| SuzanaStan a întrebat:

A facut cineva novena asta? >--

Sfanta Maria, ma indreptez plin de incredere catre tine cerandu-ti ajutor, cred cu tarie ca ma vei asculta si ma vei sprijini cand imi este greu.

Sper a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune, te rog cu umilinta sa imi aduci liniste in tristetea si durerile mele.

in numele negraitei rugaciuni si bucurii care ti-a cuprins inima cand ai oferit adapost mantuitorului lumii in casa ta din betlania, te implor roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe dumnezeu in inima asffel sa ne invrednicim a primi ajutor in inimile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum ( se spune dorinta ) Te implor, ajutatoarea celor aflati in suferinta infrange orice greutati precum ai infrana balaurul care sade la picioarele tale, Amin.

Se spune tatal nostru!

Bucurate Marie cea plina de har, domnul este cu tine!

Prea sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu roaga-te pentru noi, acum si in ceasul mortii noastre, Amin.

Aceasta rugaciune se spune de 10 ori.
Se va spune timp de 9 marti avand o lumanare sfintita aprinsa.
Rugaciunea este atat de puternica incat inainte de terminarea noveniei se va primi lucrul cerut oricat ar fi de greu.

Eu sunt pe cale sa o termin, si pot spune sincer ca mi s-a intamplat minuni, trebuie doar sa am incredere si sa am credinta. puteti sa o incercati si voi nu veti regreta! ce parere aveti?! happy

45 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cea mai buna metoda ca sa fi ascultata de Dumnezeu e sa-i spui din inima ce simti, pentru ca rugaciunile acestea el le cunoaste deja.Matei6:7,8

| milan9 a răspuns:

Studiind Biblia, m-am convins că ea învaţă că şi rugăciunile sfinţilor sunt primate de Dumnezeu:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| milan9 a răspuns:

În pofida a ce spun unii "ne-creştini", Scriptura conţine exemple de rugăciuni: atât cu formă fixă (precum TATĂL NOSTRU), cât şi exprimări libere de rugăciune...

În cazul primei categorii (inclusive a novenei), rugăciunea fixă, aceasta chiar are şi rolul de a ne învăţa cum să ne rugăm şi ce este important să spunem…

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Studiind Biblia m-am convins că ea învaţă că trebuie să ne rugăm doar lui Dumnezeu deoarece el nu a delegat nimănui altcuiva dreptul de a asculta rugăciunile. Doar Dumnezeu este numit în Biblie "Ascultător al rugăciunii" (Psalmul 65:2)

| Maxim96 a răspuns:

Multumesc mult, o sa incerc numaidecathappy

Răspuns utilizator avertizat
| andri22 a răspuns:

Da asa este ai dreptate si e deasupra este foarte frumoasa rugaciunea aceasta imi place enorm de mult sincer chiar vorbesc serios