| SaveTheNature a întrebat:

A inteles cineva ca de fapt moartea clinica,si dezvaruirile ulterioare ei,releva faptul ca sufletul nu moare. Acest lucru desfiinteaza, convingerile ateice, conform carora, dupa moarte nu urmeaza absolut nimic.
PS -:aceseta se intampla si azi, dupa ce pacientul este declarat mort -chiar si cu aparaturi de masurare a celor mai fine semne de viata.
:-acestea se intampla si persoanelor care nu au avut legaturi cu Biserica si credinta.
-persoanele in cauza, au aceleasi trairi, vad aceleasi lucruri, si au aceleasi simtaminte ( in descrierea ateica -numite si halucinatii).

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cand inima nu mai functioneaza toate organele isi inceteaza activitatea, iar creierul este organul care moare ultimul din lipsa irigari cu sange+ oxigen. Activitatea cerebrala inca mai functioneaza (un timp mai mare sau mai mic, de la caz la caz)in scadere, pana la "the end".
Cand iese din faza mortii clinice pacientul isi aminteste ultimele informatii prelucrate de creier. Probabil simtamantul "pace sufleteasca" se este perceput datorita activitatii creierului independent de corp care este intr-o stare disfunctionala, bolnav, stare proasta, durere etc stiind ca, creierul prelucreaza senzatiile de durere si starea disfunctionala (bolnava ) a corpului.
Dar ca sa intelegem fenomenul urmariti experimentul rusesc.
http://www.youtube.com/watch?v=BPTlK89qh1M&feature=player_embedded

| Purec a răspuns:

Bai nene, dupa ce pacientul e declarat mort, e mort si gata, nu mai isi revine nici daca pune Dumnezeu mana pe el.

| doctorandus a răspuns:

Alea sunt halucinatii si nu, nu sunt ateu. Daca ar vorbi unul caruia i s-a taiat capul, i-a cazut la distanta de trup si a inviat dupa trei saptamani, l-as crede, altfel e mai conform cu briciul lui Ockham ca sunt vedenii produse de lipsa de oxigen.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, sufletul moare. Ezechiel18:4.Pentru ca omul e sufletul.Geneza2:7,Eclesiastul9:5,6,10

| ioana1988 a răspuns:

Se pare ca doar tu si cu "ateicii' mai aveti de inteles.

| SaveTheNature explică (pentru ioana1988):

Mai citeste odata ce am scris. Daca nu intelegi gramatica limbii romane, nu are rost sa vii sa ma corectezi eronat. Te-ai facut de ras.

| ioana1988 a răspuns (pentru SaveTheNature):

O sa-ti fac o "dezvaruire":
"Mai citeste odata" poate era mai corect "o data". rolling on the floor
"Ateic" rolling on the floor rolling on the floor

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

Si cuvantul ateu are multe derivate. Da da, exista cuvantul ateicwinking si cuvantul Odata! Imi pare rau dar chiar nu stii limba romana Trist dar adevarat,

| ioana1988 a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Odata" trebuia sa-l scrii din doua cuvinte deoarece in cazul tau este numeral adverbial al carui sir il putem continua.
"Mai citeste odata ce am scris"
Mai citeste de doua ori ce am scris.
Incepi sa intelegi?
Hai ca nu este chiar asa de greu.
Da-mi si mie copy/paste din DEX unde exista cuvantul ateic.
Si nu mai face pe interesantul cand nu ai cu ce.

| RAY a răspuns:

Esti foarte incapatanata degeaba isi spune cineva ca nu e asa tu tot o ti pe a ta, ma intreb si eu ce rost are sa pui intrebari daca tu tot o ti pe a ta?
hai sasi dau un exemplu nu trebuie ca sa mori ca sa dispari tu insuti ai auzit de pierdere de memorie? sunt persoane care supuse unei traume crainiene isi pierde absolut toata memoria, cand isi revin sunt o noua persoana, daca acea persoana isi pierde memoria de 3, 4 ori cum va vi judecata impartita, la fiecare pierdere de memorie are cate un nou suflet?
tot cea ce suntem se numeste constinta cand murim este imposibil 100 la suta ca sa mai poti exista intro forma indiferent de cea ce presupune ea,stiu ca e greu sa accepti asta,e greu sa accepti faptul ca vei disparea dar asta e adevarul de aia trebuie sa luptam,sa ne bucuram de viata, nimeni niciodata istoric nu a inviat vreodata din morti, toate basmele sunt inventate ca sa dea speranta atata tot, parerea mea chestia asta isi da puterea de a avea ambitie si vointa in viata, eu unu nu vad sensul vietii fara o moarte vesnica chiar nu vad

| Mădă0611 a răspuns:

"acestea se intampla si persoanelor care nu au avut legaturi cu Biserica si credinta" si ce vad persoanele astea? Un nene pocait din america cica a fost in iad si a scris o carte despre asta, a mers la un post tv sa vorbeasca despre experienta lui si a zis reporterul "dar aveti acoperire biblica pentru tot ce afirmati", a raspuns afirmativ, ce intelegi de aici?

| milan9 a răspuns:

S-a mai spus de 100 de ori ce e cu Ecclesiastul, dar cine e setat să nu înţeleagă, nu înţelege...

