| lisa_3280 a întrebat:

Va rog ajutor! Am o mare problema! Sunt intr-o relatie cu un baiat pe care il iubesc foarte mult! Avem o relatie foarte frumoasa si avem in plan sa ne casatorim. Ambii suntem crestini ortodoxi. Doar ca de curind am aflat ca vrea sa se boteze si sa devina martor a lui iehova. O buna parte a rudelor sale sunt martori si de multe ori a fost si el pe la intrunirile lor. Este interesat de ceea ce se studiaza acolo si vreau sa mentionez ca asta nicidecum nu il influienteaza negativ, din contra, mi se pare mai ordonat, mai iubitor, mai sufletist. Nu ma deranjeaza ca frecventeaza intrunirile acelea, pina la urma e dreptul lui, dar gindul ca ar vrea sa se boteze ma distruge. Nu stiu ce sa fac. In primul rind o cununie intre noi doi ar fi imposibila, apoi cum ar decurge viata noastra de cuplu mai departe? Eu fiind crestina ortodoxa doresc sa sarbatoresc pastele, craciunul, si tot restul sarbatorilor. La ei nu se sarbatoreste nimic, nici macar ziua de nastere. Habar nu am ce e de facut
Il iubesc enorm si e um om minunat, chiar nu ma pot desparti de el. Mi-as dori din tot sufletul sa ramina si el crestin ortodox, dar cum sa-l conving? Ce e de facut? El nu ma obliga pe mine sa ma botez, din contra imi spune ca putem trai in religii diferite, fara sa existe vreo problema. Va rog, dati-mi un sfat! Sunt distrusa si nu vad nici o iesire din situatie!

22 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu mai fi distrusa. Mai raman (x-1) baieti minunati.
Casatoriile mixte nu merg decat intre nepracticanti.

| danut a răspuns:

Nu sunt ortodox si nici nu imbratisez ortodoxia dar nici nu-ti recomand unirea cu unul dintre ei. Pot fi oameni buni, studiosi dar exista o mare problema, NU SUNT CRESTINI, oricare din miile de culte sau secte (sunt doar vreo 500 in realitate) sunt crestine, martotii, nu. Nimic din ceea ce crezi sau ai crezut nu mai are valoare pentru ei. Si inca ceva, vei fi nevoita sa aderi la religia lor PAGANA. Mai cauta. Pamantul inca nu s-a terminat.

| Dreamer a răspuns:

Pai daca il iubesti nu lasi un lucru banal precum religia sa intervina intre voi. Fiecare este liber sa creada ce vrea!,, gindul ca ar vrea sa se boteze ma distruge''...,, il iubesc enorm''...pai hotaraste-te, pentru ca,, il iubesc enorm'' inseamna ca,, sunt de acord, il sustin, ii respect deciziile si il accept asa cum este ''. Cel putin asa ar trebui sa fie o sotie buna, faptul ca nu te obliga sa-i urmezi convingeriile demonstreaza deja ca el ar fi un sot bun.

| doctorandus a răspuns:

Pai daca se boteaza acolo s-ar putea sa nu aiba voie sa se casatoreasca el cu o ortodoxa.

| danay72 a răspuns:

Cu siguranță, ai fi mai fericită dacă el ar fi martor, pentru ca aplicând Biblia, te va respecta și iubi, nu te-ar înșela, s-ar preocupa de tine și familia ta. Ceea ce azi, nu prea găsești astfel de persoane.

| mihai69 a răspuns:

Păi dacă lui îi e OK să nu-l urmezi în credința lui, de ce te-ar deranja pe tine ce mod de a-L iubi pe Domnul își alege el?!?
Știu familii de creștini cu musulmani care trăiesc bine-mersi și își mai și sărbătoresc toate alea.
Mă rog, ar fi o problemă să vă cununați dacă el se va converti înainte de asta; dar dacă vă decideți s-o faceți, faceți mai întâi nunta!

| milan9 a răspuns:

