| Atatha_MaRy_1997 a întrebat:

A face **** e un pacat? M-a intrebat un prieten, si nu am stiut sa-i raspund. (nu am putut sa scriu termenul "stintific" pentru ca are de a face cu alta categorie, de la care nu cred ca voi primi raspuns")

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca o faci in cadrul unei famili intemeiate, adica esti casatorit, nu este pacat, daca o faci in afara casatoriei este pacat.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

laughing Deci autosatisfacerea religioasa e in cadrul familiei, am inteles.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Daca o faci in cadrul unei famili intemeiate, adica esti casatorit, nu este pacat,"
Ce prostie, voi alta treaba nu aveti decat sa inventati tot felul de imbecilitati dupa care sa le modelati in functie de modul vostru de viata?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Era vorba despre dragostea dintre un barbat si o femeie in cadrul familiei. Tendinta ta de auto satisfacere intelectuala nu este interzisa, este doar cea fizica. Daca mintea te duce doar la acea activitate (prin acele punctulete) este evident ca doar acel aspect il ai in creier.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Daca ai o gandire rationala si normala prin acele punctulete te gandesti la dragoste, daca toata ziua te autosatisfaci, este "normal" ca asta sa-ti domine gandirea. Modul nostru de viata este unul normal, daca tu ai altul este normal sa fi "dominat" de acele ganduri. Imbecilitatea sta in ceea ce te domina, la uni este normalul, la alti autosatisfacerea.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Aaa, nu conteaza ce intreaba cineva, tu ai placa deja pusa, omul a intrebat de autosatisfacere nu despre ce bati tu campii.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Imbecilitatea este atunci cand crezi ca legile universului sunt facute pentru tine.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Pai eu credeam ca pe aici mai sunt si oameni normali, nu numai deviati sexuali. crying

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Cand 99% au un comportament sexual asemanator, si nu e vorba de acum, asa a fost mereu, iar 1% au alt comportament, evident ca "deviant" e la cei care sunt 1%.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ca 99% sunt devianti, nu cred dar din spusele tale incep sa ma ingrozesc. crying

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Erai dinainte ingrozit, habar n-am din ce cauza, doar ca acum incepi sa constientizezi asta.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Sarmanul, daca legile universului nu sunt si pentru mine, atunci pentru cine?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Adevarul este ca atunci cand sti ce te asteapta (si eu stiu de foarte mmulti ani) nu mai esti "ingrozit", expresia mea a fost doar una de "acomodare" pentru cei mai neloviti de viata.

| doctorandus a răspuns:

E un articol pe tema asta pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83

Gestul nici macar nu e pomenit in Biblie.

| KodrutZ a răspuns (pentru doctorandus):

Onan si imprastiatul samintei pe cimp? Come on!

| doctorandus a răspuns (pentru KodrutZ):

Aia se numeste co.it.us in.te.rr.up.tu.s, nu m.

| KodrutZ a răspuns (pentru doctorandus):

Si atunci de ce mas_turbarea se mai cheama si onanie, ca suna mai bine asa?

| doctorandus a răspuns (pentru KodrutZ):

Se cheama asa dintr-o greseala de interpretare, vezi articolul despre ea pe http://ro.wikipedia.org

| KodrutZ a răspuns (pentru doctorandus):

MDah, inseamna ca biblia aia in romana pe care o citisem eu era tradusa cu picioarele. "When Onan had sex with Tamar, he withdrew before climax[4] and "spilled his seed [or semen] on the ground", since any child born would not legally be considered his heir." Ai dreptate.

| danay72 a răspuns:

Ce spune Biblia?
▪ Răspuns: Biblia nu menţionează în mod concret despre aceasta, adică autostimularea intenţionată. Cuvântul lui Dumnezeu însă le porunceşte creştinilor: „Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală [nepotrivită]" (Coloseni 3:5).Aceasta promovează un punct de vedere deformat şi egocentric asupra relaţiilor. Biblia ne dă asigurarea că Dumnezeu le poate da „puterea care depăşeşte normalul" celor ce depun cu sinceritate eforturi să învingă acest obicei (2 Corinteni 4:7; Filipeni 4:13).

| T0T a răspuns:

Nu e nici un pacat.

| Doub a răspuns:

****=?

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Sex.

| Atatha_MaRy_1997 explică (pentru Doub):

Masturabare.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Uaauu..Ai putut sa scrii "sex" la categoria "religie"?laughing

| Doub a răspuns (pentru Atatha_MaRy_1997):

Da, e pacat din punct de vedere crestin.

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Mda, vad ca mai nou te lasa sa scrii si "sexul".

| jrockfreak a răspuns:

Este păcat și nu e doar o regulă de doi bani, sunt motive destule pentru care e un lucru rău. În primul rând, îți face rău. Probabil vor fi destui care spun că e "sănătos", dar nu puțini sunt oamenii care vor să scape de această ocupație. Creează dependență, iar dacă o faci prea des, vei deveni inhibat în fața oamenilor, în special în fața femeilor, nu vei putea interacționa cu ele cum trebuie, să nu mai spun că riști să devii impotent. E ca și faza cu beția, furi fericire din ziua de mâine. În plus, sexul și tot ce aduce acesta ar trebui experimentate în căsătorie, iar pentru o fată e pur și simplu degradant sentimentul că prietenul/soțull ei se uită la filme xxx și face ce ai scris tu mai sus.

| Holiday a răspuns (pentru jrockfreak):

"dar nu puțini sunt oamenii care vor să scape de această ocupație"

E normal ca multi vor sa schimbe asta, sa treaca la sex.

"...iar dacă o faci prea des..."

Excesul e daunator indiferent despre ce e vorba. Si daca bei agheazma in exces poti avea ceva probleme de sanatate, nu?

"...iar pentru o fată e pur și simplu degradant sentimentul că prietenul/soțull ei se uită la filme xxx și face ce ai scris tu mai sus."

Actiunea descrisa mai sus e mai mult practicata de cei fara sot/sotie/prieten/prietena sau pur si simplu partener de sex...Pe de alta parte, daca e invers, adica fata se uita la filme, mai e degradant?

| jrockfreak a răspuns (pentru Holiday):

Da, este. Dacă te m*sturbezi și te uiți la filme deocheate, pentru ce mai stai cu cineva atunci? laughing Și să știi că chiar aici pe TPU au fost câțiva care prin schimbare s-au referit la cum să scape efectiv, nu să treacă la sex.

| Dariusuu a răspuns (pentru jrockfreak):

Ai tras ceva pe nas?

| jrockfreak a răspuns (pentru Dariusuu):

Nu, n-am bani.

| Lagorúthon a răspuns:

Nu are cum sa fie pacat. NIMIC IN LUMEA ASTA NU E PACAT!