| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45. Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. (Sfânta Evanghelie după Matei :: Capitolul 5)
Dumnezeu aduce ploaie si peste cei buni si peste cei rai.
Ce parere aveti despre aceste versete superbe?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca voi nu le bagati in seama, ar putea lovw sa inceapa sa le bage in seama

| Holiday a răspuns:

Ce dracu sa fie de zis. Religia a fost si este un instrument al celor care conduc pentru a-i tine pe fraieri anesteziati si cuminti. Normal ca fraierilor li se spune sa iubeasca pe cel care ii exploateaza, ii "sclavageste", etc. Doar nu vrei sa le spuna "fiti destepti, revoltati-va!"
Ce naiba, e simplu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Holiday):

Asta este parerea ta. Daca nu il ai pe Dumnezeu, tu vei ramane robul pacatului, sclavul Satanei.

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Stii si tu ca bati campii. Niciunul din personajele alea nu sunt reale...

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Care satana il va arde apoi vesnic in iad deci la slujit o viata, foarte logic ce sa spun

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

In mintea lor exista, atunci te intrebi care e diferenta intre ei si un schizofrenic

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

In fapt primii vizati de asta au fost tocmai evreii care tot maraiau impotriva romanilor si creau agitatie in zona aia a imperiului, impulsionati si de povestile lor cu spiridusi. Astia le-au luat spiridusul, l-au fardat si din "ochi pentru ochi", a devenit "intoarce si celalalt obraz". Si asa i-a mai linistit.

| DeyCj a răspuns:

Că așa ar trebui să fie un om.Din păcate creștinii români nu sunt așa, mai ales de află că o persoană a adoptat o alta ideologie, ce nu are treabă cu ideologia creștină, ci mai degrabă Românii sunt creștini rebeli, ce cred după ureche și ca așa au fost învățați.Dezgustător.

| mentholinks a răspuns:

As mai adauga ca Dumnezeu aduce bogatie peste cei rai si saracie peste cei buni.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Legat de 44. Chiar la asta ma gandeam acum cateva zile. "E bine sa fiu tolerant?"; "Ar trebui sa existe o limita, deasupra careia sa nu mai fiu absolut deloc tolerant?"
Am ajuns la urmatoarea concluzie: Ca toleranta sa functioneze, toti oamenii trebuie sa invete sa fie toleranti. De ce sa invat numai eu ce inseamna, iar ceilalti sa profite de mine? Deci nu, e cea mai proasta decizie sa iti iubesti vrajmasii sau sa ierti oamenii care fac greseli mari.
Exemplu: Germania si nordul Europeri cu imigrantii care vin, omoara, violeaza, fura. In Germania copiii sunt educati de mici sa fie toleranti (ca sa nu se mai ajunga la un alt Hitler), dar este oare asta solutia? Nu, evident ca nu. Tolerant trebuie sa fii doar cu ceilalti oameni toleranti si sa nu ii tolerezi pe intoleranti. Ar trebui aspru pedepsiti, eventual transformati in sclavi.

Legat de 45. Se refera la probabilitate. Daca ceva e posibil sa se intample, intr-un interval mai mare sau mai mic de timp, se va intampla cu siguranta. Cum conditia umana este supusa necazurilor, este evident ca oamenilor li se pot intampla si rele, iar asta nu tine cont de moralitate.

| xerxes1 a răspuns:

Oitele trebuie sa fie blegi si usor de manipulat.
Dumnezeu da inundatii, incendii si seceta atat peste cei drepti si cat si peste cei nedrepti.