| AvalohAlyn a întrebat:

1.Unde găsesc profetii/previziuni pentru viitor în Biblie?
2.Și ce parere aveți de profețiile oamenilor obișnuiți care au darul previziunilor adică Baba Vanga,Nostradamus,Maria Gheorghiu,Ioan Istrate, Edgar Cayce?
Credeți în așa ceva? Credeți că se poate prevede viitorul?

4 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Apoalipsa lui Ioan. Nu este bine s ane incredem in profetiile oamenilor. Daca o profetie a unui om, contrazice biblia, sa nu o crezi. Cu alte cuvinte, cerne tot ce auzi, prin sita cuvantului Lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch
Sfinții părinți nu sunt oameni obișnuiți, ci sfinți inspirați de Dumnezeu.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Dacă vrei să afli mai multe despre docmatica ortodoxă, îți recomand să citești cartea "oameni și demoni" scrisă de părintele Rodion.
Este un excelentă pentru începători.

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu poate prevedea viitorul si sa-l descopere oamenilor dar si Satan poate anticipa foarte bine ce va urma. In Biblie ni se spune ce trebuie sa stim despre veacul acesta deci, nicio surpriza, sau asa se crede.

| BlackLight1987 a răspuns:

Apocalipsa lui Ioan. Mai era ceva pe la Matei dar nu mai stiu cap.