| Jardelin a întrebat:

A inceput prigoana crestinilor?

26 răspunsuri:
| William a răspuns:

Te grabesti sau de ce intrebi?

| Jardelin explică (pentru William):

Ma grabesc la ce.

NOname
| NOname a răspuns:

Aha, în minţi paranoice, care tot inventează motive ca să se victimizeze.

| Narcis2007 a răspuns:

Cu 0,2% atei chiar o sa fiti prigoniti rau de tot...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Narcis2007):

De musulmani se teme sau se tem mai mult, dar discutiile cu ateii sunt pasnice si interesante. laughing

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Pasnice si interesante?! sad De aia simt nevoia sa musc dintr-o lamaie cand vad ce se scrie pe aici?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ateismul e neutru pana trebuie sa se apere. Ce vezi tu sunt raspunsuri date de copii crestini suparati pe dumnezeul crestin ca nu au gagici sm3k3r3 sau ca au luat note mici ca n-au invatat, dar au mers la biserica, unde au stat pe fb. laughing

| RAY a răspuns:

Saraci de voi plang de mila voastra, cine va prigoneste, ati prigonit voi secole la rand nevinovati pentru aur, ateii nu fac razboaie cu nici o religie, dar voi ati omorat pe cine nu credea in dumnezeul vostru culmea si evrei ati prigonit de parca iisus nu era evreu

| Mădă0611 a răspuns:

laughing aha, de ieri. Crestinismul fiind o secta a iudaismului, cum crezi ca a fost primit inca de la inceput?

| Dorugar a răspuns:

Nu! Prigoana crestinilor a inceput acum 225 de ani, si anume la revolutia din Franta anului 1789 cand zeci de mii de preoti au fost decapitati prin ghilotinare.

| drutzix a răspuns:

In mintea vostra o sa fiti mereu prigoniti chiar daca nu mai e asa de 1500 de ani si voi ati prigonit pe altii in tot acest timp.

| doctorandus a răspuns (pentru drutzix):

Taci, ma, ca religiosii se prigonesc unii pe altii ca sa nu duca lipsa de martiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in Siria si Iraq happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.demuuult.de cand Hristos l-a pus pe om in fata omului insusi, cand a intrebat; care e fara de pacat sa arunce primul cu piatra.si l-au rastignit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| gingergirl1 a răspuns:

Cam asa ceva...sad Mai ales acum, dupa legalizarea casatoriilor intre persoanele de acelasi sex din America.

| doctorandus a răspuns (pentru gingergirl1):

E o diferenta intre drept si obligatie. Din moment ce nu s-a impus prin lege obligatia de a te casatori cu o persoana de acelasi sex, nu vad de ce ar trebui sa fie vorba de persecutie. Persecutie ar fi daca pe crestini i-ar obliga legea sa devina homosexuali. Ca alti adulti fac la ei in pat ceea ce ei consimt nu e persecutie decat pentru cele mai bolnave minti.

| gingergirl1 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Gandeste-te ca (,) casatoria resprectiva o va face un pastor/preot, nu? Si ma gandesc eu aşa...ce fel de credincios ar face aşa ceva? Ca oficieze o casatorie de genul? Iar pastorii sau preotii respectivi pot intra la inchisoare daca nu resprecta noua " lege ", in ceea ce priveste casatoria asta.
În orice caz, acesta este unul dintre semnele celei de a2a veniri a Domnul Isus. Zice in biblie ca popoarele vor ajunge din nou, cum a fost in Sodoma si Gomora, mai rau chiar.

| gingergirl1 a răspuns (pentru doctorandus):

Si daca tot vorbim de drepturi. Cuplul " proaspat casatorit ", format din doua persoane de acelasi sex, au dreptul sa adopte copii! Ție ți-ar plăcea să ai " două mame " sau " doi tați "? Întelegi ce vreau sa zic...sad

| doctorandus a răspuns (pentru gingergirl1):

Povestea ca preotii ar fi obligati sa incheie astfel de casatorii tine de povesti vanatoresti. Bine, ca unii preoti chiar vor sa incheie astfel de casatorii, asta e insa alta treaba. Pe urma, casatoria nu e musai sa o incheie un preot, se poate si la starea civila.

| Jardelin explică (pentru doctorandus):

De unde stii ca unii preotii chiar vor incheia astfel de casatorii? Cum le stii tu pe toate!

| doctorandus a răspuns (pentru Jardelin):

E din alta tara, dar mesajul e clar: http://www.christiantoday.com/....../54392.htm

| Lucică1998 a răspuns:

Bă prigoana nu s-a oprit niciodata, doar ca in unele zone s-a manifestat la un nivel redus, mai mult psihologică decât fizica, in alte zone la nivelul unor localități, iar in unele din țările musulmane la nivel național.

| doctorandus a răspuns (pentru Lucică1998):

Dap, cand apare Cernea la TV e prigoana. Concert cu Madonna=prigoana. Clipuri cu Michael Jackson=prigoana. O explicatie mai conforma cu briciul lui Occam este ca suferi de paranoia.

Sa inventezi prigoane imaginare pentru a putea face pe martirul este o jignire a memoriei tuturor celor care au fost prigoniti in mod real pentru credinta lor.

| eXtremeAdy a răspuns:

Ce intrebare e asta?, e ca si cum ai spune, a venit vara?, desi suntem in plina vara.