, era cunoscut si ca Efraim, dupa numele principalului trib al regatului...

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Draguta, chiar si in cazul in care vorbim de un popor, ca fiind un fiu intai nascut este aberant, dar chiar si asa cum poate fi posibil sa avem doua oricare lucruri intai nascute? Cum pot fi doua popoare intai nascute? Ori te faci ca nu intelegi, ori chiar nu intelegi despre ce este vorba.

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Pai Efraim tot facea parte din Israel, doar ca era partea de nord a lui Israel.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Nu are importanta in care parte a Israelului era. Efraim era un popor, care facea parte dintr-un alt popor, din Israel nu? Intrebarea este, care este primul nascut (ca si popor) Israel, sau Efraim, pentru ca Biblia afirma despre amandoua popoare ca sunt "intai nascut". Care parte nu ai inteles-o?