Sunt vreo 30000 de secte in lume iar aceea a "martorilor" este cea mai periculoasa, si asta din cauza indoctrinarii sistematice cu propriile teorii si erori, "sistem" comparat de catre diverse persoane si confesiuni cu o "spalare pe creier". Asta cu atat mai mult cu cat ORICE ARGUMENT LOGIC devine astfel nefunctional in sistemul de gandire pe care "martorii" ajung sa si-l creeze pe baza increderii neconditionate fata de liderii ascunsi ai sectei.
Pentru a-ti da un exemplu (si imi dau seama cat de greu iti este sa intelegi daca nu esti familiarizata foarte bine cu Biblia - Sfanta Scriptura):
- sub stransa "supraveghere" a celor care le fac "initierea" in secta, cei care "studiaza" ajung sa prefere INTERPRETAREA GRESITA a unui singur verset pentru a extrage O INVATATURA GRESITA in locul CLARITATII altor 20-30 de versete ale Bibliei care contrazic respectiva eroare.

Ceea ce numesc ei "studiul bibliei" nu este decat un efort intens de a adapta Biblia (fortat- prin interpretari gresite) la teoriile lor stranii. Nu este de mirare ca procedeaza in acest mod, din moment ce exista zeci si zeci de culte care scot interpretari gresite si CONTRAICTORII pe seama aceluiasi text al Bibliei (tradus de multe ori intentioant gresit).

Imposibilitatea revenirii la adevar este legata de grija liderilor "martorilor" de a creea o TRADUCERE GRESITA a Bibliei- una care sa se preteze invataturilor lor gresite.

Toate cultele pretind sa-i faca pe oameni mai iubitori, mai morali, dar din pacate toate aceste secte il despart pe om de harul lui Dumnezeu, de Biserica intemeiata prin Intruparea Mantuitorului.
Pe de alta parte ai fi socata de-a dreptul daca ai afla adevarurile care stau in spatele organizatiei "martorilor lui Iehova".

Singura sansa in acest moment pentru a nu fii manipulata "dupa reteta" acestei organizatii este sa-ti cunosti foarte bine credinta, sa incepi sa mergi la Biserica, sa citesti vietile sfintilor, sa cunosti valoarea Bisericii, a spatiului in care ai avut privilegiul sa te nasti. Asta cu atat mai mult cu cat politica sectei iehoviste este in primul rand DENIGRAREA Bisericii, amplificarea falsa si generalizarea problemelor intalnite in cazul "ortodocsilor" care nu-si respecta ORTODOXIA.

| milan9 a răspuns:

Si islamistii promoveaza o viata morala dar nu poti face compromisul de a renunta la Dumnezeu si la crestinism pentru viata lor morala (cu dedesubturi necunoscute)... La fel de bine nu poti renunuta la MANTUIREA sufletului tau.
Asemanator este si cu "martorii lui Iehova" despre care toti iti spun ca nu sunt crestini... sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Zi-mi cate crime au comis martorii happy Daca au preferat sa moara decat sa mearga in razboi sa lupte si sa omoara oameni pentru tara, inseamna ca respecta principiile Bibliei. Ce poti spune despre religia ta? A promovat razboiul sfintind armele si rugandu-se pentru infrangerea dusmanului, desi Isus ne-a invatat sa le rugam de bine celor ce ne fac rau. Apoi, arata-mi un martor betiv, hot, mincinos, calomniator, certaret, criminal etc. Iti arat si eu din religia ta, chiar conducatori si capi care au defectele astea. Prietene, cand mai afirmi ceva, adu te rog si dovezi bine? Doar naivii pot crede povesti. Adu dovezi ca nu sunt oameni morali. Am discutat cu tine si am vazut ca nu ii cunosti deloc, doar sectele martorilor, si e posibil sa ai dreptate acolo. Dar despre religie, am vazut ca nu ai habar de membrii ei.

| milan9 a răspuns:

Spune-mi te rog ce consideri referitor la urmatoarele deductii:...
Referitor la faptul ca Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| oprescudorin11 a răspuns:

