| OwlMyGod a întrebat:

Desi nu prea cred ca cineva va citi aceastra intrebare deoarece majoritatea persoanelor pun intrebarile la "D&S". Eu nu vreau sa incalc regulile si voi scrie aici chiar daca nu sunt sigura ca voi primi un raspuns
Acum 5 minute, un prieten m-a intrebat de ce are Dumnezeu un fiu. Acest prieten este de religie islamica. Si chiar m-a socat intrebarea pentru ca habar nu aveam cum sa-i raspund. Nu vreau sa ma laud, dar sunt olimpica la religie si chiar m-a bagat in ceata big grin.

Răspuns Câştigător
| Alikke a răspuns:

"Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ (Ioan 1:1, 14). Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt. Luca 1:35 arată "Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu'". În timpurile biblice, expresia "fiul omului" a fost utilizată pentru a descrie o fiinţă umană. Fiul omului făcea întotdeauna referire la oameni.

În decursul chestionării Sale de către liderii evrei, marele preot L-a intrebat pe Iisus: "Te jur, pe Dumnezeul cel viu, să ne spui dacă eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu" (Matei 26:63). Domnul Iisus a răspuns: "Da. Ba mai mult, vă spun că de acum încolo veţi vedea pe Fiul omului şezând la dreapta puterii lui Dumnezeu, şi venind pe norii cerului" (Matei 26:64). Liderii evrei L-au acuzat atunci pe Iisus de blasfemie (Matei 26:65-66). Ceva mai târziu, înaintea lui Pontiu Pilat, "Iudeii i-au răspuns:,, Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 19:7). De ce pretenţia de a fi "Fiul lui Dumnezeu" ar fi fost considerată blasfemie şi deci demnă de pedeapsa cu moartea? Liderii evrei înţeleseseră exact ceea ce Domnul Iisus a spus când a folosit expresia "Fiul lui Dumnezeu". A fi "Fiul lui Dumnezeu" însemna că avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu. "Fiul lui Dumnezeu" este "al lui Dumnezeu". Pretenţia de a avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu, de fapt a fi Dumnezeu, a reprezentat pentru liderii evrei o blasfemie şi de aceea ei au cerut moartea lui Iisus. Evrei 1:3 exprimă aceasta foarte clar: "El (Fiul), care este oglindirea slavei Lui şi întipărirea Fiinţei Lui…"

Un alt exemplu poate fi găsit în Ioan 17:12, unde Iuda este descris ca "fiul pierzării". Ioan 6:71 ne spune că Iuda era fiul lui Simon. Ce vrea să spună însă Ioan 17:12 prin a-l descrie pe Iuda ca "fiu al pierzării"? Cuvântul "pierzare" are sensul de "distrugere, ruinare, pierdere". Iuda nu a fost în sens literal fiul "distrugerii, ruinării, pierzării", ci aceste lucruri au reprezentat identitatea vieţii lui Iuda. Iuda a fost manifestarea pierzării. În mod asemănător, Iisus este Fiul lui Dumnezeu, prin aceea că Fiul lui Dumnezeu este Dumnezeu. Iisus este Dumnezeu întrupat (Ioan 1:1, 14)."

Daca acest "fiu" nu ar mai fi fost, oamenii nu ar mai fi fost salvati de rahatul in care se bagasera ei insisi.
"Fiul" este un mesager intre Dumnezeu si oameni.
Pentru ca Dumnezeu nu poate intervenii direct, avea nevoie de un fiu pentru ca sa poata sa ii scoata pe oameni din prostia in care se bagasera.
Este un "fiu" spiritual. Si ajutorul cel mai de pret a lui Dumnezeu.

| OwlMyGod explică (pentru Alikke):

Da, chiar m-ai lamurit. Multumesc happy
Nu vreau sa fiu superficiala, dar tu chiar meriti o funda ^^

| Alikke a răspuns (pentru OwlMyGod):

Yay. ^ _ ^
Mersi. :'3

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Cum explici atunci Trinitatea? Cine spun adevarul, catolocii sau ortodoxii?

| Dandanache a răspuns (pentru Alikke):

Sa multumim si lui gotquestions.org. Chiar daca nu putem sa le dam funda, raspunsul pe care Alikke l-a copiat in intregime de acolo este foarte bun. Multumim.

http://www. gotquestions.org/Romana/Iisus-Fiul-Dumnezeu.html

| Dorugar a răspuns (pentru Alikke):

Nu mai ametii lumea cu povesti bisericesti!
Mai bine arata unde in Biblie este prezentata "zamislirea" lui Isus ca Dumnezeu.
Daca aceasta poveste nu o gasim in Biblie(si nu o gasim) atunci spune-ne de unde ai luat tu povestea asta mincinoasa, ca sa stim si noi cat este de credibila!?

| Alikke a răspuns (pentru Dandanache):

Da, l-am luat de pe net ca sa numai scriu eu atata. tongue
De aia l-am si pus intre ghilimele.winking

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Alikke):

Bună.
Felicitări pentru fundă și mai mult respect dacă pe viitor divulgi și sursa copierii!
Vezi regulamentul site-ului: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
O noapte liniștită și succes!
Pa, pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Dar punctul tau de vedere care este? Sau nu ai asa ceva?

