| Danielcristian a întrebat:

7. 184 De intrebari pe acest rang ( religie) TPU
Din acest numar de intrebarii, presupun ca cel putin 100 de membri credinciosi sau necredinciosi suntem sau dialogam, punem intrebari sau raspundem.

Acuma intrebarea mea este: Cati dintre Dumneavoastra, respectati cu adevarat biblia? Daca se poate va-si ruga frumos sa raspundeti sincer, sa raspundeti cu cuvinte scurte, si daca se poate si religia Dumneavoastra.

Iar pe ultima runda, alta intrebare tot cu un raspuns sincer si scurt: Ati dori sa fim totii de o singura religie, un singur Dumnezeu, o singura invatatura?

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ateuNEGATIV a răspuns:

Eu as vrea sa gandim cu totii rational si liber
fac pariu pe o mie de euro ca vei da fundita cuiva care va vi crestin iar noi ateii ne pierdem timpul aiurea pe TPU tu deja sti ce raspuns vei citi si ce vei ignora asa cum ignori si vechiul testament am gasit un clip care va descrie http://www.youtube.com/watch?v=n7SfmLVI55k&feature=channel&list=UL

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Cu fundita ati gresit, uitati cine o are, nu doresc raspunsuri pentru fundita, doresc raspunsuri cit mai sincere.

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu ignor vechiul testament, nu stiu de ce credeti asta, respect intreaga biblie.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Da chiar nu trebia vream doar sa spun ca sa bagi in seamna mesajele ateiilor bine, ras si mie la intrebare vezi la profil

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Omorati ateii:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Sa sti ca eu bag ateii in seama, daca nu i-as baga nici nu asi mai vorbi cu dinsii.

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Domnul meu, e corect, pe aceea vreme cam asa era, daca greseai, sau daca preacurveai, daca furai etc erai pedepsit groaznic sau cu moartea, asa e, dar de cind Dumnezeu a trimis pe fiul sau s-a schimbat treaba.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Luca 12:49
Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum!

si iata intarita aceasta idee:

"Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

35. Si le-a zis: Cand v-am trimis pe voi fara punga, fara traista si fara incaltaminte, ati avut lipsa de ceva? Iar ei au zis: De nimic.
36. Si El le-a zis: Acum insa cel ce are punga sa o ia, tot asa si traista, si cel ce nu are sabie sa-si vanda haina si sa-si cumpere.
37. Caci va spun ca trebuie sa se implineasca intru Mine Scriptura aceasta: "Si cu cei fara de lege s-a socotit", caci cele despre Mine au ajuns la sfarsit.
38. Iar ei au zis: Doamne, iata aici doua sabii.
Si Isus Zis-a lor: Sunt de ajuns.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.
1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Isus spune am sa implinesc voia tatalui meu nu sa modific vechile legi
emas mi-a raspuns bizar cum ca a gasit un verset unde se spune ca legile sunt de fapt un blestem pentru cine le urmeaza poruncile sunt un blestem?

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Si nu este corect? Adica daca Dumnezeu ati porunceste nu ascultii?
Iar dupa cum ati observat in 1 imparati 20 :1-43, este vorba despre niste imparatii, razboaie, lupte.

Cei ce se bazau pe Dumnezeu intruna castigau, uitate la David si Goliat, David la nimicit pe Goliat in numele lui Dumnezeu, altfel nu puteau sa invinga pe filisteni.
Vechiul testament, in mare parte este povestit sau vestit despre marii imparatii, mari slujitorii a lui Dumnezeu, tot ceea ce s-a intamplat inainte de nasterea lui Isus.

De ce nu te uiti si la fratele lui Abel?
Dumnezeu nu la omorit pe Cain, i-a dat o sansa de intoarcere, dar Cain nu a acceptat.

Uita-te la Moise, Dumnezeu la trimis in egipt, cum la trimis sa faca prapad?
Nu la trimis sa vorbeasca mai intai, sa rezolve lucrurile cu buna, dar daca nu s-a putut cu buna, a ajuns la lucrul rau.

multi ateii proclameaza si ca intai nascutii au fost ucisi in egipt, dar de ce au fost ucisi?
De ce copii lui Israel nu au fost ucisi si numai a egiptenilor?

Citeste Deuteronom 30:15-20 ----Alegerea

Deci pana sa se nasca Isus, oameni au fost pedepsiti cu moartea, altii au fost iertatii.
Sodoma si Gomora, Daca 10 persoane erau bune acolo, ambele cetati nu le distrugea Dumnezeu, dar nu sa gasit asa ceva.

Sunt multe de vorbit, multe de inteles, in ziua de azi Dumnezeu nu ne mai pedepseste cu moartea, in ziua de azi noi deja luptam pentru viata vesnica, iar logic, daca nu o vom castiga rasplata tot moartea vesnica va fi.

Luca 12:41, cred ca am mai vorbit despre aceasta tema, nu stiu de ce tot va bazati pe aceste argumente care sunt clare explicate si pe intelesul tuturora.

Cind Isus a venit pe acest pamant, dind detalii, spunind cum trebuie sa traiasca, aratind, vindecind, raspunsul e clar ca la majoritatea oamenilor de pe atuncia nu le convenea acestea.
Facind aceste lucruri ce credeti a adus pace pe pamint?
Cati dintre cei de atunci lau urmat?
Citi lau urit?
Sau cati au strigat Rastignitil?

| monstrulet a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Tare videoul laughing

13 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu sa-mi dea intelepciunea(sa inteleg) si priceperea(sa aplic)Cuvantului Sau, sa ma ajute sa ma pocaiesc in fiecare zi si sa ma identific tot mai mult cu El. Porunca Lui este:sa va iubiti unii pe altii, cum v-am iubit Eu. El vrea ca intotdeauna noi sa alegemcalea mai inalta a iubirii ca mod de relationare! As vrea sa transmit pentru toti mesajul Domnului Isus'' Pace voua''si toti sa experimentam dragostea lui Dumnezeu.