Casatoria este o Institutie! Asa ar spune Biserica Ortodoxa.Ca atare, casatoria trebuie sa aiba in subsidiar iubirea care sa respecte Legile.
Spun in subsidiar 'iubirea' (ma refer la cea trupeasca), intrucat cea trupeasca este trecatoare.
Nu poti trai in religii diferite, e greu si in aceeasi religie, intru casatorie, care este o Institutie!
Fara traditie, deseori si cu traditie, nu va iesi nimic durabil.
Daca-l iubesti enorm, veti depasi toate piedicile! Te iubeste si el enorm?
Casatoria este o institutie, care cere afara de iubire enorma si niste reguli fara de care aceasta institutie nu poate exista! Esti un caz de tragedie.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dintre toate sectele Martorii sunt cei mai ciudati.
La inceput cand incearca sa te atraga in randurile lor sunt toti numai un zambet.
Dupa aceea trebuie sa joci dupa cum canta orchestra de la Brooklyn.
Daca incerci sa iesi din organizatie nici macar fratele tau de sange nu are voie sa mai vorbeasca cu tine.
Fara sa mai vorbim de indoctrinare si de tampeniile pe care sunt obligati sa le creada.
Parerea mea este ca sunt persoane de evitat.
Chiar daca ar fi ultimul barbat de pe planeta ar fi bine sa te gandesti cu atentie.

| MistretulPufos a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

La mine vin mereu la usa cu pliante, m-am obisnuit cu ei... laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Hm...incearca sa il intelegi. Daca intrunirile l-au schimbat, inseamna ca se practica si se invata ceva bun acolo. Daca el vrea sa devina martor, sa devina. De ce l-ai opri sa isi schimbe religia? Nu te lua dupa gurile rele, daca chiar sunt atat de malefici si rai, sa fie aduse si dovezi. Eu nu am gasit, si colaborez cu ei de vreo 4 ani. Si la mine cateva rude sunt martore si sunt persoane extraordinare. Apoi, ce e rau in a deveni martor? Intreaba-l de ce nu tine Craciunul, Pastele si alte sarbatori de genu, cand vei intelege motivele care stau la baza, nu le vei practica nici tu. In fine, documenteaza-te si mediteaza atent la lucrurile astea, si cel mai bine e sa discuti cu el, asa ve-ti ajunge la un acord, fi-ti uniti. Cat despre Milan9, e un ipocrit si un mincinos plin de calomnii. Minciunile lui pot fi demascate usor, si le-am demascat, insa tot incapatanat este. Oricum, nu ii lua liberul-arbitru pe care il are, lasa-l sa decisa singur ce sa faca. Daca chiar te iubeste se va gandi la tine in lucrurile astea. Si nu e nimic disperat in asta. Eu chiar nu vad nimic negativ, daca asocierea cu martorii l-a ajutat sa devina mai bun, deoarece a inceput sa studieze Biblia, e foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea invinge totul.

| Drolja a răspuns:

Alooo, mai ia și puțin aer între sforțări, că-ți dădeai duhul cu fraza neterminată.
În primul rând, ORTIDOCȘI. Sunteți ortodoCȘi, nu ortodoXi!
În al doilea rând, iubitul tău ți-a spus și el că nu sunteți obligați să faceți vreo schimbare, pentru că veți putea trăi în religii diferite fără să existe vreo problemă.
Prin urmare, de ce te crizezi așa, o să puteți mânca în prostie de sărbători și de acum încolo fără probleme.
Cu plăcere!

| IvanMihai a răspuns:

Martori lui Iehova sunt agasanți și insistenţi în încercarea de a te convertii!
Tatăl meu a intrat odată în vorbă cu ei și greu a reușit să mai scape de ei!

