| Qasim a întrebat:

1) Pe ce texte sau pe care parte a Bibliei se bazeaza crestinii martori ai lui Iehova cand resping trinitatea, craciunul, pastele, duhul sfant si celelalte?
2) Pe ce texte sau pe care partea a Bibliei se bazeaza crestinii ortodoxi care sustin trinitatea, craciunul, pastele, duhul sfant si celelalte?

56 răspunsuri:
| Qasim explică (pentru milan9):

Daca Dumnezeu fiul este egal cu tatal, atunci de ce Isus spunea ca Tatal este mai mare ca el?

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Cum adica Fiul lui Dumnezeu? Asa cum este si Adam fiul lui Dumnezeu s-au mai mult de atat? Este Fiul nascut de Dumnezeu? Imi poti explica te rog?

| milan9 a răspuns (pentru Qasim):

In acel context, Dumnezeu Fiul isi asumase kenoza, sau umilinta Intruparii in lume (asumandu-si alaturi de natura Divina si pe cea umana). Purtand pe umerii sau ca pe o scena rolul umanului, pentru a-i elibera pe oameni din robia pacatului (un om a adus caderea si tot un om trebuia sa rascumpere printr-un proces de "mea culpa"), El Si-a asumat de bunavoie o SMERENIE, o MODESTIE...

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

La fel ca Adam si Isus a fost creat de Dumnezeu. Doar ca Isus, e prima creatie. De asta si i se spune Fiul intai-nascut. Nu este in mod direct nascut de Dumnezeu. Chiar si oamenii sau ingerii sunt numiti in Biblie fii lui Dumnezeu...

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Dar mai sunt si alti intai nascuti in Biblie, cum vine asta?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

1. Procesul conceperii e specific doar creaturilor fizice, cum ar fi oamenii, Dumnezeu e o creatura spirituala, nu are corp fizic, chiar si ingerii rai au trebuit sa se materializeze ca sa poata avea relatii cu femeile.
2. Dumnezeu a stabilit procesul conceperii pentru ca rasa umana sa nu moara, dar el ca fiinta spirituala e vesnic si nu are nevoie de asa ceva.
Deci, Dumnezu nu putea sa-l nasca pe Isus, ci l-a creat. Prima lui creatie.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Atunci cum i-a nascut pe ceilalti primi nascuti din Biblie, imi poti explica?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Ceilalti intai-nascuti mentionati in Biblie au tati pamantesti.
De exemplu, Esau este fiul întai-nascut al lui Isaac.
In timp ce ceilalti sunt chiar nascuti, Isus nu era literalmente nascut, ci este pentru Dumnezeu Ca un fiu intai-nascut, pentru ca l-a creat primul pe el.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Eu vorbesc despre intai nascutii fii ai lui Dumnezeu dupa cum spune Biblia. Explica-mi te rog cum pot fi mai multi intai nascuti ale unei singure fiinte?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Arata-mi un exemplu. Unde in Biblie se vorbeste ca Dumnezeu mai are intai-nascuti? Eu nu am gasit aşa ceva.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Uite aici de exemplu:

"Tu vei zice lui faraon: "Aşa vorbeşte Domnul: "Israel este fiul Meu, întâiul Meu născut. " Exodul 4:22

"... Căci Eu sunt Tatăl lui Israel, şi Efraim este întâiul Meu născut." Ieremia 31:9

Cauta in Biblia ta acum si vezi daca gasesti si spune-mi cu este posibil asa ceva?

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Pai aici se vorbeste de Israel ca popor, si iarasi se spune in mod figurat ca e fiul lui Dumnezeu. Cum poate un popor sa fie nasccut de Dumnezu, adica trebuie de gandit logic.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

De unde ai dedus tu ca se vorbeste de Israel ca si popor? Poate ca se vorbeste de Iacob care mai apoi si-a schimbat numele in Israel. In afara de asta, si Efraim este tot intaiul nascut dupa cum ai vazut in Ieremia 31:9. Daca tu spui ca Isus a fost fiul intai nascut al lui Dumnezeu, atunci cum poate fi si Efraim tot intai nascut?

Exact acelasi lucru iti spun si eu, ca trebuie sa gandesti logic si nu orbeste.

