| anonim_4396 a întrebat:

A fi ateu/agnostic este egal cu a fi pacatos?

24 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Pai ateii cred in pacate? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JustCosmin):

Nu stiu, astept raspunsuri din partea celor care se pretind a fi crestini adevarati.

| AxyTM a răspuns:

Salut. Iti scrie un seminarist. Este intr-adevar o intrebare grea. Eu as spune, in mod evident ca exista o MARE diferenta. Ateu inseamna om care nu crede in Dumnezeu, iar pacatos om care crede dar face si pacate. Un ateu sa stii ca oricum e pacatos, dar in plus nu crede in Dumnezeu, adica nu are frica fata de El si nu se teme de el.
In final, ateul este si el un pacatos, deci exista o mare diferenta.
O sa iti spun o curiozitate: cuvantul "teo" inseamna Dumnezeu in limba latina sau greaca... nu mai stiu exact, deci cine spune ca este ateu are totusi o farama de credinta in Dumnezeu... parerea mea.
Sper ca te-am ajutat.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AxyTM):

Pai, cum poti fi catalogat drept pacatos, daca nu cunosti ceva despre absolut orice dogma religioasa?

| AxyTM a răspuns:

Pai esti pacatos... si eu sunt pacatos... toata lumea are pacate, numa Dumnezeu este fara de pacat. Si cunosc putin din dogma religioasa ca sa stii xD

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AxyTM):

Cum poate fi acuzat de pacat cineva care nu are habar ce-i aia religie? Este ca si cum ai acuza pe cineva care traieste de cand s-a nascut in pestera, de fapte teroriste asupra centrului CERN. Si asta, doar pentru ca a aruncat cartofii stricati in peretele institutiei, fiindca ii era mai la indemana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaaaiii de capul lor.astiaaaa? ajung in partea cea mai de jos a hadesului unde este plansul si scrasnirea dintilor.care are. care nu, sa-si puna placa.este un sunet acolo ca de castaniete.asa se mai incalzesc si ei in gerul cel naprasnic.da am auzit de unii care ajung la loc cu multa multa caldura.banuiesc ca sunt mai la suprafata, mai aproape de nucleu.de smoala stiu doar vag asa.nu stiu daca mai au contract cu autostrada suspendata.acolo ajung satanistii. eiiii, asta, e.fistecare cum isi asterne, asa ajunge.

Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

Nu cred ca exista om pe lumea asta care sa nu aiba pacate, pana si un crestin poate pacatui (sunt destui crestini care se mandresc cu anumite fapte pe care le fac, au sufletul patat, etc.)
si un ateu de exemplu, poate face fapte bune.

| CoquineNoire a răspuns:

Am uitat sa mai completez ceva...prea multa credinta innebuneste o persoana, true story.

| Parintele a răspuns:

Pacatele sunt o inventie a protopopilor. In realitate nu exista pacat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu nu am păcate. Din punctul meu de vedere, e păcat să laşi o bere neterminată şi o femeie neîncepută.
Dar dacă ar fi să mă iau după convingerile altora...am trilioane de păcate. Îţi dai seama,la câte religii şi secte sunt,fiecare cu propriile liste de păcate,eu am din fiecare. Probabil pentru cqteva secte, păcătuiesc chiar în momentul ăsta, când tastez.

| Laura a răspuns (pentru AxyTM):

"O sa iti spun o curiozitate: cuvantul "teo" inseamna Dumnezeu in limba latina sau greaca... nu mai stiu exact, deci cine spune ca este ateu are totusi o farama de credinta in Dumnezeu... "
...seminarist, zici?

| relu008 a răspuns (pentru AxyTM):

Ai uitat de prefixul a, de la ateu, "theos" înseamnă zeu, dar adăugind prefixul a, înseamnă fără dumnezeu. Îi cum ai spune bomboane fără zahar, nu pot fii bomboane fără zahar, dar cu o frământă de zahar ca atunci nu ar fi în primul rând fără zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. daca nu crezi in religie si-n Dumnezeu nu-nseamna neaparat ca faci pacate. asta teoretic, dar practic toata lumea face pacate happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kron in ce doamne iarta-ma m-ai bagat? asa intrebare ai pus ca la comentariul meu am primit doar; cine zice ala e.bravo.ti-ai atins scpul.

| amrevenit a răspuns (pentru JustCosmin):

Nu cred

| Alex a răspuns:

Nu cred.

| cortexiphan a răspuns:

Daca esti ateu inseamna ca nu esti un pacatos atat de mare precum un crestin care pacatuieste. Deci esti totusi un pacatos...

| AxyTM a răspuns (pentru Laura):

Acum sper ca nu ai si pretentia ca eu sa stiu toate aceste lucruri... daca tu le sti mai bine ca mine atunci felicitari, eu am incercat sa ofer o informatie in plus, o curiozitate, si in plus nu mai stiu exact anumite detalii ceea ce am specificat.
toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ElDerp):

Ai un mouse la indemana, deci poti ocoli postarea mea. Ai un creier, foloseste-l!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Ajuta-ne doamne sa nu lasam treburile IMPORTANTE neterminaaaaateeeeeee! Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cortexiphan):

Adica?