| ForJesus a întrebat:

110 Million Chinese Born Again Christians!
Cum explicați asta?
http://www.youtube.com/watch?v=EwqpCvyb0pQ&feature=relat ed

Răspuns Câştigător
| anonim4565 a răspuns:

Simplu zic si eu stiti de ce?
atunci cand este libertate oamenii nu mai au dragoste prea mare fata de dumnezeu; in Romania mai demult oameni mergeau pe furis la biserica acum oameni lasa biserica pentru anumite activitati crezand ca au timp sa mearga si alta data

3 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Simplu, populatia chinei este ~1, 330,000, 000, deci 110 milioane nu este atat de mult.Iar China nu prea are multe scoli in care lumea sa fie educata, stiinta nu are acces acolo ca si in europa de exemplu. Daca te uiti putin la cati atei sunt in tarile dezvoltate, unde lumea este foarte bine educata, poti face o corelatie simpla. Unde este saracie si unde oamenii nu au acces la educatie sau au acces la educatie dar sunt indolenti= Dumnezeu. La fel si in africa, Dumnezeul crestin prinde contur acolo, pana o sa devina ei crestini, noi europenii vom fi atei in proportie de 80% laughing.
Si atunci o sa trimta ei misionari ca sa ne spuna mesajul biblic laughing, numai ca diferenta va fi, ca nimeni nu ii va baga in seama.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Simplu zic si eu stiti de ce?
atunci cand este libertate oamenii nu mai au dragoste prea mare fata de dumnezeu; in Romania mai demult oameni mergeau pe furis la biserica acum oameni lasa biserica pentru anumite activitati crezand ca au timp sa mearga si alta data

| anonim4565 a răspuns:

Mersi de funda