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

De Israel la sigur e vorba de popor, asta se vede din context. Iar Efraim e la fel cu referire la popor. Facand cercetari am gasit ca Regatul de nord al lui Israel, format din cele zece triburi, era cunoscut si ca Efraim, dupa numele principalului trib al regatului...

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Draguta, chiar si in cazul in care vorbim de un popor, ca fiind un fiu intai nascut este aberant, dar chiar si asa cum poate fi posibil sa avem doua oricare lucruri intai nascute? Cum pot fi doua popoare intai nascute? Ori te faci ca nu intelegi, ori chiar nu intelegi despre ce este vorba.

| Mașka98 a răspuns (pentru Qasim):

Pai Efraim tot facea parte din Israel, doar ca era partea de nord a lui Israel.

| Qasim explică (pentru Mașka98):

Nu are importanta in care parte a Israelului era. Efraim era un popor, care facea parte dintr-un alt popor, din Israel nu? Intrebarea este, care este primul nascut (ca si popor) Israel, sau Efraim, pentru ca Biblia afirma despre amandoua popoare ca sunt "intai nascut". Care parte nu ai inteles-o?

| wpetterssone a răspuns:

Martorii lui Iehova se bazează pe Biblie. Trinitatea este dogma prin care Isus, Dumnezeu și Spiritul lui Dumnezeu sunt 3 persoane, dar reprezintă același Dumnezeu.
Isus este Fiul lui Dumnezeu, nu poate fi însuși Dumnezeu.
Crăciunul este o sărbătoare păgână. Noi suntem creștini și respectăm Biblia. Din acest motiv nu credem în sărbătorile păgâne.
Paștele îl comemorăm în fiecare an.
Noi nu respingem spiritul sfânt.
Ortodocșii se bazează pe Sfânta Scriptură și pe Sfânta Tradiție (scrisă de sfinții părinți; cu ce putere sunt ei sfinți, fiindcă doar Dumnezeu are putearea de a sfinții.)

| Qasim explică (pentru wpetterssone):

Care Biblie? Aceea crestin-ortodoxa, aceea editata si modificata de martorii lui Iehova sau aceea a adventistilor, penticostalilor sau mai stiu eu a carei secte?

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Traducerea lumii noi. Este o ediție a Bibliei tradusă în limbajul contemporan de către Martorii lui Iehova.

| Qasim explică (pentru wpetterssone):

Nu stiu ce intelegi tu prin limbaj contemporan. Asta inseamna inlocuirea numelui lui Dumnezeu ori de cate ori apare, cu numele de Iehova?

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Iehova sau YHWH sau Iahve este numele lui Dumnezeu. În fiecare limbă, numele este influențat de citirea literelor din acea limbă.

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Limbajul contemporan este cel pe care îl folosim uzual, nu cel din anii 1940. Care este numele lui Dumnezeu? (Citat: Asta inseamna inlocuirea numelui lui Dumnezeu.)

| Qasim explică (pentru wpetterssone):

YHWH, Iahve da, dar Iehova nu apare nicaieri in Biblie. Martorii lui Iehova l-au introdus pe acesta in versiune lor de Biblie. Tot Martorii au mai prezis si sfarsitul lumii pentru anumite date, care nu s-a intamplat.

| wpetterssone a răspuns (pentru Qasim):

Iehova este versiunea românească a citirii YHWH, cum ar fi Ioan, John și Jan. Toate formele fac referire la același nume, citit și scris diferit în fiecare limbă, în funcție de inflexiunile limbii respective.
Este adevărat. Știai că noi sărbătoream la 25 decembrie Nașterea lui Isus. După ce au studiat mai intens Biblia, au descoperit că această sărbătoare nu există. Isus s-a nascut, dar nu se cunoaște data.
Asemănător, Martorii au prezis sfârșitul lumii, însă după un studiu mai exact am înțeles că nu există o dată cunoscută de oameni sau care să fie scrisă în Biblie care să ne spună exact când va fi acea zi. Avem dovezi solide că sfârșitul acestui sistem va fi în curând deoarece avem versete care descriu zilele din urmă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii se bazează pe texte scoase din context și interpretate în mod subiectiv!