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Punctul meu de vedere l-am scris la finalul comentariului. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Daca acesta este punctul tau de vedere,mi se pare cam ambiguu.
Dar sa fiu mai concret:
-care este "rahatul" din care au fost salvati oamenii si cum s-a reflectat aceasta salvare in evolutia ulterioara a omenirii?;
-daca "Fiul este un mesager intre Dumnezeu si oameni, pentru ca Dumnezeu nu poate intervenii direct", rezulta clar ca Fiul NU este Dunezeu, asa cum afirmi tu la inceputul expunerii.;
-in ce" prostie" se bagasera oamenii si de ce D-zeu nu putea intervenii direct?;
-in momentul in care spui "este un fiu spiritual" il elimini clar pe Iisus din randul divinitatii.
Daca tu consideri ca rationamentul meu este gresit, te rog sa motivezi nu prin citate ci prin propria judecata.

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh Gosh.
Nu-mi arde in momentul de fata de a scrie da... hai sa scriu.
Deci oamenii au fost creati de o forta superioara.
Omul este o fiinta libera, rationala.
Si a avut, are si va avea posibilitatea de a alege ce vrea sa faca si unde vrea sa se duca.
In general, dupa cum ai observat si in viata de zi cu zi, omul tinde spre rau.
Dar tinde spre rau pentru ca raul este mai simplu si nu presupune un sacrificiu. Omul este rebel si tinde spre rau pentru ca asta este mai simplu si pentru ca asa este natura lui. A fost creat sa poata aleaga ce vrea deci tinde spre rau pentru ca pur si simplu suntem niste lenesi si preferam calea mai usoara decat cea grea.
Asa ca oamenii cand au fost creati au ales sa fie independenti de Dumnezeu.
Tocmai pentru ca omul este o fiinta mai rebela. Cred ca omul a avut dintotdeauna cunostinte. Si ca doar a ales sa fie independent.
Este ca si cum ai elibera un papagal de la PetShop in natura pentru ca numai suporta in cusca si el crede ca daca va fi liber va fi mai bine si brusc vede ca totul nu este atat de roz precum credea el.
Fiul este Dumnezeu. Deci Fiul clar nu este Tatal si nici Tatal Sfantul Duh. Dar toti sunt Dumnezeu.
Uite, imaginea asta iti va explica mai bine:
Http://christianityinview.com/images/trinity.gif
Este o diferenta intre Tatal si intre Dumnezeu. Dumnezeu este cel ce este deasupra tuturor Zeilor. Tatal este creatorul. Este logic.
In ce prostie se bagasera oamenii? Am scris um pic mai sus. Omul este o fiinta rebela ce isi dorea sa fie independenta pentru ca credea el (omul) ca totul este roz. Si nu a fost asa. Dar nu ai cum sa opresti pe cineva care o tine pe a lui sa faca ce isi doreste. Daca iubesti pe cineva sau ceva, lasa-l liber. Asa-i?
Si nu l-am eliminat din randul divinitatii.
Este un "Fiu" Spiritual a Tatalui nu un Fiu Biologic a lui. Dar Iisus, fata de oameni, este Dumnezeu. Si subliniez Tatal. Ti-am explicat mai sus ca este o diferenta intre "Tatal" si "Dumnezeu".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Desi nici mie nu imi arde de discutii,mai ales cand tind catre un dialog al surzlor,talmes-balmesul de idei pe care le emiti,cu pretetia de verdicte si adevaruri irefutabile,m-au determinat totusi sa-ti raspund,desi parca vad ca voi capata drept raspuns un "utilizator ignorat" Dar,hai sa vedem:
-pe ce fapt concret te bazezi cand afirmi ca "oamenii au fost creati de o forta superioara"?;
_ce rationament,statistica sau studiu iti permite sa afrmi ca "in general omul tinde spre rau"? Ce intelegi tu prin rau?;
-cum adica "raul este mai simplu si nu presupune sacrificiu"? O sa-ti dau un exemplu elementar care te contrazice:e mai simplu sa dai cuiva o palma, decat sa-i intinzi mana sa se ridice?;
-pai daca omul a fost creat de D-zeu si "prin natura lui este rebel, lenes si tinde spre rau", cine este vinovat ca l-a inzestrat cu o astfel de natura, nu cel care l-a creat?;
-ce vrei sa spui cu:"cred ca omul a avut dintotdeauna cunostinte si ca doar a ales sa fie independent"?;
-exemplul cu papagalul este pueril.Cred ca pentru omul rational este mai bine sa fi o zi liber,decat o viata sclav.Dar daca tu preferi invers, esti optiunea ta, data de felul in care intelegi libertatea;
-in postarea anterioara ai spus:"Fiul este un mesager intre D-zeu si oameni, pentru ca D-zeu nu poate interveni direct", iar acum spui:"Fiul este D-zeu" Hotaraste-te ce este!;
- din ce spui tu acum rezulta ca prostie a fost in primul rand dorinta de independenta.Eu cred ca tu nu ai clara notiunea de "independenta";
-spui tu:"Iisus fata de oameni este D-zeu".Dar fata de cine nu este D-zeu? Tu cunosti semnificatia expresie "fiu spiritual"? ce presupune ea?
In concluzie, cred ca ar trebui sa lamuresti intai pentru tine anumite aspecta si apoi sa-i lamuresti pe altii.

