| Cerby a întrebat:

A aparut o poza cu Henric 8 care se zice ca ar semana cu o fata de diavol cand e cu capul in jos
"Seamana chiar daca e greu de crezut.Henric al 8 a fost un curvar bolnav spihopat care a avut nu mai mult nu mai putin de 6 neveste(oficial)dar neoficial mai multe.Acesta era obsedat sa-i faca un baiat dar niciuna nu i-a facut un fiu care sa- i tronul la momentul potrivit si a inceput sa le decapiteze.Din cauza lui catolicii s-au impartit in doua(catoloci si protestanti). Prima nevasta a lui Chatrina de Aragon era catolica care a incercat pe cat posibil sa aduca inpoi pe noi adepti la vehea religie.Pana la urma prima nevasta va fi decapita.Din acea relatie o sa se nasca Maria 1(prima regina care a condus monarhia). Asta fiind turbata de fire a inceput sa chinuie pe toti protestanti a omorat-o pe masa(cathrina).Eu cred ca la cate a facut si a dres ar fi ca un diavol"
Intrebarea mea e urmatoarea:Sunt oare singurul care priveste problema din prisma asta?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

1.Toți dintr-un anumit punct de vedere suntem niște diavoli (mai mult sau mai puțin)
2.Sunt singura care cred că perspectiva de atunci nu prea s-a schimbat?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

IN Biblie Diavolul e prezentat ca un heruvim care era frumos. Dar intr-adevar acest rege manifesta personalitatea lui Satan care e conducatorul acestei lumi 1Ioan5:19.

| Mădă0611 a răspuns:

Mda, am citit si eu "stirea" --> http://stirileprotv.ro/......i-lea.html
Si daca un pictor are o parere despre ceva, inseamna ca e adevarul absolut? La fel in cazul lui Da Vinci.
App, nimeni nu stie cum arata diavolul.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu vad chipul satanei acolo sad cata imaginatie trebuie sa am?

| Cerby explică (pentru Mădă0611):

In Biblie este reprezentat sub forma unui tap.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Http://i.imgur.com/glt32La.jpg trebuie doar sa te gandesti cum arata bau bau in povestile in care apare, e ca un tap, de aceea pentagrama e semnul lui :-j http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Baphosimb.gif saracul animal.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cerby):

Una e reprezentarea, si alta e realitatea, asta presupunand ca exista acel personaj.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiam ca poate arata si asa satana =)) seamana mai mult cu un cap de lup(cu cioc=)) )sau ceva.
Eu mi-l imaginam asa http://vimeo.com/27163939

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Parul din barba se numeste cioc, tapul are cioc tongue

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Ahaaa thinking

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar nu e mai fain satana din video decat cel din poza?laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Urat! no talking

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar stie sa cante rockno talking

| sublime89 a răspuns:

laughing Nu exista diavoli. A vazut cineva vreunul sa stie cum arata?

| Lizzu a răspuns:

Eu una chiar nu zaresc vreun cap de diavol.
Mai degraba pare a fi aparatul reproducator feminin, uterul si ovarele.

| Cerby explică (pentru Lizzu):

laughing))))

| Lizzu a răspuns (pentru Cerby):

big grin pai nu?
La un moment dat am dat despre un articol despre asa ceva. Mai demult.
Si in alte picturi se vede aparatul reproducator feminin.
Cica ar fi ceva ca o blasfemie sau ceva cu cod, neinteles, care trebuie descoperit.

Pictorii ascundeau mesaje in picturi pentru ca nu puteau exprima pe fata ce vroiau in ele.

happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu stiu de unde ti-ai procurat informatiile, dar multe sunt eronate.Prima sotie a regelui despre care vorbesti a murit din cauze naturale, sau se zvoneste ca a murit otravita, dar prima varianta e mai credibila.Si ce prostii vorbesti, de fiica ei, care si-a omorat mama? laughing Mama ei a murit inainte ca ea sa fie omorata de fiica ei, wtf.
Vii cumva dintr-un univers paralel? Du-te inapoi.