Ecclesiastul 9, 5 (la fel 9, 6 si 9, 10) prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi!

Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale, nu pentru "ale altora").

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale.

| milan9 a răspuns:

OMUL NU E DOAR SUFLET!
Iar sufletul, SUFLETUL nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| ErrorFound a răspuns:

Ma tu nu intelegi ca moartea clinica nu e moarte? Atata timp cat ti se mai misca sangele prin vene nu mori. Nu conteaza daca iti mai bate inima. Trebuie doar sa ti se miste sangele.

O luati atat de literar incat va formati perceptii gresite.

| grab a răspuns:

Sufletul nu moare, doar se desprinde.
nu suntem construiti sa putem percepe aceasta dimensiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.skepdic.com/nde.html
http://rationalwiki.org/wiki/Near-death_experience

* stiu ca e inutil sa iti raspund deoarece tu o sa ignori tot ce nu coincide cu punctul tau devedere dar poate altii vor sa caute cu adevarat si nu se multumesc cu idiotenii pe post de adevar.

| BlackSulphur a răspuns:

Deci toti pacientii in moarte clinica s-au vazut pe ei insisi pe patul de spital, "morti"... Sigur nu se temeau inainte de asta si creierul a produs asa ceva.

| Mikhtarian a răspuns:

Cei care nu accepta adevarul,se mint pe ei singuri.
Daca ai avea putina credinta si iubire in suflet,ai stii ca dupa viata asta trecatoare,urmeaza ceva.
Cum orice obiect are un Creator, asa si pamantul are un Creator, care s-a gandit de la inceput, pana la sfarsit la toate, pentru a fi pregatite.

| RAY a răspuns (pentru Mikhtarian):

Zi-mi un singur fenomen natural care are nevoie de dumnezeu?

| Mikhtarian a răspuns (pentru RAY):

Viata in sine.
Si eu pot spune ca fulgerul este cauza unor vapori etc, dar de unde stii? Daca nu-i asa, poate se zice asa, probabil ca asa se crede, dar s-a demonstrat? S-a vazut direct?

| RAY a răspuns (pentru Mikhtarian):

Pentru ca sa demonstrat in loborator iar fulgerele sunt cauzate de atomi, exact ca si curentul pozitiv si negativ, da s-a observat direct

| Mikhtarian a răspuns (pentru RAY):

Gresit,uite.tu crezi ce vrei, eu cred ce vreau.
Eu sa fiu cel care e nebun, eu sa dau bani la biserici, eu sunt indoctrinat.
Dar lasa-ma pe mine cu credinta, tu vezi de ale tale.

| RAY a răspuns (pentru Mikhtarian):

Sa stii cu cu mentalitatea asta isi va vi greu in viata in fine

| Mikhtarian a răspuns (pentru RAY):

Decat de a face pe bunul samaritean, te-ai uita si ti-ai modela caracterul
Nu poti vorbi unei persoane despre mentalitate, cat n-o cunosti, nu sti cum gandeste.

| Dumniezău a răspuns:

Ceea ce numesti tu "suflet" nu este decat constiinta noastra.Nu are cum ca "sufletul" sa paraseasca trupul si sa se vada mort, sau in moarte clinica.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Niste documentare care afirma ca omul cand este in moarte clinica are creierul inca intr-o oarecare activitate este o dovada pentru ei.Iti dai seama? si daca nu crzei in documentaru "X" esti prost, esti indoctrinat.

| ᶅᵒᴥᵒPedobeărᵒᴥᵒᶅXD a răspuns:

Creeierul halucineaza, sunt doar halucinatii cand ei sa vad intinsi pe targa.
S-au facut experimente si s-a demonstrat asta.

| baieru a răspuns:

NU!
Tu esti care NU ai inteles!
Moartea este un fenomen care nu este instantaneu ci treptat.
Iar senzatiile pe care le au cei care mor se datoreaza modificarilor care au loc treptat in creier in perioada de instalare a mortii, si de aici senzatiile de care povestesti care sunt de obicei percepute si de cei care se intorc de pe drumul pe care au pornit!
Asa ca nu exista viata dupa moarte ci doar o forma de TRILIPISCA!