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

TPU imi face figuri.
O sa mai repostez odata raspunsul pentru ca nu apare ca l-am scris.
Deci:
Faptul ca oamenii sunt toti la fel. Nu identic.
Dar se observa de la mile ca oamenii au o origine comuna.
Emotiile sunt cele mai evidente.
Si daca esti Ateu sau mai stiu eu ce altceva.
Mai bine numai discuta cu mine ca nu o sa ajungem la aceiasi concluzie nici daca vorbim continuu 1 luna.winking
Pentru ca este logic.
Omul tinde spre rau pentru ca e mai simplu raul. Raul nu presupune sacrificii.
Si oamenii tind spre rau.
Este ceva logic!
Sa iti dau un exemplu. Copii din ziua de azi au "n" relatii.
Nu pentru ca se intampla ceva in relatia respectiva, ci pentru ca pur si simplu se plictisesc de persoana respectiva.
Crezi ca asta este ceva pozitiv? Este ceva negativ.
Sau, in loc sa ajuti o persoana in general ii dai o palma.
In loc sa ii apreciezi ideile si sa o apreciezi asa cum este, chiar daca nu esti de acord cu persoan respectiva, preferi sa o **** la cap.
In loc sa cumperi ceva ce nu ai, sa strangi bani si sa cumperi obiectul respectiv, preferi sa il furi ca e mai simplu. Si Romania e plina de hoti.
In loc sa ai rationament preferi sa violezi o straina ca e mai simplu si mai placut decat sa-ti faci o l**a.
In loc sa ignori persoanele care nu te plac, preferi sa le dai in cap ca iti face mai multa placere sa le faci lor rau. E mai simplu sa cazi si sa ai in acelasi timp si placere.
Este ceva logic.
Sclavia este diferita in opinia fiecaruia.
Ca daca tu crezi ca Sclavia este intr-un mod pe care altii nu il accepta nu trebuie ca toti sa zica: Da, da. Are el dreptate pentru ca cine este el? Nu stiu dar are dreptate.
Exemplul cu Papagalul este destul de bun. De ce e pueril? Pentru ca e vorba de un papagal? chatterbox
Este un mesager intre Dumnezeu Tatal! Fiul este Dumnezeu si este un canal de legatura intre Dumnezeu Tatal. Este logic. Ce este atat de greu de inteles?
Notiunea mea fata de independenta este diferita de a ta. Si nu o sa astept comentarii din partea ta de genul: Independenta este. Si ideile tale sunt absurde si proaste si numai ale mele sunt logice si rationale.
Pentru ca nu am chef sa ma enervez si sa ma contrazic cu cineva cu care sunt paralela.
Fiu spiritual inseamna cineva care spiritual este legat de tine dar intr-un mod foarte strans. Este o conexiune intre doua fiinte. Dumnezeu (Tatal, Fiul si Sfantul Duh) este superior tuturor fiintelor.
Cand zici Dumnezeu automat te gandesti la Tatal si la Fiul si la Sfantul Duh.
Si pe mine sunt destul de lamurita.
Daca tu nu esti de acord cu mine nu-mi pasa.
Si nu am chef sa imi faci vreun cine stie ce discurs cu cat de reale si de adevarate si de superioare si de rationale (bla, bla, bla) sunt ideile tale.
Ca am intalnit la de astia de mi s-a acrit.
Daca nu esti de acord cu mine, nu baga in seama ce zic.
Daca ai de gand sa imi zici cat de irationala sunt si cat de rational esti tu. Mai bine numai scrie nimica. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

OK.Vezi ca ne putem intelege! Asa cum viata poate fii uneori liniuta dintre data nasterii si a mortii, tot asa diferenta dintre intelelegere si neintelegere pate fii un simplu "ne". Cu bine!

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Idem!
Vezi ca ne putem intelege?

19 răspunsuri:
| Alikke a răspuns:

Dorugar:
Nu mai ametii lumea cu povesti bisericesti!
Mai bine arata unde in Biblie este prezentata "zamislirea" lui Isus ca Dumnezeu.
Daca aceasta poveste nu o gasim in Biblie(si nu o gasim) atunci spune-ne de unde ai luat tu povestea asta mincinoasa, ca sa stim si noi cat este de credibila!? postat la 10 Octombrie 2012 14:41

Du-te Dorugar si plimba ursul.
Ca aici nu e de tine.winking

| Narfundo a răspuns:

Ce vorbesti.Adica Dumnezeu este homosexual sau cum? Bine inteles ca are dreptul la un fiu si nu orice fel de fiu tongue ci unul perfect.

Răspuns utilizator avertizat