Dacă vă iubiți nu văd de ce nu v-ați putea căsătorii.

| NakedTruth a răspuns:

Am văzut mai sus o grămadă de răspunsuri menite să te sperie și mai tare: de la critici pline de ură la adresa martorilor la îndemnuri binevoitoare. Ceea ce îți spun eu, unul dintre anonimii de pe internet căruia i-ai cerut sfaturi, e că nu ești în locul potrivit pentru a te sfătuii cu privire la viitorul tău. Ar trebui să discuți cu acest băiat despre frământările tale! Cu el ești într-o relație, nu cu TPU! Află ce l-a făcut să ia această decizie, ce motivație are și cum ați putea rezolva ÎMPREUNĂ această situație. În cele din urmă, e o decizie pe care ar trebui s-o iei o dată în viață, asigură-te că e cea mai bună! Apoi, meditează la ceea ce îți va spune și luați o decizie împreună.
Tu zici că el e mai iubitor de când studiază cu Martorii, e asta un lucru rău sau periculos? :)) Nu asta își dorește orice femeie: un soț iubitor, spiritual și grijuliu? Ține cont de ceea ce vezi personal, nu de ceea ce spun alții. Ceea ce a învățat îi e de folos? Ți-ar putea fi și ție de folos? Am studiat Biblia cu Martorii lui Iehova dar, din câți martori cunosc nici unul nu m-a obligat vreodată să devin un martor.
Vorbește cu el, informează-te cu privire la ceea ce fac și cred Martorii lui Iehova (poți încerca pe site-ul lor https://www.jw.org/ro ) și deoarece văd că ești o persoană ce crede în Dumnezeu, cere ajutorul lui într-o rugăciune cu propriile cuvinte, spune-i temerile și cere-i să te ajute să iei decizii înțelepte. Sunt sigur că răspunsul la această rugăciune te va face să treci cu bine peste acest obstacol și să te bucuri de viață!

Cu drag, un anonim!

| Iliotropion a răspuns:

Dacă e atât de influențat de rude, e limpede că după ce va trece un timp de la convertire asupra ta se vor face presiuni mari pentru botezare pentru că el e îndoctrinat în forță din 2 medii de la sectă și din familie. E important să ceri sfat de la o mănăstire în cazul acesta și de la duhovnic.

| Iliotropion a răspuns:

Ca și soluții imediate: 1. spovedanie la care să ceri program de rugăciune pentru problema ta și dă-l la psaltire la mănăstire, or să te lămurească călugării cum e cu practica asta, a salvat alții în situații similare. Tu mergi la o mănăstire cum e de ex. Radu Vodă în București și spune că vrei să citească la psaltire pentru cineva, e conformă cu învățătura ortodoxă practica.
2.trebuie să-i comunici clar limitele până la care accepți ca influența religiei să afecteze relația voastră, iar dacă se schimbă să-i spui că stabilitatea relației va fi amenințată exclusiv din vina lui și dacă ține la tine asta ar conta pentru el, dacă nu vei vedea din comportament.
3. să-i comunici faptul că e abuz emoțional să încerce să-ți impună religia lui folosindu-se de sentimentele pe care le împărtășiți.
4. citește cartea „Căutând Adevărul - de la Turnul de Veghe la Biserica lui Hristos" despre convertirea la ortodoxie a unui iehovist, încearcă să o înțelegi apoi dăruiește-i-o și lui, nu înainte de a o citi, pentru ca să ai un fond comun de discuție.
http://www.publicatiiortodoxe.ro/......istos.html
Întreabă-l după ce cugetă pe marginea cărții, dacă merită să dea un rotocol prin care să piardă ani din viață rătăcind ca să-și dea seama valoarea ortodoxiei?
5. Orice ai fi nu deznădăjdui, ci pune-ți nădejdea la Dumnezeu și Maica Domnului!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Roaga-te! Cere si ti se va da! Daca tu il mentionezi in rugaciune si ii ceri lui Dumnezeu sa ii lumineze mintea si calea, atunci el va sti ce cale sa aleaga, cea dreapta a iubirii si a adevaratului Dumnezeu. Puterea rugaciunii este inestimabila, poate salva orice, oricum, pe oricine!

| Ramo02 a răspuns:

Daca te iubeste va ramane crestin ortodox. Roaga-te, du-te la biserica, si vorbeste cu un preot, nu ii mare lucru. Daca tot vrea sa fie mai bun mai calm si mai bland de ce nu merge la ortodoxi?